IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цените на имотите в София още са далеч от предкризисните нива

Няколко квартала са изключение от тенденцията, като най-бърз е ръстът на цените в района на мол Paradise и кв. "Хладилника" заради новата инфраструктура

09:11 | 20.09.17 г. 26
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Снимка: Investor.bg

Цените на имотите в София като цяло все още не са достигнали предкризисните нива отпреди 2009 г., показват данни на портала за обяви imoti.net. Няколко района на столицата обаче са изключения и ценовите нива там вече надвишават тези отпреди 2008 г., сочат данните.

Лидери в това отношение са кв. „Хладилника“ и кв. „Редута“, където цените са вече с по 9% над предкризисните равнища. В „Младост 3“ цените са с 6% над предишните рекордни нива, а в центъра – с 1%.

Като цяло в последните четири години общото покачване на цените в някои райони на София достига 50-70%. Това важи най-вече за кварталите с подобрена инфраструктура и концентрирано ново строителство.

Динамиката на пазара по квартали

Престижният район „Лозенец“ не успява да възвърне високите нива на цените от 2008 г., когато квадратният метър на нелуксозно двустайно жилище е бил на цена 1 900 – 2 000 евро, сочат данните на портала. Днес статистиките показват, че през последните четири години цените се увеличават с 35% и са с 29% под предишните рекордно високи нива.

В друг престижен район на София - „Гео Милев“, цените са с 25% под нивата от 2008 г., макар че в последните 4 години нарастват с 48%.

В „Младост 4“ ръстът за последните четири години достига 49%, но нивата са с 10 на сто под предкризисния връх отпреди 2008 г.

В „Студентски град“ повишението за периода от четири години е най-слаб – 23%, като цените са с 21% под предкризисните равнища. Относителната устойчивост на ценовите равнища агенциите обясняват с непрекъснатия интерес към имотите в този район предвид тяхната доходност.

Най-силен ценови ръст за последните четири години е отчетен в „Хладилника“ и в района на мол Paradise предвид и обновената инфраструктура и засиленото строителство, включително и на офиси – 70%, отчита imoti.net.

район

2008 – цена в евро на кв.м.

2013 – цена в евро на кв.м.

2017 – цена в евро на кв.м.

Ръст в последните 4 години

Изменение 2008 -2017

Лозенец

1945

1031

1395

35%

-29%

Център

1723

931

1709

54%

1%

Младост 3

1112

742

1183

59%

6%

Младост 4

1171

705

1057

49%

-10

Гео Милев

1635

833

1235

48%

-25%

Хладилника

1542

990

1690

70%

9%

Студентски град

1146

736

912

23%

-21%

Борово

1298

849

1174

38%

-10%

Витоша

1073

744

949

27%

-12%

Редута

979

803

1070

33%

9%

Изток

1602

1093

1425

30%

-11%

Изгрев

1436

939

1424

52%

-1%

Западен парк

1175

667

995

49%

-15%

Толстой

977

536

839

56%

-14%

Таблица: imoti.net

Интерес или балон?

Клиентите се ориентират не само към придобиване на имот за живеене, но и към покупка с инвестиционна цел. Двустайните апартаменти продължават да бъдат най-търсени от млади новодомци и от хора, които инвестират в имоти заради по-високата доходност при отдаването им под наем, подчертават от портала за имоти.

„Повишаването на цените на имоти в този четиригодишен период не е изкуствено и не може да говорим за балон. То е в резултат на повишеното търсене, подобрената инфраструктура и изгодните ипотечни кредити“, коментира мениджърът на imoti.net Снежана Стойчева.

Тя обаче не очаква по-голямо повишение в цените, тъй като те трябва да отговарят и на възможностите на българския купувач, за да се осъществяват сделки. 

*imoti.net е част от водещата медийна група и единствената българска публична компания, която включва и телевизионни медии Investor Media Group. Част от портфолиото на групата е и икономическият и финансов сайт Investor.bg, както и националната ефирна телевизия Bulgaria ON AIR, бизнес телевизията Bloomberg TV Bulgaria – първият международен бизнес и финансов канал, адаптиран към местната аудитория.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:01 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

