IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Осем причини за борсов срив

Съединените щати в момента консумират своето бъдеще, твърди германски анализатор

11:22 | 29.07.15 г. 19
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Без кредити не може да има икономически растеж, ако изключим за момент от сметките технологичния напредък. Но трябва да се прави разлика между "продуктивни" заеми, които водят до нарастващо търсене в реалната икономика – например на коли или недвижими имоти, и непродуктивни заеми, които надуват особено финансовите пазари, пише в свой анализ за германската икономическа телевизия N-Tv Уве Гюнтер, главен изпълнителен директор на Berlin Portfolio Management GmbH.

По думите му в момента сме свидетели на последния случай. Подобни случаи в миналото рано или късно са водили до катастрофа на фондовите пазари - винаги, смята анализаторът. Според него едва ли и този път ще е различно. Гюнтер посочва осем конкретни причини, които ясно показват, че в близко бъдеще ще има по-бурни корекции. Ето ги и тях: 

1. Широкият американски пазар се насочва към рекордни нива. Индексът S&P 500, който обхваща най-големите публично търгувани дружества в САЩ, е значително по-висок, отколкото през 2000 г. и 2007 г. В същото време многобройни пазарни гиганти се търгуват далеч под техните върхове. Така че индексът като цяло изкривява значително сегашната ситуация.

През 2000-2003 г. в Щатите настъпи дотком катастрофата, а през 2007-2009 г. дойде и световната икономическа и финансова криза с втория по големина срив на фондовия пазар през последното десетилетие. Малко преди колапса на капиталовите пазари обемът на акциите, закупени на кредит, се увеличи драстично в Съединените щати. Днес дългът за придобиване на акции е в размер на около 500 млрд. щатски долара. Това е около 20 на сто повече, отколкото преди последните две големи катастрофи.

2. Обратното изкупуване на акции от дружествата процъфтява - особено в САЩ. Те са финансирани по правило с кредити. Вместо да инвестират и така да доведат до повишаване на нетните печалби, компаниите намаляват акциите в обращение. Дори ако компанията вече не печели, така поне се увеличава печалбата на акция - тъй като печалбите се разпределят между по-малко акции. Това е просто игра на ловкост. В същото време мениджърите се разделят със своите опции върху акции, за да натрупат кеш.

3. Лекарството на централните банки вече не действа. Изключително ниските лихвени проценти и огромната ликвидност ще доведат само до преместването на дълговете – от търговските към централните банки, но не носят допълнителни инвестиции в реалната икономика, тъй като компаниите разширяват бизнеса си само ако очакват увеличаване на търсенето. Дори и в Германия инвестициите са в застой с ръст от 19,3%. За допълнителен тласък на икономическия растеж това е твърде ниско ниво.

4. Паричната политика на ЕЦБ, Фед & Сие през последните години доведе до екстремни различия в приходите. Чрез инициирания от централните банки подем на финансовите пазари по-заможните станаха още по-богати, а от друга страна широки слоеве от населението загубиха доходи от лихви по влогове. Но тъкмо свръхбогатите вече са заситени - тяхната склонност към потребление е относително ниска, богатството им се счита от социална гледна точка до голяма степен за непродуктивно.

5. Съединените щати, най-голямата икономика в света, страда от драстична загуба на човешки и икономически капитал. Близо 50 милиона американци живеят от купони за храна. Трансферните плащания на държавата се увеличават драстично. Делът на заплатите в общия брутен вътрешен продукт е на рекордно ниско ниво. Независимо от това американците консумират (дори) повече от всякога. Дупката се заплаща от допълнителен дълг. Кредитите за студенти и автомобили и кредитните карти скачат от рекорд на рекорд. Съединените щати в момента консумират своето бъдеще.

