IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Силният щатски долар и интересът към него се отразиха негативно на златото

За изминалите 5 дни златото изгуби 1.8% от стойността си

11:47 | 25.05.16 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Станислав Фортунов

Щатският суров петрол се приближи до психологическата граница от 50 долара за барел, достигайки най-високото си ниво от 7 месеца насам. Това се случва на фона на оптимизма на пазара на труда в САЩ, съчетан с по-слабите петролни запаси в страната от изминалата седмица. Фондовите пазари също отчетоха солидни повишения във вторник благодарение на оптимизма, че Федералният резерв на САЩ ще повиши лихвените равнища през лятото. Очакванията за подобен ход доведоха и до поскъпване на долара и силно поевтиняване на златото.

Тази сутрин лекият суров петрол достигна до 49.42 долара за барел, което е най-високата стойност от 12 октомври насам. Ралито при суровината е отчетливо през последните дни, като във вторник цената му изпревари тази на сорта Брент, който традиционно е по-скъп. Положителен спред между 2-та сорта петрол, който е в полза на щатския петрол, се случва много рядко, тъй като Брентът е по-калоричен и добивите на гориво от него са по-високи. Американският петролен институт изнесе данни, показващи, че запасите на дестилирани горива в САЩ са се понижили с цели 5.1 млн. барела за изминалата седмица. Този спад беше двойно по-голям от очакванията на анализаторите.

Традиционно в този период от годината активността на рафинериите в страната се увеличава, за да се подготвят за активния летен период в Щатите, в който традиционно потреблението на бензин се увеличава. По-късно днес също ще бъдат изнесени данни запасите, които се очакват с повишен интерес, а прогнозите са, че през изминалата седмица те са се повишили минимално.

Ралито на петрола беше подпомогнато и от силен ръст на американските и европейски акции. Банковите и технологичните компании в индекса S&P 500 записаха най-големия си ръст от 2 месеца насам. Това доведе и до стабилно поскъпване на долара спрямо еврото. Валутната двойка EURUSD се намира на най-ниското си ниво от средата на март насам.

С публикуването на протокола от заседанието на Фед от месец април, стана ясно, че централните банкери могат да прибегнат до повишение на лихвите още през лятото. Това доведе до увереност на пазарните участници, които отново върнаха доверието си към долара и изведоха зелените пари на печалба, спрямо кошница от валути. Макроикономическите данни от САЩ ще бъдат наблюдавани с повишен интерес от пазарните участници през следващите седмици, тъй като стабилните новини ще бъдат силен знак, че Фед ще повиши лихвите. Една от основните новини през тази седмица ще бъде свързана с поръчките на трайни стоки през месец април, които вероятно ще се повишат с 0.3%.

Силният щатски долар и интересът към него се отразиха негативно на златото. Смятаният за убежище благороден метал записа най-голямата си губеща серия от месец ноември насам. За изминалите 5 дни златото изгуби 1.8% от стойността си, а перспективите за повишение на лихвите в САЩ вероятно ще намалят още повече интереса на инвеститорите към метала.

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев

Gold

На 2 май златото тества съпротивата при 1 305 долара за тройунция с последващ къс възходящ импулс. Това беше сигнал за моментно изчерпване силите на биковете. С краткосрочното си поскъпване и неуспешният опит за преодоляване на съпротивата при 1 305 долара за тройунция, златото ни позволи да отворим къси позиции с малък риск от загуба. Все още дългосрочната перспектива е повече в полза на биковете. При тест на подкрепата около 1 158 долара късите контра-тренд сделки трябва да бъдат затворени и да се търси удобен момент за покупки, но след актуализирана оценка на ситуацията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 21:01 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още