IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Португалия ли е новата Гърция?

Държавата, която доскоро бе ползвана за пример за бюджетни икономии, стана нов източник на безпокойство в Европа

19:05 | 01.12.15 г. 5
<p>
	Португалският парламент.&nbsp;<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Португалският парламент. Снимка: архив Ройтерс

Съюз против икономиите, включващ радикални леви партии, поема властта. Разклатена икономика и огромни дългове застрашават националната икономика. Останалата част от Европа наблюдава с бдително око.

Звучи познато? Не е Гърция, а друга страна от еврозоната: Португалия, коментира Бари Хатън за Associated Press, цитиран от БТА.

Държавата, която само преди месеци бе използвана за пример как да се следват мерки за бюджетни икономии, стана нов източник на безпокойство в Европа.

Лявата коалиция свали дясноцентристкото правителство, което въведе дълбоко съкращаване на разходите и рязко вдигане на данъците, реформи, поискани след 2011 г. от кредиторите при спасяването на Португалия със заеми за 78 милиарда евро.

Събитията повториха случилото се в Гърция, чиито радикални лидери тази година почти изкараха страната от еврозоната.

Да погледнем дали Португалия ще поеме по пътя на Гърция.

Ситуацията

Водена от умерената Социалистическа партия, която пое властта в парламента в четвъртък, 26 ноември, новата администрация в Португалия ще бъде подкрепена от Комунистическата партия и радикалния Ляв блок и Зелените.

Техният възход и реторика напомнят за радикалната партия СИРИЗА в Гърция и драматичните й сблъсъци с кредиторите от еврозоната тази година. Първоначално СИРИЗА отказа да приеме още бюджетни съкращения и в отговор кредиторите почти изхвърлиха Гърция от еврозоната.

Новото правителство в Лисабон - второто по големина в историята на страната, със 17 министри и 41 заместник-министри - надава подобен боен вик, ангажирайки се да "обърне страницата" на икономиите, които Германия подкрепя от години, за да бъдат намалени високите дългове въпреки икономическите трудности, до които може да се стигне. Този вид бунтарство алармира инвеститорите, които обичат предсказуемостта.

Гърция и Португалия допринасят с по под 2% за брутния вътрешен продукт (БВП) на еврозоната, но проблемите им могат отново да възпламенят страховете около финансовото благосъстояние на блока.

Анализатори от Barclays Research отбелязват, че се очаква лихвите по суверенното кредитиране на Португалия да се повишат, тъй като заради опасенията за стабилността на правителството пазарът ще продължи да търси известна премия за политическия риск.

Последна актуализация: 05:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 4 rate down comment 0
michaelis12
преди 8 години
Преди да ни вкарат ислямисти джихадисти в Европата американците ни занимаваха 24х7 с дълговете на Гърция. Сега ше ни занимават с тея докато почнат атентатите навсякъде и забранят кеша. В един прекрасен момент сме се озовали всички в СССР 2.0 може и да се възродят Концлагерите.... кой мноо знае го пишем терорист джихадист и аре вътре да бачка без пара .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 0
Jorkata
преди 8 години
Предстои да гледаме доста серии от тоя филм...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 0
studioaa
преди 8 години
Според мен най-голямата причина за безпокойство е общата европейска имиграционна политика. След като тази година станахме свидетели на най-големия имиграционен поток към Европа за всички времена от общо 15 милиона души, страхувам се, че с новата "политика" на "европейските лидери" следващата година можем да видим двойно повече. Дори на малките деца е ясно, че това не може да продължава за дълго. Ясно като бял ден ден е най-големия проблем за еврото ще дойде там където ходят най-много "бежанци" или това е Германия. Съмнявам се, че германците ще търпят по 7 милиона араби на година както беше 2015 и се вижда, че страната е на път да изпадне в състояние на тотални безредици и хаос. След скандала с VW и Siemens и след санкциите на Путин Германия губи стотици милиарди евро, а "бежанците" пристигнали ще струват 1 трилион евро в дългосрочен план и като за капак на всичко имаме огромен имотен балон в страната. Според мен Германия днес е точно както САЩ беше през 2005.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
Португалия е прашинка и проблема е Италия ,Франция - http://***.investor.bg/analizi/91/a/gryckite-problemi-maskirat-narastvashtite-riskove-v-italiia-i-franciia-197409/Бившият банкер го каза точно ''Реалният БВП ще трябва да нарасне повече от два пъти от прогнозираните равнища, за да може съотношението на държавния дълг към БВП първо да се стабилизира, а след това и да намалее'' но не споменава за лихвата ,че ако са до 0,1% няма проблем и ето данни за разходите за лихва като % от държ.дълг - http://***.debtclocks.eu/eu-ranking-expenditure-on-interest-payments-in-percent-of-public-debt.html Грешка за трилиони: как един студент пребори харвардските гении проф. Кенет Рогоф и Кармен Райнхарт от последния им научен материал - http://solidbul.eu/?p=3421 ОБЯСНИЛ СЪМ ВСИЧКО - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1678735562404671
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още