IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Еврото остава под натиск спрямо долара

Очакванията са да доларът да поскъпне спрямо йената до около 105.45 йени за долар

12:14 | 28.06.16 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Николай Шуманов

Британският паунд беше подложен на подновен натиск в понеделник и се насочи към 31-годишното дъно, достигнато в петък, разменяйки се за 1.3224 долара. Стерлингът не успя да възстанови част от загубите си, въпреки че финансовият министър на Великобритания Джордж Озбърн заяви в свое интервю вчера, че страната е силна и готова да посрещне своето бъдеще и обясни, че няма да има извънреден бюджет.

От своя страна еврото също продължи да се намира на червена територия спрямо долара, понижавайки се до 1.0970 през вчерашния ден. Анализаторите намалиха прогнозата си за БВП на еврозоната с 0.5 процентни пункта до 1.25% през следващите две години. Икономистите също така намаляват и очакванията си за растежа на американската икономика през втората половина на 2016 година, съответно от 2.25% на 2%. Това спомогна доларът да запише спад срещу японската йена, като се търгуваше на ниво от 101.80 през вчерашния ден. Пазарните участници смятат, че вотът от референдума е отнел възможността за повишаване на лихвите от страна на Федералния резерв на САЩ (Фед) през юли. Анализаторите посочват от своя страна, че Английската централна банка ще намали основния лихвен процент с 25 базисни пункта до 0.25% и ще улесни допълнително кредитирането, като и Японската централна банка може да намали също лихвата на срещата си през юли.

Американските капиталовите пазари записаха втора сесия на загуби след резултата от референдума за членството на Великобритания в Европейския съюз (ЕС). Индексите на Wall Street отбелязаха най-сериозната си двудневна губеща серия от август 2015 г., като в края на сесията Dow Jones се понижи с 1.5%, а S&P 500 изтри 1.81% . Британският индекс FTSE 100 приключи търговската си сесия на ниво от 6006 пункта. На фона на разпродажбите през вчерашния ден, кредитния рейтинг на Великобритания бе понижен от Standard&Poor’s (S&P) от ААА до АА с негативна перспектива. Най-губещ във Великобритания бе финансовият сектор, като търговията с акции на двете британски банки Barclays и RBS бе прекратена временно сутринта, на фона на сериозните сривове на цените им на Лондонската фондовата борса. Акциите на Barclays поеха в първите минути на сесията надолу с 10.3%, а тези на RBS – с 15%, което активира автоматичното прекратяване на търговията при спад от над 8%. На фона на пораждащите се опасения за дългосрочни последици върху глобалната икономика, доходността върху британските държавни облигации спадна до рекордно ниско ниво от 0.963%.

Вниманието на пазарните участници ще бъде привлечено тази седмица от провеждащата се конференцията на Европейската централна банка (ЕЦБ) в Португалия. Във вторник ще бъдат публикувани финалните данни за ръста на американската икономика в САЩ през първото тримесечие.

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев

USD/CAD

Валутната двойка се изкачи до нива от порядъка на 1.3100/1.3120, като тества низходящата тренд линия. В момента един американски долар се разменя за 1.2993 канадски долара. Поскъпването на зелената валута се дължи главно на референдума и прехвърлилите се капитали от Острова. За момента доларът успява да поскъпне само срещу паунда и еврото, докато срещу останалите основни валути се представя колебливо. От техническа гледна точка, низходящият тренд се запазва след тест на нивото на Фибоначи при 23.6% и низходящата трендлиния. Очакваната посока е низходяща, а нивото за тест е около 1.2650/1.2660.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 14:52 | 29.08.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 1
Tyrista
преди 7 години
parity for the couple USD/EUR, Q-4 16
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още