6. Въпреки това компаниите постигат рекордно високи печалби. Но те, особено в Европа, са базирани на изключително ниските лихвени проценти в една изкривена от финансирането на ЕЦБ среда. Само ако централната банка в бъдеще изплати пари при отрицателни лихви за рефинансиране, това ниво може да се поддържа в продължение на известно време. В САЩ се добавят и споменатите програми за обратно изкупуване на акции.

7. Европейските и американските акции обещават както от гледна точка на балансовата стойност, така и от историческа гледна точка, никаква или дори отрицателна възвръщаемост за следващите години. И това увеличава риска от непосредствена катастрофа на борсата.

8. Стратегически мислещите големи инвеститори, т. нар. Smart Money, в момента бързо се освобождават от рисковите си позиции и използват грандиозната възможност да позлатят залаганията си. Така „горещият картоф“ се предава на фирми и частни инвеститори. Това не е е добър знак. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:22 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

18
rate up comment 1 rate down comment 0
Атанасио
преди 8 години
Без кредити не може да има икономически растеж, ако изключим за момент от сметките технологичния напредък. Но трябва да се прави разлика между "продуктивни" заеми, които водят до нарастващо търсене в реалната икономика например на коли или недвижими имоти, и непродуктивни заеми, които надуват особено финансовите пазари, пише в свой анализ за германската икономическа телевизия N-Tv Уве Гюнтер, главен изпълнителен директор на Berlin Portfolio Management GmbH.Това е част от истината защото освен с кредитиране растежа става и с разпределение в смисъл забрана на офшорки т.н. регулации в цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558за да се избегне петролната катастрофа и глобалното затопляне ,и за да има растеж - http://***.greentech.bg/archives/55447
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 0
michaelis12
преди 8 години
Еееми то е очеизвадно, че в Сашш не всичко е цветя и рози ама нали има тука все форумни опоненти, а САЩа са си изконсумирали бъдещето отдавна все някой ден ше им се наложи да платят или поне богаташите им там да платят за бербата който са направили.А борсови пикове и сривове винаги е имало и ще има това си е съвсем нормална част от играта, така е създаден света с баланс върхове и спадове, не може нещо само в една посока, квот такова само войни да не правят *** друго квот искат да прааат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 6 rate down comment 1
marto76
преди 8 години
Бих добавил и една девета причина за борсовия срив: крупните далавери на фараон Цветан Василев и фалита на КТБ, която беше източена от негови кухи фирми, но до момента няма потърсена съдебна отговорност!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Прав си като цяло но трябва да се обяснява защото ФЕД в САЩ купува ДЦК а ЕЦБ не купува и сега почна в нарушение на Договора за функциониране на ЕС - http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX:12012E/TXTЧлен 123(предишен член 101 от ДЕО)1. Забранява се предоставянето на овърдрафти или други видове кредитни улеснения от Европейската централна банка..........Трябва да се знаят подробностите за да се знае какво да се иска от политиците и т.н. държ.власти и съм събрал фактите как са откраднати десетки трилиони - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685 Най-важното сега(тъй като сме пред свършен факт) е какво трябва да се направи за да не стане хаос и войни(коментар 1 и 3) - http://darikfinance.bg/***/116481#commentsГражданите трябва да ''въстанат' с петиции и т.н. конституционни права да изискват от политиците да се вземат правилните мерки(затова преповтарям,пиша) -забрана на офшорките ,данък върху лихвите по държ.дългове и данък Тобин
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 13 rate down comment 13
крас
преди 8 години
