IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как Румъния се превърна в популярна технологична дестинация?

Страната има голямо население, млади таланти и добри основи в сферата на науката

15:29 | 24.09.17 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

На пръв поглед Румъния изглежда необичайно място за модерни технологични стартъпи. Дори обикновените посетители свързват страната с мъгливите планини, средновековните църкви и разбитите пътища. Но придобиването на румънската Vector Watch от американската технологична компания Fitbit през януари изглежда потвърди, че Румъния има научни работници, значителен и растящ вътрешен пазар, а членството в Европейския съюз (ЕС) я прави обещаваща европейска дестинация за технологичните инвеститори, пише в свой анализ Financial Times.

Проблемът е лошо развитата и фрагментирана финансова среда, но вълна от скорошни сделки подсказа нарастващата сила на технологичния сектор.

„Това, което намирам за най-впечатляващо и успокояващо е броят на младите технологични предприемачи, децата в ранните си 20 години, които имат въображението и енергията да предизвикат глобалната стартъп екосистема“, коментира Ерик Фридман, съосновател на Fitbit.

“Еволюцията на технологичната стартъп сцена в Румъния и много положителна. Новите инвестиционни фондове и бизнес ангелите подкрепят все повече и повече технологични стартъпи“, допълва той.

Придобиването на Vector Watch е смятано за доказателство за потенциала на Румъния. Стартирана през 2015 г. от бившия главен изпълнителен директор на Timex Джо Сантана, компанията спечели международно признание за 30-дневния живот на батериите на часовниците си, за преплитането на функции и дизайна.

Сделката не само добави още един елемент към продуктовата гама на Fitbit. По думите на Фридман компанията използва Vector Watch - която има търговско присъствие в 27 страни - да засили своите позиции в Европа, Близкия изток и Африка, както и да помогне за утвърждаването на развоен център в Букурещ.

Румъния е харесвана дестинация за технологичен аутсорсинг от много години, благодарение на конкурентните си предимства, включващи вътрешен пазар от 20 млн. души, една от най-бързо развиващите се европейски икономики и млади хора с добри езикови умения. Освен това страната може да разчита на изградените по времето на комунизма отличия в сферата на науката, математиката и техническото образование. Сега фокусът се променя към използването на всичко това за развитие на собствени иновативни компании.

На свой ред предприемачеството е насърчавано от търсенето на квалифицирани специалисти. Когато една компания се провали, нейните служители лесно намират работа другаде. Освен това наемите са относително ниски – наполовина на тези в Берлин според InvestRomania. Заплатите, които растат, са достъпни за западноевропейските стандарти, като средната годишна заплата на софтуерен разработчик възлиза на около 17 хил. евро.

Редица градове се гордеят със зараждаща се стартъп сцена, най-вече Букурещ и университетския град Клуж, както и Брашов и Тимишоара.

Румънски стартъпи са набрали 11,3 млн. евро финансиране през 2016 г. по данни на Бодган Чобану, бивш предприемач, който в момента работи в звеното за стартъпи и иновации на Европейската комисия (ЕК). През първите осем месеца на 2017 г. финансирането е нараснало до 38,4 млн. евро. Това се дължи до голяма степен на най-големия кръг от серия А, в рамките на който UiPath, разработчик на софтуер за автоматизация на процесите, набра 30 млн. долара. Компанията се радва на големи международни клиенти.

Друг румънски успех е Clever Taxi, разработчик на приложения за наемане на транспорт, придобит от mytaxi на Daimbler през юни за неразкрита сума. Clever Taxi е основана през 2010 г. и има 17 хил. шофьори и 600 хил. клиенти в Румъния. Това е пример как размерът на местния пазар позволява на стартъпите да мащабират. Както при Vector Watch, придобиването се очаква да насърчи проучванията и развитието в Букурещ.

Чуждестранни компании често имат „румънско ДНК“. Когато Facebook придоби стартъпа за оптимизация на видео реклама LiveRail за както се твърди между 400 и 500 млн. долара през 2014 г., румънското правителство и медиите коментираха, че двама от основателите на фирмата за румънци и тя има офис в Клуж.

