IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Apple отново под натиск за нелегална работа и в друга фабрика на неин доставчик

Служителите на Pegatron са работили средно по 80 часа извънредно на месец

13:27 | 26.08.16 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Проблемите, които конкурентната Foxconn имаше с факта, че бяха открити деца в нейни фабрики, трябваше да са отрезвили тайванската Pegatron, производител на iPhone 7, още повече на фона на собственото й спорно минало.

Вместо това скорошни разкрития показаха, че през последните няколко години работещите в нейната фабрика в Шанхай са работили прекомерно, пише Quartz.

Близо 100 хил. от служителите на Pegatron в Шанхай са били принудени да извършват „прекомерен и незаконен извънреден труд“ в пиковия сезон според China Labor Watch. През последната година средно един човек е работил по 80 часа извънредно на месец. Над 62% от служителите са работили по повече от 100 часа извънредно през март 2016 г. Един е бил на работа 109 часа допълнително, пише базираната в Ню Йорк неправителствена организация.

Apple засега не коментира информацията за откритите нарушения в нейния подизпълнител. Компанията обаче изисква работниците да имат поне един почивен ден в седмицата и да работят по не повече от 60 часа.

Освен откритите извънредни часове работа, служителите на Pegatron може да са прекарали още часове във фабриката, за които дори не им е платено. CLW е интервюирала около 100 работници и е научила, че мениджърите изискват тези, които са на продуктовата линия, да се появяват 10 минути преди старта на работното си време без да им се плаща за това.

Тези, които работят по продуктите на Apple, също работят извънредно. Поддоставчикът Foxconn призна за нарушаване на забраната за извънредна работа преди три години. Новите данни показват, че и Pegatron е правила същото с по-голямата част от своите служители – 64%, ако трябва да бъдем точни.

По-лошото - служителите не могат да избягат от допълнителните задължения. От десет случая, в които следователите под прикритие и други доброволци са молили да не работят извънредно, са получили разрешение за това само два пъти.

Освен това работниците на Pegatron са нископлатени, поне в сравнение със средното за града. През 2015 г. средната месечна заплата в Шанхай е била 5 939 юана (895 долара) според правителствената информационна агенция Xinhua News. За сравнение служителите на Pegatron, които са работили извънредно до 90 часа на месец по време на най-натоварения сезон за производството, са получили само по 633 долара месечно, допълва докладът.

В рамките на месеците, в които работата не е била толкова интензивна, се твърди, че те са получили почти половината от средната заплата за Шанхай. Над 96% от служителите на Pegatron са получили едва минимална работна заплата.

Toshiba и Microsoft дават по-малко поръчки на тайванската компания, на фона на спада на продажбите, а Pegatron се очаква да покаже добри резултати, за да запази Apple – своя най-голям клиент, в момент, в който Apple притиска поддоставчиците си да намалят разходите. Последното се дължи на факта, че търсенето на iPhone намалява.

CLW посочва, че „като аутсорсва различни дейности Apple намалява своите разходи за производство, но това е възможно чрез експлоатацията на работници. Apple е реалната причина защо условията на труд са влошени“.

Тези в другия голям поддоставчик на Apple – Foxconn, пък отдавна са лоши. Непълнолетни деца работят във фабриките, а вече са констатирани и няколко самоубийства.

Повече новини за технологии можете да научите от видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:36 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още