IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ОИСР предупреди за слабост на икономическото възстановяване

Краткосрочната перспектива е по-широка и възходът е обещаващ, но няма място за самодоволство, твърди главният икономист на организацията Катрин Ман

14:41 | 20.09.17 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em><u>Снимка: Ройтерс</u></em></p>

Снимка: Ройтерс

Световната икономика вероятно ще нарасне с 3,5 на сто тази година и с 3,7 на сто през 2018 г., посочва се в публикуваните днес междинни икономически прогнози на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Глобалната конюнктура набра скорост, тъй като разширяването на инвестициите, заетостта и търговията подкрепят синхронизирания растеж в повечето страни членки на ОИСР, казва се в документа. Въпреки това обаче силният и устойчив световен растеж все още не е гарантиран, предупреждава организацията.

„Краткосрочната перспектива е по-широка и възходът е обещаващ, но няма място за самодоволство", казва главният икономист на ОИСР Катрин Ман. „Паричната политика трябва да остане амбициозна в някои икономики, но и да следи финансовата стабилност, за да продължи да подкрепя по-нататъшното ребалансиране към фискални и структурни инициативи. Структурните усилия трябва да бъдат засилени, за да се подпомогне възстановяването на инвестициите и да се преодолее бавния растеж на производителността и да се гарантира, че възстановяването ще доведе до ползи за всички", допълва икономистът.

Възстановяването на бизнес инвестициите и търговията обаче остава по-слабо от необходимото, за да се поддържа здравословен, продуктивен растеж, отбелязва ОИСР, като допълва, че растежът на заплатите също е разочароващ.

Очакванията за 2017 г. съвпадат с шестмесечната прогноза, оповестена през януари, докато тези за 2018 г. са коригирани към повишение с 0,1 процентен пункт.

ОИСР прогнозира по-добър от очакваното растеж в Русия - с 2 на сто спрямо прогнозираните по-рано 1,4 на сто за текущата година и 2,1 на сто вместо 1,6 на сто за идната година. Благоприятни за страната са по-високите цени на петрола и по-ниските лихви, които дават краткосрочен стимул за растеж. 

Икономиката на еврозоната се очаква да нарасне с 2,1% през 2017 г. и 1,9% през 2018 г. - и двете цифри са ревизии нагоре от предишните прогнози заради по-силния растеж в ключови европейски държави.

За германската икономика се очаква ръст от 2,2% през 2017 г. и 2,1% през 2018 г., за Франция - с 1,7% през 2017 г. и 1,6% с 2018 г., докато за Италия ще се наблюдава нарастване от 1,4% за тази година и 1,2% за 2018 г.

Преразгледаните прогнози отразяват по-силно от очакваното изпълнение през първата половина на 2017 г. в контекста на повишаването на равнищата на заетост, амбициозната парична политика и намалената политическа несигурност. Повишаването на прогнозите се дължи и на по-силния растеж на потреблението и на инвестициите, както и на здравословния ръст на износа.

Във Великобритания очакваното забавяне на растежа ще продължи до 2018 г., тъй като несигурността по отношение на резултатите от преговорите около решението за напускане на Европейския съюз продължава да тежи. Нивото на безработица в страната пада под 4,5%, но слабата производителност и слабият реален растеж на заплатите продължават да оказват натиск. Обезценяването на лирата подобрява леко перспективите пред износа, но също така повишава инфлацията. В тази среда за Великобритания се очаква ръст на БВП от 1,6% през 2017 г. и 1% през 2018 г.

Организацията преразглежда към понижение прогнозите си за Индия - от 7,3 на сто до 6,7 на сто през 2017 г. и от 7,7 на сто до 7,2 на сто за 2018 г. Относителното забавяне на индийската икономика се дължи на въвеждането на ДДС за стоките и услугите, както и на неочакваното изтегляне на банкнотите с най-висок номинал в края на миналата година, посочва се в доклада. Въпреки това данъкът би трябвало да доведе до по-високи инвестиции, производителност и растеж в дългосрочен план, допълват експертите на ОИСР.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:00 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още