Платформата за анализи в социалните мрежи UberVU, придобита от канадската социална мрежа Hootsuite за 15-20 млн. долара, също е основана от румънци. Съвсем нормално е технологични предприемачи от по-малки и развиващи се пазари да се установяват на места като Силициевата долина, Берлин и Лондон. Те се възползват от установените стартъп екосистеми.

Успешни рискови инвеститори има и в Румъния – не само Gecad Ventures, която успешно напусна Vector Watch и RAV Antivirus (продадена на Microsoft през 2003 г.). И все пак общите рискови инвестиции в Румъния възлизат на едва 0,001% от БВП на страната, в сравнение със средно 0,027% в ЕС според Invest Europe.

Добре организираните инкубатори и акселератори в страната се фокусират върху менторството и свързването на стартъпите с инвеститори ангели, а не с предоставянето на капитал. Това накара редица стартъпи да се насочат към краудфъндинг през глобални платформи като Kickstarter и Indiegogo.

Sound Heroes например е набрала около 447 хил. евро, за да разработи блутуут колонка, докато разработчикът на умен часовник Dagadam Watch е привлякъл 140 хил. евро.

Андриан Пика, технологичен журналист и експерт в сферата на стартъпите, твърди, че ще има повече ангелски инвестиции, ако инвеститорите усетят, че има повече жизнеспособни фирми, генериращи приходи. Но по думите му твърде много предприемачи нямат достатъчен опит в развиването на бизнес.

Успешният кръг на финансиране на UiPath не е единственият знак, че нещата все пак се променят. През април румънската технологична туристическа компания dcs plus набра 6,2 млн. долара от инвеститори. Миналата година Европейският инвестиционен фонд и Министерството за европейски фондове на Румъния подписаха споразумение, което ще донесе 40 млн. евро на предприемачески акселератори и сийд фондове за иновативни компании. А това може да промени целия пейзаж.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:37 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 7 rate down comment 1
osoitza
преди 6 години
Това е добра новина. Защото на тези от силиконовата долина България/Румъния звучи почти еднакво - някакви малки държави с подобна история и икономика. Един от бившите ми шефове беше обикалял Румъния,Украйна и България - забалежете как ги е групирал? (след като избягал с *** газ от Индия) Понеже намерил контакти тук и подходящи хора решил да направи тук фирмата си. Освен това трансфера на кадри е двупосочен с Румъния и поне на тези, които познавам тук им харесва - близка култура и хора подобен климат. Това би помогнало изключително много за гъвкаъвостта на пазара. Така че това може само да ме радва ако е истина. Ако утре и Белград успее да напредне щее ощепо добре ... Все на по едни 400 км от София.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 0 rate down comment 2
misanthrope
преди 6 години
Пълни глупости
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 1
Пето
преди 6 години
Аз пък знам голяма Амерканска ИТ компания, която в момента заменя всички румънски отдели с български...И причината която споделиха е, че българите имат по-добра работна етика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 1
oslo
преди 6 години
Спиди държи един от големите куриери там и всяка добра новина за Румъния е добра за акционерите в Спиди.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 1
red6
преди 6 години
Процента е същия, но не забравяй, че Румъния е 20+ милиона...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 21 rate down comment 3
Ivel
преди 6 години
Да *** немат прилични старапи във финансовия сектор. Я на прасето Певски стартапа с КТБ как си тръгна, обърна една прилична банка като стой та гледай. То как си и беше другите стояха и гледаха, даже някои му помогнаха Така не могат в Румъния, що бият през пръстите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 3
The Big One
преди 6 години
Maznata & co. Нали помните кво казах !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 25
studioaa
преди 6 години
Според мен Румъния няма нищо повече от България като таланти в различните сфери, но Румъния за разлика от нас попадна на управляващи по-кадърни от Борисов, Плевнелиев и Цветанов в последните 10 години. Докато Румъния изграеше заедно с Вишеградската четворка и се отдалечаваше от центъра на ес България всячески се мъчеше да влиза в проваления експеримент за еврозоната и безумния проект за Европа без граници Шенген. Борисов беше най-безгръбначния управленец от цяла Източна Европа, дори по-сервилен от Ципрас, без да задава никакви въпроси изпълняваше заповедите от Берлин, Вашингтон и Брюксел...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още