IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Германската позиция по "Северен поток" 2, която буди опасения за САЩ

С проекта за нов газопровод споровете между САЩ и Европа около енергията от Русия се завръщат

19:29 | 23.06.17 г. 10
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Подобно на грамофонните плочи и вдигнатите яки и споровете между САЩ и Европа около енергията от Русия се завръщат, коментира The Economist. В началото на 80-те опитите на Роналд Рейгън да спре съветския тръбопровод, пренасящ газ от Сибир към Европа, раздразни западногерманците и накара французите да обявят края на трансатлантическия алианс. Актьорският екип днес малко се е променил, но много от аргументите остават същите.

В предложения руски газопровод "Северен поток" 2 Германия вижда сносен проект, който може да намали енергийните  разходи и да гарантира сигурни доставки. Американските политици (и бившите комунистически страни от Източна Европа) виждат обаче план на Кремъл, с който да задълбочи зависимостта на Европа от евтин руски газ. И порицават малодушието на Германия.

"Северен поток" 2, който поддържниците му се надяват да започне работа в края на 2019 г., ще доставя газ директно от балтийските брегове на Русия до германското пристанище Грейфсвалд, удвоявайки капацитета на "Северен поток". Защитниците му, включително консорциумът от пет европейски компании, които ще покрият половината от разходите за 9,5 млрд. евро, казват, че той ще помогне да се запълни прогнозираната липса между стабилното търсене на газ в Европа и намаляващото производство в Холандия и Северно море.

Германското правителство, особено социалдемократите – по-малкият коалиционен партньор, споделя тази позиция. Някои германци тайно се надяват, че "Северен поток" 2 ще трансформира страната им в европейски енергиен хъб.

Подобни аргументи са смятани от скептиците – като Полша и Прибалтийските страни, енергийните експерти в Европейската комисия, „ястребите“ във външната политика и редица германски ренегати – за късогледи. Според тях "Северен поток" 2 може да понижи таксите за германците, но да ги повиши за източноевропейците.

Той подкопава обявената цел на Европейския съюз за диверсификация на източниците на енергия. Позволява на подкрепяния от Кремъл енергиен гигант "Газпром" да заобиколи съществуващите тръбопроводи в Украйна, лишавайки я от транзитните такси. Изстисквайки съществуващите маршрути за доставка, "Северен поток" 2 може да задължи Украйна да води срамни преговори с кръвния си враг. (Киев не е внасял газ директно от "Газпром" от края на 2015 г.)

"Газпром" е доказала готовността си да води енергийни войни и преди. Защо да засилваме арсенала му?

Към всичко това трябва да добавим и токсичната политика на САЩ към Русия. По-рано този месец Сенатът прие проект, който освен всичко друго позволява на Министерството на финансите да налага санкции върху чуждестранни компании, които инвестират в руски тръбопроводи. (Проектът все още не е закон: той трябва да бъде обсъден в Камарата на представители, а Тръмп също трябва да даде оценка.)

Ходът изплаши европейските компании и вбеси някои от политиците. „Енергийните доставки на Европа си е работа на Европа, не на САЩ“, изразиха гнева си външният министър на Германия Зигмар Габриел и австрийският канцлер Кристиан Керн в общо изявление. Двамата бяха особено разгневени, че проектът включва призив да се увеличи американския износ на втечнен природен газ, което означава, че блокирането на руския газ е частично усилие да се помогне на американските енергийни компании.

Германският канцлер Ангела Меркел ясно заяви, че подкрепя министъра си.

Моментът за проекта на Сената е ужасен. На 26 юни 28-те правителства на ЕС ще започнат дебат дали да позволят на ЕК да води преговори по условията за "Северен поток" 2 директно с Русия. Меркел твърди, че европейските институции няма защо да се месят в едно чисто търговско начинание. Но страни като Швеция и Дания, които трябва да дадат екологични разрешения, ако проектът ще продължава, искат Комисията да се намеси, за да не се борят сами с Кремъл.

Враговете на "Северен поток" 2, като Полша, смятат, че ЕК може да е начин за забавяне на проекта. Обсъждането ще бъде зашеметяващ тест за способността на Германия да влияе на мненията в ЕС.

