IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

По-звучен шамар няма да има

Посланието от Brexit – с днешния ЕС не може да се изгради държава. Поне не такава, каквато е избираема, обичана и уважавана

16:48 | 26.06.16 г. 24
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

И така – някои още не могат да осъзнаят, но европейският вариант на потопа на света стана реалност – Великобритания гласува и за това сама да си нанесе вреди. След месеци на жестока антиевропейска алергия Островът ще напусне Европейския съюз. 52% гласуваха за разрив с останалите европейски държави, само 48% видяха в рамките на ЕС едно бъдеще, което вече ще е невъзможно – при избирателна активност от 72%.

Така Великобритания ще се сбогува с европейската следвоенна история. Сега страната се нуждае и от ново правителство, защото Дейвид Камерън е несъвместим като ръководител на правителството и ще подаде оставка до края на октомври. Но Великобритания също така ще се нуждае от сериозна доза кураж, за да издържи на спада в икономиката. Островът ще плати независимостта си с икономически застой. Със сигурност вотът няма да се отрази положително на икономическия растеж, преките инвестиции, износа, а по този начин – и на работните места. 

Но губещи сме и аз, и вие. Европейският съюз ще загуби 20 на сто от икономическата си мощ, 13 на сто от служителите си, 10 на сто от войниците си. С един удар 31 на сто от пазарната капитализация на котираните в борсите на ЕС фирми изчезва. А за една нощ бюджетът на ЕС загуби третия си най-голям донор след Германия и Франция.

Но би било погрешно британските избиратели да се обвиняват в незрялост. Хората на острова не са по-тъпи от нас. Или да го кажем с думите на Курт Тухолски: „Хората разбират много неща по неверен начин, но чувстват повечето неща по правилен начин“.

Посланието на историческия референдум вече бе разчетено от мнозина – с днешния ЕС не може да се изгради държава. Не и такава, която да се обича, уважава и да бъде избирана. Ако политиците в Брюксел са си запазили разума, то това би трябвало да бъде най-силният алармен сигнал за тях. Време е за прозрение, което много от смелите пионери на европейския проект биха счели за неразумно - никъде днес хората не се чувстват по-далеч от Европа, отколкото в Брюксел.

Европейският съюз на институциите и бюрокрации, на задните стаички и неразгадаемите процедури не въплътява демократичните обединени европейски държави, за които някога мнозина мечтаехме. Брюксел се превърна в шифър на административната арогантност, не само за Великобритания. Европейската комисия, със своето изискано поведение, често е по-близко до феодализма, отколкото можем да си представим.

Прехвърлянето на суверенитета от националните държави към тази наднационална организация не се възприема от действителния суверен – народът, като някакъв прогрес, а по-скоро като арогантност. И като претенции за демокрация. За мнозина положението изглежда така – нацията им вече няма право да поръчва, има право само да плаща. Тя трябва да работи, но не и да говори. 

Великобритания е само точката на пречупване, която може да бъде последвана от голямото спукване, освен ако не последва друго. Европа трябва да поднови концепцията си за функциониране. Който не желае да види големия проект за международното разбирателство и икономическото сътрудничество на кладата на историята, трябва да поспре за момент и да се вгледа в лицето на британския електорат. Той ще познае в него и себе си. Защото безпокойство за бъдещето на ЕС отдавна е европеизирано. Болният човек на Европа е самата Европа. По-звучен шамар едва ли ще има. 

Всичко по темата четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

23
rate up comment 8 rate down comment 3
redcretin
преди 7 години
ЕС ще загуби едни търтеи, постоянно вряскащи срещу емиграцията.Ингилизия не е сериозен износител, сега като се принудят банките да изнесат бизнеса от Лондон във Франкфурт - ще се о-сер-ат съвсем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 19 rate down comment 3
panther
преди 7 години
ЕС е замислен и изпълнен първоначално от плитически титани. Но в момента политическата класа в повечето европейски страни се състои от хора късогледи и ограничени, загубили всякаква връзка дори със собствените съ съграждани, камо ли с гражданите на другите по-далечни европейски страни.Този вот е звучен шамар за политическата класа, и ако не вземат мерки ЩЕ ИМА и по-звучни.Ако кораба потъва, не са виновни бягащите плъхове, виновен е капитана.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 12 rate down comment 7
ledosvetlenie
преди 7 години
Бойчо а изчакай първо да излезнат и после раздай кърпичките да поплачемКакто написах под една друга статия - Брексит няма да има
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 10 rate down comment 8
fri
преди 7 години
Да, такава е истината.Б. Попов +++
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 8 rate down comment 9
julian12
преди 7 години
Въобще не си прави труда за лудото...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 19 rate down comment 7
michaelis21
преди 7 години
Джон Кери пътува към срещата във вторник да даде инструкции
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 12
Атанасио
преди 7 години
В Великобритания има закон според който ако са гласували по-малко от 75% от имащите право на глас съотношението между ''за'' и ''против'' трябва да е 60 към 40 тоест при 52% референдума е противозаконен - http://***.investor.bg/evropa/334/a/britanska-peticiia-sybra-nad-polovin-milion-podpisa-za-nov-referendum-219605/На мен ми харесва този закон а не като нашият за референдумите тоест трябва да си допълним закона Иначе положението е страшно защото поради идващите 3 планетарни катастрофи = https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1752811994997027трябва да се действа на ниво ООН ,Г-20 и казано кратко, общо ЕС е добро като цяло 51% но има 49% за поправяне тоест заради системата криза ,петролната катастрофа и глобалното затопляне не може всяка държава да си прави каквото и скимне макар,че са СУВЕРЕННИ - темата е голяма ,сложна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 25 rate down comment 6
Misho ILIEV
преди 7 години
Бойчо, не си много наясно как стоят нещата.Големите политически решения накъде да върви ЕС и какво да прави "бюрокрацията" се взимат от политиците на държавите-членки.Европейската комисия е много деликатна. Политиците на държавите-членки постоянно хвърлят кал върху ЕК по един нагъл и арогантен начин. А ЕК деликтно и плахо отговаря, че обвиненията са неверни. Иначе за всичко, които върви добре трябва да сме благодарни само и единствено на гениалните национални политици.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 5 rate down comment 2
abdul
преди 7 години
Това означава конкуренция, търговска война и после кеч - завръщане в историята..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 13 rate down comment 7
крас
преди 7 години
БРАВО БОЙЧО!!Чудесно си го написал.Дай БОЖЕ статията ти да бележи ТОЧКАТА НА медийно ПРЕЧУПВАНЕ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още