IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пенсионните промени ще доведат до по-ниски пенсии, предупреди федерация

Предложенията на управляващите ще имат негативно въздействие върху системата, хората и икономиката на страната, смятат от FIAP

18:14 | 26.01.15 г.
Пенсионните промени ще доведат до по-ниски пенсии, предупреди федерация

В дългосрочен план предложените (през декември) промени в Кодекса за социално осигуряване всъщност ще доведат до още по-ниски пенсии, заявяват в декларация от Международната федерация на дружествата администратори на пенсионните фондове (FIAP), в която членува и Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.

Според FIAP предложението на управляващите за еднократно прехвърляне на средствата, събирани за „втора пенсия“ в пенсионните дружества, в Националния осигурителен институт (НОИ) реално ще увеличи дефицита по първия стълб на пенсионната система, което ще се отрази на размера на пенсиите. (В петък обаче Министерството на финансите публикува предложения за промени, които предвиждат възможност за многократно прехвърляне на вноските между частни фондове и Сребърния фонд - бел. ред.).

От организацията посочват още, че като цяло предвидените мерки от страна на управляващите за пенсионната реформа ще имат негативно въздействие за осигурените лица, пенсионната система и икономиката на страната.

Според анализите на FIAP приетото вече предложение, което е подложено на допълнително обсъждане, реално е опит за подмяна на пенсионния модел. Решението за това обаче може да има само временен фискален ефект, но в същото време подкопава доверието в пенсионната система.

От организацията припомнят още, че вторият стълб – осигуряване в частни фондове с индивидуални партиди, беше въведен у нас през 2002 година. Целта беше „диверсификацията на източниците на доход след пенсиониране“ и на практика – по-добра пенсия. Това трябва да намали фискалните проблеми в системата, а от друга страна и да намали демографския натиск върху НОИ.

Промяната в КСО ще има негативно въздействие и върху чуждите инвестиции в България, сочи още анализът на FIAP. Те определят приетите от правителството изменения като „внезапна промяна на дългосрочна политика“, която влошава усещането за риск от нестабилност в политическия и икономическия живот на страната.

От организацията посочват за пример четири държави от Южна Америка, в които са въведени системи за капиталопокривен принцип на осигуряване в индивидуални партиди – Чили, Колумбия, Перу и Мексико. Системите там са въведени преди повече от десетилетие, но анализите днес показват, че те са допринесли за по-висок годишен ръст на брутния вътрешен продукт – с между 0,31% (Мексико) и 0,58% (Колумбия).

Общият размер на вноските в пенсионната система у нас са в размер на 17,8% от осигурителния доход на лицата, посочват още от организацията. Работодателят покрива 9,9% (7,1% за разходопокривната система (НОИ) и 2,8% по индивидуалната партида в пенсионни дружества). Осигурените покриват 7,9% от осигуровката  - 5,7% отиват в НОИ и 2,2% - във фондовете.

„Така 5% върху трудовото възнаграждение се насочват към индивидуалните партиди на капиталов принцип“, отбелязват от FIAP в своята декларация.

Темата за пенсионната реформа можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:08 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още