IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Йената продължи поскъпването си спрямо долара след изявлението на Йелън

Поевтиняването на долара подкрепи еврото, йената, облигациите и златото

12:11 | 11.02.16 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Станислав Фортунов

Доларът се понижи до най-ниската си стойност за последните 15 месеца спрямо японската йена. Изявлението на председателя на Федералния резерв на САЩ (Фед) Джанет Йелън вчера, увери инвеститорите, че институцията ще се придържа към политиката си на постепенно повишение на лихвените нива в страната. Йелън подчерта затрудненията, пред които са изправени водещите и развиващите се икономики при реализиране на растеж, както и че монетарната политика на САЩ ще зависи от достигането на целевите нива на инфлация и стабилност на трудовия пазар. В резултат на затихналите очаквания за второ повишение на лихвените в страната в близко бъдеще, доларът се срина спрямо японската валута до 112.27.

Йелън подчерта, че волатилните финансови пазари, спадащото ниво на отпуснатите кредити, заедно с нарастващата несигурност в Китай повишават рисковете за щатската икономика. В тази глобална обстановка, се налага САЩ да се пригоди към застоя и да съобрази своята монетарна политика с водещите световни фактори, които за момента не предполагат подобна стъпка. Въпреки че Йелън изрази съображенията си относно повишението на лихвите в страната, тя подходи оптимистично към очакванията си за американската икономика. След като водещите стопанства обаче, прибягват към програми за стимулиране на растежа, нормално би било да се отчете че това би затруднило поддържането на стабилни нива на растеж дори в икономика номер едно.

Поевтиняването на долара подкрепи еврото, йената, облигациите и златото. Единната валута задържа позиции около нивото при 1.1300 долара, докато благородният метал достигна нови върхови стойности за последните 9 месеца при ниво от 1 214.52 долара за тройунция. Засиленото търсене на американски облигации намали доходността им до най-ниското ниво от година насам, след като песимистичните настроения взеха превес у пазарните участници.

В тази пазарна обстановка продължаващото поевтиняване на долара спрямо йената и еврото изглежда вероятно. За сметка на това обаче, и Европейската централна банка и Японската централна банка не биха приветствали силно поскъпване на двете валути. Разгръщането на пълния потенциал на програмите за количествени улеснения в еврозоната и Япония не предполага рязко поскъпване нито на единната валута, нито на йената.

След изявлението на Джанет Йелън, през вчерашния ден инвеститорите обърнаха ключово внимание и на запасите на петрол в САЩ, които бяха обявени от Енергийната информационна агенция. Въпреки че е било реализирано понижение от 754 000 барела за седмицата до 5-ти февруари, то запасите в Къшинг, Оклахома са се повишили с 523 000 барела. Освен това запасите на бензин и дестилати са нараснали респективно с 1.258 млн. и 1.281 млн. барела, което доведе до поевтиняване на цената на „черното злато“ до ново дъно. Котировките на американския лек суров петрол се спуснаха днес до 26.72 долара за барел, вследствие както на завишените запаси, така и на занижените очаквания на ОПЕК относно потреблението от страни като Русия и Бразилия. Липсата на съдействие на организацията по отношение на намаляване на добивите, както с другите страни производителки, така и между тях самите оказва негативно влияние върху суровината, като поевтиняване до 25 долара за барел вече се очаква от инвеститорите.

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев

GOLD

Златото продължава да бележи нови и нови стойности във възходяща посока. След пропорционална корекция, спрямо възходящия импулс ще търсим сигнали за покупка. Психологическата граница при 1 200 долара за тройунция вероятно ще окаже подкрепа на цената при движение надолу.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 11:10 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още