26
rate up comment 4 rate down comment 1
Веск
преди 6 години
Стига еуфория. През 2007ма имахме 7 процента растеж, а рекорда при сегашната щуробаджанашка власт е 3.5 процента, а според Цветанов 3.9 даже. Тогава имахме инвестиции за една година само, колкото са инвестициите за всичките години управление на ГЕРБ приблизително. Тогава имахме милиони декари земя за продаване и София дърпаше население от провинцията. Сега провинцията е на червено отвсякъде и само няколко големи града имат някакъв растеж. Моят град е намалял с почти 1.5 процента за 1 година само, а е от сравнително големите областни. Сами разбирате какво прави това с надеждите за бизнес и растеж. Следвоенните набори удариха 70така , а те са градски набори, скоро по естествен път ще оставят стотици хиляди имоти на липсващите си в страната наследници. Оптимизма от 2007ма няма нищо общо със сега. Сега шепа мутраци - крадци и евроусвоители и една малка добре платена част работещи могат да си позволят имот. Другото е пладнешки обир на народа със заеми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 4 rate down comment 0
red6
преди 6 години
Aми фирмените имоти, които са жилища - със същия данък. Даже по-добре - така хем ще трябва рентиерчетата да се изсветлят повече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 5 rate down comment 0
Miraka
преди 6 години
В нормалните държави в Европа наемателите не са спорадични, а масово хората живеят така. Освен това рентиерите с повече имоти, срещу които предлагате мерки, просто могат да си отворят фирма (ако вече нямат) и да прехвърлят имотите на нея. Не мисля, че може законово да се каже една фирма от колко и колко големи имоти има нужда. Вярно, ще се вдигнат разходите спрямо сега, но няма да е 5-кратно :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 1
dew1
преди 6 години
Е, ще го калкулира, но и не може до безкрай да вдига цената на наема. То и сега, въпреки цените на жилищата, е по-изгодно да купиш, отколкото да живееш под наем. Ще останат спорадични наематели, които са за кратко в населеното място и нямат намерение да живеят за постоянно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 6 rate down comment 1
dew1
преди 6 години
Според мен, справедливо е за основно жилище, отговарящо на нуждите на собственика, да се плаща минимален данък. За по-голямо от потребностите му, да се увеличава данъка прогресивно на излишика. За всяко следващо жилище, данъкът да е петкратен. В този случай, щом имаш много жилища или пари да купуваш имоти, значи имаш пари и да участваш съответно в създаване блага за обществото. Ако не искаш, освободи се и вложи парите си в нещо, за което ще плащаш по-малко, като например в някакво производство или обработка на земя, където даже и субсидии получаваш. И нека някой не се изхвърля, да ми обяснява какъв "социалист или комунист" съм, като говоря за "блага за обществото". Далеч съм от това, но съм го видяла и знам, че така е правилно. Въпреки че, има и много въпросителни. От една страна съмнително справедливото и компетентно управление на бюджета, а от друга хитрушковците, които искат социални придобивки, без да ги заслужават. Но така е за всичко по света, няма чисто черно и чисто бяло.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 4 rate down comment 1
dew1
преди 6 години
От езика разбирам, че по-скоро ти си "беден *** и неудачник". Така говорят злобните комплексари, които са неудоволетворени от това което са. В нормалните държави има справедливост при плащането на данъци. Колкото по-богат си, толкова по-голяма е ставката, върху която плащаш данък. Като имаш повече жилища отколкото имаш нужда, ще плащаш. Затова действително България се е превърнала в рентиерска държава, като собствениците дори не плащат и мизерния данък от 10% на наема, като се пазарят като *** как няма да дават документ за платения наем и не искат наема да се превежда по банков път. Да не говорим за изоставените и неподдържани жилища. При заплахата за им бъдат отнети за неплащане на данък, ще се погрижат и множеството наследници да се "разберат" и да го продадат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 6 rate down comment 0
red6
преди 6 години
Само като написа това за високите данъци в България и ми светна какъв бай *** си. Явно не си си подавал носа извън страната, да знаеш нещо за данъците.Да те светна относно "Само беден *** и неудачник ще иска да плаща повече данъци в каквато и да е сфера " - явно швейцарците са такива бедни и прости неудачници, който не толкова отдавна на референдум сами си вдигнаха данъците...И не, нямам завист към рентиерчетата - това са някакви ***, които уменията им да развиват бизнес се свеждат до отдаване на имот под наем...Относно интелекта и благосъстоянието ми - само като те чета и става ясно, че те превъжхождам и по двете и то с доста.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 0
Miraka
преди 6 години
На рентиера като му вдигнат данъка, защо си мислиш, че няма да го калкулира целия или поне част от него в наема? Или от добра душа няма да го направи :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 2
popo323
преди 6 години
Айде стига глупости , данъците винаги са на база общите доходи в държавата и тук са повече от високи във всяка сфера , а не колко ще се оцени някакъв имот в даден момент . Разбирам те , завиждаш на някакви дребни рентиери и така нататък , не си сам , има и други ,като теб , но не е нужен спор . Не очаквам да си признаеш. На никой не му пука нито от твоето мнение , нито от моето . Има си Парламент и той ги решава тези въпроси .Явно си и тъпичък щом не разбра сравнението с колите , месото и така нататък. Само беден *** и неудачник ще иска да плаща повече данъци в каквато и да е сфера , просто от завист ,че другите имат , не е случайна поговорката " Аз ще си запаля къщата , та да изгори плевника на съседа "
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 8 rate down comment 0
red6
преди 6 години
Далече си от истината - данък имот трябва да облага имота и да е на базата на имота. А не какви доходи има собственика му. За тия неща си има ДОД, ДДС, данък печалба и т.н. Ако толкова са се наострили - първия имот който има човек - 50% от данъка. Втори - 100, трети - 102, четвърти - 104 и т.н. То станахме държавата на веселите рентиери... Относно колите - същата работа. Данъка да е по екологична оценка и мощност. Не по доходите на тоя дет' я кара. Като те чета - чист псевдо-социалист далавераджия си. Иска да има, ама не иска да плаща. И се крие зад бедните...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още