Последна актуализация: 07:18 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
9
rate up comment 5 rate down comment 1
Dimat
преди 6 години
"Орел.рак и щука" - това е "великото","демократично" обединение,между господари и роби!Отгоре на всичко и робите съвсем са се раз^ърдяли" и всеки роб си изживява самостоятелно робството,за радост на господарите!Това,което е в ущърб на робите се провежда,като "демонокрадична" кампания.за наказание на Русия!Там където нещата опират до изгода на господарите,всякакво наказание на Русия се забравя и даже са възможни изцепки пред Върховния господар.Ама,иначе е "голям" "съюз",когато е за сметка на робите!По начина,по който реагират повечето роби,чака ги ускорено "демократично" заличаване от земята.Хак им е!!!!!!!!!!!!!!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 1
majnata
преди 6 години
Ду.ду.ка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 4
majnata
преди 6 години
Ти не търсиш нищо и не се пазариш , щото си десетата дупка на *** с девет дупки...каквото ти наредят от Брюксел туй правиш , туй е демокрацията на ЕС !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 12
грифин
преди 6 години
"....а Путин има и газ и АРМИЯ, а еуропата има "демокрация",....."1. Дано някой ден проумееш, че ПУТИН ИМА АРМИЯ, ЗАЩОТО ПРОДАВА ГАЗ.Газта е важна за нас, ама $$$$$ от тая газ, за него са три пъти по-важни...Затова ти си сваляй гащите, щом те кефи..Ама Ние от ЕС търсим варианти и се пазарим....2. Не очаквам да осмислиш написаното, щом те дразни демокрацията в ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 9
СоКоЛоВвВ
преди 6 години
И ти акъла ти къде изтече ,че ПАК ДА РЕКЛАМИРАШ ЧУЖДА ДЪРЖАВА ПРЕД СЪГРАЖДАНИТЕ СИ И ПРЕД МОРАЛА СИ !???КАКВО БОЛНИ СЪЩЕСТВА СТЕ ТАКИВА ВИЕ !?? ТРЯБВА СКОРО ДА ИЗМИРАТЕ ЩОТО С ВАС НЯМА НИЩО!???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 16 rate down comment 3
dakl
преди 6 години
Българският политически елит извърши пожредното предателство по отношение на собктвената си страна!Не е изключено че вповече не свързва личната си съдба със съдбата на Родината си!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 25 rate down comment 13
BattleRoyal
преди 6 години
"Газпром" е доказала готовността си да води енергийни войни и преди. Защо да засилваме арсенала му?**********************Щото газ наблизо другаде НЯМА, а Путин има и газ и АРМИЯ, а еуропата има "демокрация", толерястия и "бежанци"... а зимата иде... и след нея друга...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 6
грифин
преди 6 години
Що не изчакаш малко, преди да крещиш....?!Всичко зависи от това:"...Ако "Газпром" бе Statoil, нямаше да имаме такъв проблем, казва един от представителите.Затова от "Северен поток" 2 все пак може да бъде поискано да се подчинява на части от правото на ЕС, включително достъп на трети страни до газопровода и прозрачност на ценообразуването, пише The Economist. ..."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 34 rate down comment 4
крас
преди 6 години
КАК ВИ ЗВУЧИ ТОВА: "Меркел твърди, че европейските институции няма защо да се месят в едно чисто търговско начинание"А ЗАЩО СЪЩИТЕ ТЕЗИ ИНСТИТУЦИИ СЕ НАМЕСИХА В ЮЖЕН ПОТОК И НЕ ГО ПОЗВОЛИХА?!ЗАЩО НЕМЕЦА ЙОТИНГЕР ПРЕГОВАРЯ С ГАЗПРОМ ОТ ИМЕТО НА БЪЛГАРИЯ И ДОВЕДЕ НЕЩАТА ДО ТАМ, че от износител на газ вече сме краен потребител с проблемни доставки?ИМА ЛИ В ЕВРОПА ЗАКОНИ ИЛИ НЕ?!Оказа се, че НЕ!КОМИСАРИ ПОДОБНИ НА ТЕЗИ ОТ ЛЕНИНОВО ВРЕМЕ С ДЕКРЕТИ РЕШАВАТ НА ПАРЧЕ КОЕ МОЖЕ И КОЕ НЕ!!СЛУЧАЯТ С ЮЖЕН ПОТОК ДОКАЗА, ЧЕ НИЕ НЕ СМЕ СУВЕРЕННА ДЪРЖАВА , А КОЛОНИЯ НА ГЕРМАНЦИТЕ. Затова подобно на украинците през 2019 година ще сме не само без газ , но и без ток!С ТЕЗИ ЕВТИНИ ЦИНИ НА ЕНЕРГОНОСИТЕЛИТЕ ТУРЦИЯ , ЩЕ СЕ ПРЕВРЪЩА В ИКОНОМИЧЕСКИЯ ТИГЪР НА БАЛКАНИТЕ , А ЗАЩО НЕ И ЗА ЕВРОПА.Не е ли точно това целта на ПУТИН който може да пробие икономическото обкръжение само и единствено със съвместни турски проекти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още