IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Приближаващата среща на Фед продължава да тежи върху долара

До вдигане на лихвите би се стигнало, в случай че няма заплашителни рискове в световен мащаб, които да тласнат икономиката на САЩ в грешна посока

11:21 | 13.10.15 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Централата на Фед във Вашингтон. Снимка: Ройтерс</em></p>

Централата на Фед във Вашингтон. Снимка: Ройтерс

ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Станислав Фортунов

Щатският долар бе поставен пред допълнителна доза напрежение през изминалия ден. Несигурността и колебанието на Федералния резерв на САЩ (Фед) по отношение на повишението на лихвените нива подкопава и без това разклатените позиции на зелените пари.

Късно вчера представители на Фед обявиха, че до подобно решение би могло да се стигне само, ако централните банкери са сигурни, че глобалното забавяне на икономиката и трудностите, които изпитва Китай, са към своя край. До решителната стъпка би се стигнало, в случай че няма заплашителни рискове в световен мащаб, които да тласнат икономиката на САЩ в грешна посока. Засилените очаквания, че лихвите ще останат на текущи нива през тази година, потопиха още повече долара, а спад в цената на петрола преустанови ралито за австралийския долар.

Доларовият индекс, който проследява представянето на зелените пари спрямо кошница от 6 основни валути, продължи да пропада. Измерителят е на най-ниски нива от 25 септември насам.

Японската йена напредна спрямо долара до 119,88 вчера, като инвеститорите възвърнаха част от нагласите си за заемане на позиции във възприеманата на актив-убежище йена. Японската валута записа добро представяне и спрямо еврото, поскъпвайки до 136,23. Ръстът дойде, след като азиатските пазари записаха негативно представяне и част от изтеглените капитали бяха насочени към валутата на островната страна. Йената регистрира впечатляващо представяне и спрямо австралийския долар, поскъпвайки до 87,58. Австралиецът спря ралито и спрямо щатския долар, след като вчера достигна двумесечен връх при 0,7381, но след това записа загуби. Походът на валутата бе неутрализиран от силно пропадане в цената на петрола.

Очакваната среща на централните банкери на САЩ на 27-28 октомври не предполага увеличаване на лихвените нива. Президентът на Фед за Атланта Денис Локхарт обяви вчера, че институцията ще има нужда от по-убедителни данни, за да предприеме съдбоносната стъпка. Все пак Фед ще се срещне и на 15-16 декември, когато е по-вероятно да се стигне до първо повишение на лихвените нива от 2006 г. Колебанието на Фед все пак спомогна на фондовите пазари в САЩ да завършат на зелена територия при ниски обеми на търговия, тъй като в икономика номер едно вчера бе Денят на Колумб.

На Стария континент представители на Европейската централна банка смятат, че е рано да се каже, дали негативните фактори забавящи икономиката в световен план ще променят политиката на централните банкери по отношение на ниските нива на инфлация в еврозоната. Битката между бикове и мечки между еврото и долара вчера премина без значителни промени, като в крайна сметка валутната двойка остана на ниво от 1,1351, отдръпвайки се от върха за последните 3 седмици при 1,1396.

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев

EUR/USD

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 07:20 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 0
khao
преди 8 години
как да няма. Ти например си точно такъв
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 6
ledosvetlenie
преди 8 години
Туриста трябва да е бот няма как някой да е толкова *** че като 5 пъти не е познал да продължва да пише щуротииРеално погледнато все някога ще познае ама няма да е нито тази нито следаващата година
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 3
Tyrista
преди 8 години
rate hike Q-4 15, parity for the couple USD/EUR by the end of the 2015... or at least 1.02
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още