IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Турските главоболия на "Газпром"

Турският пазар стагнира, а газовият гигант е принуден да продава активите си в страната, пише руското издание „Коммерсант“

16:25 | 28.06.17 г.
<p>
	<em>Снимка: &quot;Газпром&quot;</em></p>

Снимка: "Газпром"

За проблемите, пред които е изправена руската газова компания „Газпром“, разказва руското издание „Коммерсант“ в статия, озаглавена „Турският обратен поток“.

Руският гигант е принуден да продава своите дялове в търговската компания Akfel Holding, която дефакто е национализирана в края на 2016 година, както и друг свой актив – дяловете си в Bosphorus gas. Но най-голямото главоболие може да дойде от стагнацията на турския пазар, който е вторият по големина за "Газпром" в Европа.

Продажбата на активи означава отстъпление, пише изданието и допълва, че окончателно решение все още няма. Газовият гигант пък търси начини да „реанимира“ своя бизнес в Турция въпреки стагнацията на пазара и сложните отношения с местните власти.

Източници на „Коммерсант“ са категорични, че „Газпромбанк“ е на финалната права за продажбата на дела си в Promak, която от своя страна е мажоритарен собственик на две газови компании, които са сред частните вносители на руски газ в Турция – Enerco и Avrasya. Руската банка държи дял от 40% в Promak, а съдружник в това начинание ѝ е Akfel Holding.

Promak е създадена през 2014 година и паралелно тогава „Газпром“ започна преговори за покупката на 50% от Akfel Gas, която е в състава на турския холдинг. Трите газови компании, за които се коментира в публикацията, имат договор с руския гигант за покупка на общо 5,25 млрд. куб. метра газ годишно. С контрола си върху тях реално „Газпром“ държи около 16% от газовия пазар в Турция и обезпечава към 60% от вноса на газ в страната.

Всъщност сделката за покупката на Akfel Gas така и не получава одобрение от страна на регулатора на пазара, а през 2015 година отношенията между Турция и Русия рязко охладняха и „Газпром“ започна да преосмисля позициите си на местния пазар.

Месеци по-късно обаче газовата компания има нова стратегия – тя предлага „Газпромбанк“ да продаде своя дял в Promak, а в замяна сделката за Akfel Gas да получи одобрение. В крайна сметка турската компания беше взета под контрола на държавата през декември 2016 година след подозрения, че е финансирала дейността на организацията на Фетхуллах Гюлен.

След този ход на турските власти в „Газпром“ настроенията вече са съвсем различни, пише още „Коммерсант“.

Според изданието сега компанията е готова да продаде дела си в Bosphorus Gas, мотивирайки се с липсата на свободен газов пазар в Турция. Страната губи своята привлекателност заради слабата национална валута и регулаторните тарифи, както и като цяло заради непредсказуемостта ѝ.

В допълнение и финансовият резултат на Bosphorus – загуба от 100 млн. евро през 2016 година, също насочва „Газпром“ към излизане от пазара, коментират източници на руското издание.

Излизането на руската компания от турския пазар и оставянето единствено в ролята на вносител на газ може и да не бъде толкова лошо. Очакванията на наблюдателите са, че така ще бъдат подсилени позициите на „Газпром“ в арбитражния спор за цената на руския газ за Турция, защото компанията вече няма да опитва да запази интересите си в компаниите, в които участва.

Най-големият проблем за „Газпром“ в Турция обаче е, че пазарът стагнира, а е вторият по големина за руската компания в Европа (след Германия), завършва „Коммерсант“. Анкара също така работи активно и за привличане на други източници на газ – терминали за втечнен газ и газопроводи.

„Газпром“ ще съобрази модела си на работа на газовия пазар в Турция с „променящата се конюнктура“, заявяват от газовата компания пред ТАСС по повод публикацията в „Коммерсант“. „Внимателно следим за тенденцията за развитие на турския енергиен пазар и разглеждаме различни варианти на сътрудничество с турските потребители“, коментира Сергей Куприянов. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:12 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още