IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Азиатските борси не намериха единна посока във вторник

След турболентните последни дни днес Shanghai Composite нарасна с 3,1% - най-големият дневен ръст от 10 юли насам

14:05 | 04.08.15 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив, Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив, Ройтерс

Търговията на азиатските пазари остана смесена във вторник, след като стабилизирането в цената на енергийните стоки успокои негативните настроения, предизвикани от разочароващите производствени данни от двете най-големи икономики в света - американската и китайската, предава CNBC.

Данни от понеделник за активността в индустрията отвъд Океана не оправдаха очакванията. Актуалните данни на Института за управление на доставките ISM за активността в сектора сочат спад на индекса до 52,7 пункта от юнските 53,5 пункта. Прогнозите бяха, че показателят ще остане на нивото от миналия месец.

В същото време окончателните данни за активността в промишления сектор на Поднебесната империя отчетоха забавяне до двегодишен минимум през юли.

Вниманието на инвеститорите беше приковано и от решенията на централните банкери на Австралия и Индия.

В САЩ първият ден на август донесе спадове за индексите на Wall Street. Контрактите върху суровия петрол изтриха 4% от стойността си, а тези върху златото - 1%.

Китайският Shanghai Composite удвои печалбата си в късните часове на сесията. Индексът се повиши с 3,1%, за да запише най-големият дневен ръст от 10 юли насам. Основният индекс се оцвети в зелено, след като стана ясно, че властите в страната са засилили своите мерки срещу късите продажби на акции.

Сред печелившите на китайската борса беше PetroChina, която поскъпна с 1,7% след новините, че е спечелила съдебен процес срещу групов иск за корупционни схеми.

В Хонконг индексът Hang Seng леко се понижи, за да завърши на червена територия. На фокус бяха акциите на компаниите от хазартната индустрия, след като стана ясно, че приходите в Макао от този бизнес са се сринали с 34,5% през юли на годишна база и така са се доближили до петгодишни дъна. Sands China и Galaxy Entertainment регистрираха незначителни загуби, докато SJM Holdings записа ръст от 0,7%.

В Страната на изгряващото слънце основният индекс Nikkei изтри 0,1% заради продължаващите тревоги за Китай и спада в цените на суровините. Производителите на строителни машини Komatsu и Hitachi Construction Machinery завършиха сесията с понижения от съответно 2,3% и 1,8% след лошите данни за производството, обявени в понеделник.

Toyota Motor изтри 1% преди публикуването на финансовия отчет на компанията за третото тримесечие. По-добре от японския бенчмарк се представи Suzuki Motor. Акциите на компанията поскъпнаха с 4,3% заради новината, че американският инвестиционен фонд ThirdPoint е инвестирал в японската фирма предвид доминиращите позиции на производителя на коли в Индия.

Австралийският бенчмарк ASX записа повишение от 0,3%. По време на сесията индексът постигна тримесечен връх от който по-късно отстъпи.

Commonwealth Bank of Australia и Australia and New Zealand Banking завършиха с повишения от по 0,8% и 0,3%, но National Australia Bank и Westpac изтриха по 0,1% и 0,2%.

Сред печелившите акции бяха тези на Suncorp Group, които добавиха 1,5% след като компанията публикува ръст от 55,2% в печалбата си. В същото време Harvey Norman и Myer, компании в потребителския сектор, записаха ръстове от по 6,1% и 3,2% след като приходите им от продажбите се представиха по-добре от очакваното.

Santos поевтиня с 2,6% след като няма признаци, че спадът в цената на петрола ще спре.

Същевременно Централната банка на страната (Reserve Bank of Australia, RBA) запази основната си лихва на рекордно ниските нива от 2%.

Южнокорейският Kospi записа повишение от 1% и се възстанови от лошото си представяне в понеделник. Вчера индексът затвори на ниво близко до петмесечно дъно.

SK Innovation, SK Hynix и LG Display се повишиха в диапазона между 1,8% и 4,7% след като привлякоха вниманието поради скорошните си спадове. Авиокомпаниите също записаха ръстове на цените на акциите си. Korean Air Lines и Asiana Airlines завършиха в зелената територия с печалби от съответно 11,4% и 9,2%.

След като не успяха да намерят категорична посока, в крайна сметка акциите на Hyundai Motor завършиха с повишение от 0,4%. В същото време Kia Motors преодоля негативното начало на сесията, за да запише печалба от 0,9% въпреки новината, че продажбите на коли на концерна са намалели с 8% на годишна база през юни.

Индийският индекс Nifty отстъпи с 0,9% след като централната банка на страната не измени основния лихвен процент.

В Малайзия бенчмаркът FTSE Bursa Malaysia KLCI олекна с 1,1% докато валутата на страната достигна ново 17-месечно дъно от 3,8600 рингита за долар, след като политически скандал, свързан с финансите на затъналата в дългове държавна инвестиционна компания 1MDB, нанесе удар върху настроенията към страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:56 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още