IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС е с опряно в челото дуло и трябва да изживее своята перестройка

Ако Брюксел не пожелае реформа, може да съжаляваме, че не сме изпреварили Великобритания

22:45 | 24.06.16 г. 24
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Вотът е красноречив – гласоподавателите във Великобритания гласуваха в полза на излизането от Европейския съюз (ЕС). Въпреки че референдумът трябва да бъде одобрен от народните представители в Лондон, това най-вероятно означава, че през следващите месеци британските и европейските лидери ще започнат преговори по условията за напускане на Великобритания.

Очаквано политическите сътресения вече са факт, най-вече със заявката на Дейвид Камерън да напусне премиерския пост през октомври. Освен тях обаче, ако разгледаме ЕС и Великобритания като отделни икономически субекти, на първо време Brexit ще се отрази много повече на британската политика и икономика.

Отделянето ще отнеме години, като всички последствия е трудно да бъдат предвидени към настоящия момент. Въпреки всичко можем със сигурност да очакваме няколко промени през следващите месеци. 

Процесът по напускане на ЕС ще отнеме години

Референдумът не задължава правно Лондон, като има и няколко начина, чрез които теоретично Brexit би могъл да бъде блокиран или дори избегнат. Въпреки това точно на Острова надали имат политически лидер, които би предприел такова политическо "самоубийство" и би тръгнал против волята на народа си.

Да погледнем към европейските разпоредби. Член 50 от Договора за Европейския съюз обуславя процедурите, които трябва да премине дадена държава членка, за да се оттегли от Съюза. Те изискват съответната страна да уведоми ЕС за нейното желание за преустановяване на членството и задължават след това ЕС да пробва да предоговори условията и да се опита да запази състава на блока. С други думи, има да се извърви дълъг път, краят на който не изглежда толкова предизвестен, колкото сега след първоначалния шок.

Brexit ще доведе до проблеми за икономиката на Великобритания

В краткосрочен план несигурността за бъдещето на отношенията на Великобритания с ЕС - най-големият ѝ търговски партньор, може да тласне Лондон в рецесия. Първата "експлозия" стана факт в петък сутрин със сривовете на международните пазари, които в крайна сметка доведоха до най-лошия ден за финансовия сектор в Европа от 2008 г. насам. Британският министър на финансите Джордж Озбърн дори предварително намекна, че се обмисля спиране на търговията на фондовия пазар, ако сънародниците му гласуват за излизане от ЕС.

В дългосрочен план ситуацията може да стане дори по-лоша. Ако правителството на Камерън в действителност падне, перспективите за договаряне на благоприятна за Великобритания сделка с ЕС може да бъдат отслабени. Има и още един риск – други държави може да бъдат окуражени и също да пожелаят да поемат по собствен път извън състава на ЕС.

Всичко това може да създаде сериозни проблеми за бизнеса във Великобритания. Според изчисления на правителството на страната излизането от ЕС може да свие британската икономика с между 3,8 и 7,5% до 2030 г. - в зависимост от това как протекат преговорите за достъп до единния европейски пазар. Други изследвания отчитат по-малък, но въпреки това със сигурност значим ефект.

Последна актуализация: 09:02 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

17
rate up comment 2 rate down comment 1
kalendar
преди 7 години
мхм...ама дали?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 3
kalendar
преди 7 години
интерес на всички? Т.е. - България е имала интерес от санкциите срещу Русия? И ДПС с коя друга от либералните партии има общи идеи?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 9 rate down comment 4
dani de vito
преди 7 години
Опитът от Азиатската криза обаче показа ,че при свободна от държавна намеса икономика ,считай за евросъюза каква друга е,удрянето на дъното и растежа са доста бързи.Сингапур например за две години се възтанови и оттогава е в непрекъснат растеж до днес.Самият Кейнс пише че над 25 процента държавно участие в икономиката е пагубно за просперитета.А държавата за нашите условия е Брюксел -каквото ти кажат -това правиш .Кажат ти флот срещу Русия ,кажат ти квоти за износ,кажат ти какво е мляко и как да го произвеждаш ...Директивите им ако се подредят като листи формат А 4 стигали до Луната :)))))В легнало положение ,не портрет :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 0 rate down comment 0
georgi_shum
преди 7 години
Поне в близките години нямат никакъв шанс да стане. За понатам ще видим..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 4
dani de vito
преди 7 години
Една голяма икономика се изкопчи от контрола на евробюрократите , и сега мале леле ореваха медиите ,заплашиха Острова с всичко без ядрена бомба ,обявиха я едва ли не за първопричина на глобалната депресия :)))))) Сега остана и да има внезапен ръст в производителност и БВП ,тогава какво ще стане ,не знам .Сигурно ще направят морска блокада на Албиона от ревност :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 6
khao
преди 7 години
идеален отговор си дал... нека и нашия парламент е такъв, София и Видин да дават по еднакъв брой депутати. И какво значи решения в полза на България ? Не трябва ли всички решения да са в полза на всички държави от ЕС ...начина на мислене ти е грешен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 10 rate down comment 3
kalendar
преди 7 години
мисля, че двукамерен парламент би бил по-ефективен. Една камара с равни квоти и една като сегашната. Щото в момента България не може да прокара нито едно решение в своя полза. Добър отговор ли дадох:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 3
kalendar
преди 7 години
Същото обяснява и Путин:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 4
kalendar
преди 7 години
Ама аз и ти как ги избираме-с нашите пършиви 16 депутата в ЕП ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 2
MZ/X
преди 7 години
Какво означава Брюксел да не желае реформа? Брюксел представлява мнението на мнозинството от членките на съюза.Централизацията също не е нещо страшно. Един кораб трябва да има капитан и не може да се управлява демократично от всички пътници едновременно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още