IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

До какво може да доведе монетарният социализъм на ЕЦБ?

Занижените лихвени проценти създават грешната представа, че спестените средства в икономиката са в изобилие, пише Методи Цанов от ЕКИП

12:57 | 28.03.15 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
До какво може да доведе монетарният социализъм на ЕЦБ?

На 9 март Европейската централна банка (ЕЦБ) стартира разширената си програма за изкупуване на активи, която беше официално обявена в края на януари на първата за годината среща на Борда на институцията. С разширяването на обхвата и обема на програмата ЕЦБ ще цели да изкупи всеки месец по 44 млрд. евро суверенен дълг на държави от еврозоната, както и 6 млрд. евро дълг емитиран от наднационални структури като Европейската инвестиционна банка и Европейския стабилизационен механизъм.

Тези суми се добавят към вече съществуващите програми за изкупуване на обезпечени облигации на стойност 10 млрд. евро на месец, което прави цялата „базука“ на стойност 60 млрд. евро всеки месец от март 2015 г. до септември 2016 г. Програмата върви ръка за ръка и с няколко ограничения, според едно от които ЕЦБ няма да изкупува повече от 25% от една и съща емисия държавен дълг на дадена страна, за да не причини изкривяване на пазара. Явно за монетарните плановици от ЕЦБ 25% е границата, след която изведнъж интервенцията с изкуствено създадени пари започва да влияе на пазарните механизми за ценообразуване.

Източници: ЕЦБ, Bruegel

Какво се случва на пазара за дълг

Очевидно е обаче друго, когато погледнем какво се случва на дълговите пазари през последните няколко месеца. Абсурдът е стигнал дотам, че една държава като Португалия, с дълг в относителен размер около 130% от БВП успява да се финансира на лихвени проценти под 2% за 10-годишен срок.

Абсурдът е още по-голям, тъй като ЕЦБ изкупува част от държавните ценни книжа при отрицателни лихвени проценти, което на практика означава, че ЕЦБ плаща на определени държави (основно тези от сърцевината на еврозоната), за да държи в баланса си техния дълг. Скоро най-вероятно повечето облигации с по-нисък матуритет ще бъдат с отрицателни лихви и тъй като ЕЦБ не може да купува ценни книжа с лихвен процент по-малък от депозитната лихва на централната банка (в момента тя е -0.2%), може да се стигне до такова положение, в което възможните за изкупуване дългови инструменти да станат кът.

При такъв сценарий най-вероятно ЕЦБ ще понижи лихвения си процент за депозити на търговските банки, с което допълнително ще изкриви пазара. Всяка интервенция, води до друга интервенция, докато порочната схема не се разпадне с трясък накрая.

Съществуват още куп технически ограничения на програмата, които може да се окажат пречка за постигане на количествените цели, които с две думи могат да се обобщят като: ЕЦБ да увеличи балансовото си число до 3 трлн. евро.

Например, според регулациите заложени в споразумението Базел III търговските банки имат стимули да държат държавни облигации в своите активи, което не ги задължава да отделят допълнителни резерви като буфер. Ако банките решат да продадат държавните ценни книжа и с постъпленията да увеличат кредитирането, то те ще трябва да заделят пари на страна като буфер, което със сигурност не ги устройва предвид слабите им баланси.

Да не говорим, че все още търсенето на кредити в еврозоната е слабо, което е една от основните причини за ниската кредитна активност. В първите две седмици програмата изглежда върви по „мед и масло“ що се отнася до ко

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:28 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 5 rate down comment 4
Сините камъни
преди 9 години
Плюс, ако някой се опита да сравни минималните работни заплати в Америка между щатовете, няма да открие крещящата разлика, която е в Европа.Като цяло, Европа е колония на американците и те нямат интерес в Европа да има благоденствие.Европа трябва да им бъде пазар и да я използват срещу Русия.Нищо повече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 1
Сините камъни
преди 9 години
В Америка всеки щат си има своя политика.В Европа е тотално различно.На картата много страни, различни езици, а Лисабонският договор отдавна ни е затрил като самостоятелни единици.В Индиана ако решат да строят АЕЦ, няма да искат разрешение от Уошингтън.Друг е въпросът, че след италианската мафия, която свърши мръсната работа на една друга богоизбрана мафия, политиката е като наслдествен бизнес.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 3
Grosss
преди 9 години
Има пари,ако няма пускат печатниците.Въпросът е ,че тези пари не отговарят на стоките и суровините които стоят насреща,десетки пъти по-вече са.Доскоро смятах,че това е проблем основно на САЩ,но навсякъде е едно и също.Вероятно в бъдеще време ще прибавят по още една нула зад долара,еврото,йената и паундакоето означава инфлация ,ако не и хиперинфлация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 4
Mesoiadess
преди 9 години
Каква е тая услуга на правителствата - да ги приспива и дезорганизира при провеждането на реформи . Освен това диапазона от 1% при варирането на лихвите , да се определя една среда като инвестиционна или неинвестиционна е доста смешно на фона на постоянните заплахи за съществена инфлация , която тъй и не идва . Липсата на предсказуемост и царящото своеволие от страна на ЕЦБ , парализира остатъчната икономическа активност .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 1
abdul
преди 9 години
По време на криза всеки се спасява по единично, ако няма някаква мощна идеология като религия, фед или путиновите мускули да обединяват народа. Само с едното нисвободно движение на хора (което не е баш, чак толкова свободно);свободно движение на капитали (ама с капиталови контроли);свободно движение на стоки (ама сертифицирани по наш тертип) няма да минем ;-).Ти сериозно ли мислиш, че подобни дрязги си нямат в щатските щатове или в путинова раша? За арабеските да не говорим.. те вече са на друг етап от международната любов.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 5
Kockata_Mitev
преди 9 години
Може би не сме дорасли за единна Европа.Държави които се боричкат помежду си кой на кого колко дължи и същевременно централна банка която никой не ***.Представете си излиза губернатора на Щата Юта и казва щата Калифорния ни даде едни пари *** ние не разбрахме как ще трябва да ги връщаме и сега ще се расърдим щот си ги иска и ще излезем от федерацията щото сме дойстойни и горди хора и не може така да се държат с нас...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 3
Ricco
преди 9 години
...От друга страна, не мисля, че има и виновни - напълно в човешката природа е да се мисли и действа с превес на краткосрочните ефекти. В този смисъл, случилото се е напълно естествено и закономерно.http://vbox7.com/play:6e093311
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 2
Ricco
преди 9 години
...И не само правителствата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 5
Ricco
преди 9 години
Ами с планове са "гарантирани". Кредитна икономика = планова икономика... :)))Обаче не виждам вина на ЦБ тук - не те научиха правителствата на лесните кредитни пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 0
abdul
преди 9 години
Мда де, анджък. Само, че в имотната криза 2007 вместо да завалят фалити, имаше "too big to fail", и преместване на балоните от имотите и енергията в дцк и национален дълг, който познай с какво е гарантиран :-).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още