IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Негативизмът на финансовите пазари се разсейва

Добре да се изчака корекция при двойката GBP/USD и след реализирането ѝ да се търсят къси позиции

11:46 | 29.06.16 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Фондовата борса във Франкфурт. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Фондовата борса във Франкфурт. Снимка: Архив Ройтерс

ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Николай Шуманов

Пазарните участници започнаха да поглеждат с оптимизъм на капиталовите пазари, като през вчерашния ден акциите на банковия сектор и от двете страни на Океана показа признаци на съживяване и възстанови част от понесените загуби от предишните два дни. Рейтинговата агенция Moody’s понижи перспективата пред кредитния рейтинг на 12 британски банки, измежду които Barclays и HSBC, след като миналата седмица предрече, че излизането на страната от Европейския съюз (ЕС) ще намали тяхната рентабилност, променяйки перспективата от „стабилна“ на негативна. Решението на агенцията е вследствие на занижената перспектива и пред кредитния рейтинг на Великобритания от „стабилна“ на „негативна“, като рейтингът по дълга на страната бе свален на Аа1. Германският DAX записа повишение от 1.93% спрямо предходната сесия, а американските S&P 500 и Dow Jones се покачиха съответно с 1.8% и 1.6%, на фона на поскъпването, което се наблюдаваше при петрола.

Цените на петрола записаха повишения във вторник и се възстановиха, на фона на записаните загуби през последните няколко сесии. Американският суров петрол записа повишение с 2.82%, като се търгуваше на цена от 48.24 долара за барел, а петролът сорт Брент се повиши до 48.73 долара за барел. Поскъпването беше насърчено от по-слабия долар, но инвеститорите продължават да са фокусирани върху Великобритания и бъдещето на страната след референдума. Новините за възможна стачка на 750 служители от седем петролни и газови находища в Норвегия също насърчи цената. Тези находища отговарят за около 18% от добива на петрола и за 17% от добива на газ в страната. На обратния полюс бе златото, което през вчерашния ден не събуди апетита на инвеститорите и се търгуваше на ниво от 1 313.98 долара за тройунция и по този начин прекъсна най-голямото рали на жълтия метал от 2008 година насам.

На валутните пазари щатският долар отстъпи позиции спрямо еврото и британския паунд, като по този начин пазарите си поеха дъх и прибраха част от печалбите си, натрупани през предишните два дни на разпродажба. При валутната двойка евро/долар повишението бе от 0.20% и се търгуваше на ниво от 1.1075, а британският паунд приключи деня на ниво от 1.3352 за долар.

Днес е последният ден от провеждащия се форум на Европейската централна банка (ЕЦБ) в Португалия, европейският еквивалент на годишната среща на Федералния резерв на САЩ (Фед) в Джаксън Хол, макар че финалният панел с Драги, управителя на Английската централна банка Марк Карни и председателят на Фед Джанет Йелън да беше отменен. Досега централните банкери на най-големите икономики в света се присъединиха към обещанието за ликвидна подкрепа с цел поддържане на финансова стабилност.

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев

AUD/USD

На 8 юни публикувахме предположението, че двойката ще навлезе в широк диапазон на консолидация: "[...]От техническа гледна точка двойката е в зона на подкрепа, но фундаментът, който стои зад движението на цената, не е благоприятен за отваряне на дълги позиции. В средносрочен план двойката е по-вероятно да се окаже в широк диапазон на консолидация."

Впоследствие австралийският долар поскъпна до съпротивата при 0.76346. Биковете не успяха да преодолеят психологическата бариера и отстъпиха. С този неуспех сценарият за "flat" се засилва и в близко бъдеще е добре да не се търгува и да не се заемат позиции. Потенциалът за поскъпване е по-силен от този за поевтиняване, въпреки че фундаментално имаме силен долар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 04:23 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още