IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Доларът задълбочава губещата си серия

Предстоящите избори във Франция помогнаха на еврото и натежаха върху долара

11:07 | 22.03.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Денислав Янакиев

Щатският долар поевтиня до почти 1-месечно дъно спрямо японската йена във вторник след притесненията за това, колко бързо администрацията на Тръмп ще въведе реформи, стимулиращи икономическия растеж. Тези опасения изтласкаха цените на акциите надолу и разпалиха търсенето на валута убежище в лицето на японската йена. Стойността на щатската валута се понижи с 0.9% до 111.55 йени за долар, което е най-ниското ниво от 28 ноември насам. Доларовият индекс, който измерва стойността на зелените пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижи под 100.00 пункта за първи път от 7 февруари насам, достигайки ниво от 99.69 пункта.

Доларът е под натиск след коментарите от Фед миналата седмица, които разочароваха биковете. Най-вероятно ще има нужда от значителна промяна в паричната или фискалната политика, която да съживи долара и да го върне обратно към положителния тренд, заяви Ерик Нелсън, валутен анализатор в Wells Fargo. Предстоящите избори във Франция от своя страна повлияха положително върху еврото, след като представянето на Еманюел Маркон в телевизионен дебат създаде известна сигурност, че той ще победи Марин льо Пен. Това доведе до поскъпване на единната валута до най-високото ѝ ниво от 2 февруари насам. „Всички новини до края на френските президентски избори следващия месец, които показват намаляващия риск от това Ле Пен да спечели, най-вероятно ще подкрепят еврото“, коментира Омер Есинер, пазарен анализатор в Commonwealth Foreign Exchange. Британската лира от своя страна започна плавно да се стабилизира, поскъпвайки с 1.1% до 3-седмичен връх, след като доклад за февруари показа, че нивото на инфлацията е 2.3%, което от своя страна е повече от заложения от Английската централна банка таргет от 2%. Паундът се търгуваше на цена от 1.2494 долара за паунд.

Лекият суров петрол затвори на червена територия, търгувайки се на 47.34 долара за барел, което е най-ниското ниво от ноември, след като пазарът омаловажи последното изявление на ОПЕК, че ще удължи споразумението си за ограничение на добива на петрол. Спадът в цената дойде преди данните за седмичните запаси на щатски петрол, които се очакват да покажат увеличение от 2.6 милиона барела по данни на анкета от Ройтерс. Припомняме, че щатският петрол доскоро се търгуваше на цена от 49.48 долара за барел. Сортът Brent поевтиня с 1.2% до 51.02 долара за барел в края на търговската сесия, като през ранните часове се търгуваше на ниво 52.22 долара за барел. Източници на ОПЕК дадоха сигнали, че членовете му все повече желаят да увеличат ограниченията в петролния добив, но също така да получат подкрепа от производителите на петрол извън ОПЕК като Русия, която все още не спазва изцяло договорените условия.

Станахме свидетели на рали при златото във вторник, след като силното представяне на кандидата за президент Еманюел Макрон във френски дебат и понижаващите се очаквания за скорошно повишаване на лихвените равнища отвъд океана доведоха до силно поевтиняване на долара. Слабостта в щатската валута помогна на ценния метал да се изтласка от дъното, достигнато поради неуспешното преодоляване на съпротивата около 1235.54 долара за тройунция през ранните часове на деня по време на азиатската търговска сесия. Златото поскъпна с 0.84% до 1243.50 долара за тройунция, а щатските фючърси затвориха на 1246.50 долара за тройунция. Среброто от своя страна поскъпна с 0.57% до 17.51 долара за 50 тройунции.

Два от основните американски индекси записаха първия си спад от над 1% от октомври насам. Dow Jones Industrial Average загуби около 350 пункта от стойността си, търгувайки се на 20614.45 пункта, след като Goldman Sachs допринесе за по-голямата част от спада. Широкият S&P 500 се понижи с над 1.2%, търгувайки се на 2337.37 пункта, като най-голям принос за това имаха финансовите акции, които записаха спад от 2.5%. Щатските съкровищни бонове се търгуваха смесено, като доходността на 10-годишните бонове се държеше около 2.42%, а на 2-годишните бонове бе около 1.26%. Пазарите бяха повлияни негативно на информацията, че републиканските членове на Конгреса са подготвили законопроект, който да замени Obamacare.

Днешният ден няма да бъде изпълнен с много събития, които ще предизвикат волатилност на пазара. Една от новините, на която можем да обърнем внимание, е свързана с данните за щатските петролни запаси, които има вероятност да не повлияят силно на пазара, защото резултатите бяха отчасти отразени в цената през вчерашния ден, когато петролът поевтиня драстично. Преобладаващите очаквания са запасите да се покачат до 1.9 милиона барела, спрямо намалението от 0.2 милиона барела миналата седмица. Другата по-важна новина е решението на Новозеландската банка относно лихвените равнища в страната. Очаква се тя да запази нивото на основния лихвен процент на 1.75%. Припомняме, че основният лихвен процент е един от индикаторите с най-голямо значение, които обикновено предизвикват висока волатилност на пазара.

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Здравко Пиринлиев

GBP/USD

Вчерашната сесия беше изключително интересна и волатилна за паунда. При публикуването на индекса на потребителските цени, стойността надмина очакванията на анализаторите за ръст на инфлацията, като регистрира покачване с 2.3% (0.2% повече от очакването). Това от своя страна се явява като естествен натиск върху Английската централна банка да вдигне лихвения процент, т.е. паундът отново ще привлече интереса на капиталовложителите. От друга страна, доларът се намира във фаза на цикличната меча корекция. На 4-часова графика ясно се вижда силният бичи импулс, генериран от текущата отрицателна корелация във фундамента на САЩ и Великобритания. Много е вероятно да видим продължаващо възходящо движение при “кабела”. Около съпротивата от 1.2559 ценовото движение има потенциалът да коригира, а при пробив, пътят до следващата съпротива от 1.2682 е много добре структурно обособен.

GBP/JPY

Ценовото движение при тази валутна двойка е малко по-особено. На дневна графика, след края на бичия импулс от 21 януари тази година, цената върви инертно надолу. Вчерашното по-високо четене на индекса на потребителските цени не успя да задържи затварянето на дневния бар около върха за предходния ден. Случи се точно обратното: по-високите стойности бяха отхвърлени и ценовото движение формира пин бар. От гледна точка на техническия анализ, валутната двойка има потенциал да тества зоната на подкрепа при 136.89.

GBP/CAD

На 23 февруари публикувахме следния коментар: “Двойката забавя своя низходящ ход през последните месеци и чисто графично, цената ни навежда на мисълта, че биковете е време да вземат надмощие над продавачите. Имаме и добра фундаментална основа да мислим, че техническият анализ не ни подвежда. Покрай Brexit, лирата се обезцени драстично спрямо кошницата от валути. Икономиката зад паунда към момента дава добри индикации и е много вероятно лирата да се окаже подценена валута – идеална възможност за покупки в дългосрочен план.”

Вече е наличен възходящ импулс, а вчерашните макроикономически данни дават допълнителен потенциал за дългосрочно възходящо движение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 08:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още