Учуден съм на негативните и необосновани ОТРИЦАНИЯ на коментара ми съпостявящи САЩ като федерална държава с КОНСТИТУЦИЯ и ЗАКОНИ , и ЕС на ГЕРМАНИЯ превърнала държавите от ЕВРОПА в своя колония!РАЗЛИКИТЕ СА ФУНДАМЕНТАЛНИ - САЩ са държава, а Европа на Гермнания е колониален модел във възможно най отвратителната му форма превръщаща територията на Европа в един голям КОНЦЛАГЕР!!ЗА КАКВА РАВНОПОСТАВЕНОСТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ МОЖЕ ДА СТАВА ВЪПРОС КОГАТО Германия получава заемите от ЕЦБ при лихва от 0,8%, Франция при 1,2 % , а останалите държавипри 6%!!ЗА БЪЛГАРИЯ ЛИХВИТЕ ПО ЗАЕМИТЕ ДОСТИГАТ ДО 10 %!!КАК МОЖЕ ДА СЕ ТВЪРДИ, ЧЕ ИМА РАВНОПОСТАВЕНОСТ ПРИ ТОВА РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ФИНАНСОВАТА ТЕЖЕСТ?!В ЕВРОПА ИМА ЕДНА ОБЛАГОДЕТЕЛСТВАНА ДЪРЖАВА - Германия. Останалите са средство за постигане на целта на ЧЕТВЪРТИЯ РАЙХ.Аконе съм прав опонирайте!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 3
Атанасио
преди 8 години
продълж. на коментар 12 Трябва да се каже цялата истина Над 51% от проблемите на света идват от лихварството и т.н. финансови спекуланти т.е. от дерегулациите на финан.капитализъм и съм събрал фактите как са откраднати десетки трилиони - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685Може би трябва да се почне от - ''В 1975 г. Общото събрание на ООН гласува резолюция 3379, която осъжда ционизма като форма на расизъм и расова дискриминация.'' - https://bg.wikipedia.org/wiki/ЦионизъмКазването на истината е с цел покаяние и съм обяснил - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1552051295073099Положението е страшно(меко казано) и трябва синхронизация на ниво Г-20 и ООН защото балоните са много и трябва какот казва проф. Джефри Сакс съветник на Бан Ки Мун - ''устойчиво развитие изискващо дълбока реформа на световната финансова система'' - http://darikfinance.bg/***/111777#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 1
Атанасио
преди 8 години
Дразня се когато не се казва цялата истина - икономическият растеж се стимулира по 2 начина:1) чрез кредитиране и отделна тема е ....Елън Браун ,Президент на Публичния Банков Институт(САЩ) добре го обяснява - http://***.courtfool.info/bg_A_tale_of_two_monetary_systems.htm2) чрез преразпределение и ''Според икономистите на МВФ увеличение с 1% при доходите на най-бедните 20% в тези икономики води до 0,38% увеличение на растежа'' - http://***.investor.bg/drugi/338/a/mvf-povishavaneto-na-neravenstvoto-zabavia-ikonomicheskiia-rastej-196827/Увеличението на мин.заплата в вид разпределение но аз под преразпределение имам предвид първо забрана на офшорките защото е несправедливо и нелоялна конкуренция следва данък върху лихвите по държ.дълг и ''данък Тобин'' (коментар 1 и 3) - http://darikfinance.bg/***/116481#comments с цел 6% бюдж.излишъци които през държ.банки и поръчки се инвестират в точно определени неща за да се избегне петролната и екологична катастрофа и глобалн.затопляне
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 1
lilivan
преди 8 години
все пак, прочетете статията, за която говоря - тя е оригинал, публикувана 28.07https://euobserver.com/news/129777а вашата е "цитати от ВВС"..и има големи разлики
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 0 rate down comment 1
lilivan
преди 8 години
това накрая, което съм писала, но пропуснах за изтрия,не е вярно - статията наистина е същата...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 1
lilivan
преди 8 години
5Boicho Popovда, видях я тази статия и още тогава се почудих, че съдържанието не отговаря на оптимистичното заглавие и подзаглавие.Статияга е същата, но от различни източници четенаСмисълът й е, че "прогнозата за растеж на еврозоната остава мрачна според МВФ", както пише там.- четете, както дяволът чете Евангелието и така го представяте пред хората (като разчитате, че те четат само заглавието и подзаглавието :)))въобще не е същата статиятази вашата е по данни от ВВС и е по-стараА тази, за соято говоря е
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още