IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китайският "глад" за придобиване на чуждестранни компании

От началото на 2016 г. досега китайски фирми са сключили 82 сливания и придобивания на компании от чужбина

13:10 | 07.02.16 г.
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Китайски компании придобиват чуждестранни фирми с безпрецедентен темп и изглежда ще видим още много подобни сделки тази година, пише Business Insider.

Досега през 2016 г. General Electric продаде част от бизнеса си на Haier. Китайската Zoomlion направи непоискано предложение за придобиване на Terex Corporation, а Dalian Wanda обяви придобиването на мажоритарен дял в холивудската Legendary Entertainment.

Същевременно ChemChina сключи рекордна сделка за шведската компания за семена и пестициди Syngenta, оценена на 48 млн. долара, твърди Dealogic.

През тази година бяха обявени 82 придобивания на чуждестранни компании от китайски фирми. Общата им стойност е 73 млрд. долара според Dealogic. Това е над 55-те сделки на стойност 6,2 млрд. долара, сключени през същия период миналата година.

2015 г. беше рекордна за сливания и придобивания на чуждестранни фирми от страна на китайски. Сключени бяха 607 сделки за 112,5 млрд. долара.

Какво се случва в момента?

Едно от предположенията е, че китайските компании просто са гладни за растеж - тъй като икономиката на страната се забавя, те самите “се хранят”, придобивайки други фирми.

“Със забавянето на икономиката, китайските корпорации търсят все повече възможности да допълнят растежа си”, твърди Викас Сет от Credit Suisse. Икономическият растеж на Китай през 2015 г. достигна най-бавния си темп от 25 години насам.

Но същевременно има нещо повече от желание за растеж. Тези трансгранични сливания и придобивания дават и достъп до други пазари.

“Част от главната мотивация за трансграничните придобивания е достъпът до нови пазари, марки, технологии, ресурси за проучвания и развитие, а в някои случаи до продукти и вериги за доставки, които могат да бъдат продадени в дистрибуционните мрежи вътре в Китай”, посочва още Сет. “Смятаме, че този темп ще се запази, тъй като Китай преживява забележителна трансформация на икономиката си”.

Предизвикателствата

Като всеки бум на сделките и този е добър за Wall Street.

Миналата година инвестиционните банкери се сдобиха с 558 млн. долара приходи от външните китайски сделки за сливания и придобивания според Dealogic. От началото на тази година досега сумата е достигнала 121 млн. долара.

Но въпреки това има и редица предизвикателства, с които тези споразумения ще се сблъскат, особено в САЩ.

Сделките за сливания и придобивания в Съединените щати са обект на контрол от страна на Комисията по чуждестранните инвестиции в САЩ (CFIUS). Наскоро тя попречи на продажбата на бизнеса с осветителни тела на Philips за 3,3 млрд. долара на група от азиатски купувачи.

Може да има и културни предизвикателства, когато става въпрос за интегриране на западно управляваните компании в китайски предприятия. Да не говорим за потенциалните предизвикателства пред оценяването на фирмите, като се има предвид волатилността на пазара напоследък.

Китайските компании трябва да имат пълната подкрепа на правителството си, за да сключват подобни чуждестранни сделки. Те имат нужда от одобрение, за да получат достатъчно чужда валута, така че да платят за придобиването - нещо, което властите следят отблизо. Също така много от фирмите, които преследват сделки зад граница, всъщност са държавни предприятия.

Но като се има предвид досегашният обем на сделките, може да се каже, че китайското правителство подкрепя всичко това. Което предполага, че на хоризонта може би се задават още повече сливания и придобивания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:43 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още