IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Moody's: Малките и средни банки в Китай твърде зависят от финансиране на едро

Според рейтинговата агенция това представлява системен риск

22:31 | 30.08.16 г.
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Рейтинговата агенция Moody's Investors Service развя червен флаг по отношение на банковия сектор в Китай, тъй като малки и средни по размер банки все повече зависят от финансиране на едро, за да подкрепят бързия ръст на активите си, съобщава CNBC.

Между януари 2015 и юни 2016 г. малки и средни по размер банки са получили почти половината от новите си финансови средства чрез финансиране на едро, коментира Moody’s, базирайки се на данни на Китайската централна банка. В края на юни 2016 г. финансирането на едро е 34% от всички източници на средства на малките и средни китайски банки спрямо 29% в края на януари 2015 г.

„Това все по-голямо ползване на финансиране на едро представлява системен риск, тъй като повишава взаимосвързаността в системата и прави предаването на неочаквани шокове по-ясно изразено“, казва Кристин Куо, старши вицепрезидент на Moody’s в доклад, представен във вторник.

„Предвид все по-големия брой банки, които в момента по-активно работят с междубанкови продукти, банките стават по-чувствителни към риск от потенциален провал, което може да засили всяка колективна реакция към отрицателни новини и да задейства остро затягане в системната ликвидност“, добавя Куо.

Негативните новини може да включват инвестиционни загуби или прекъсвания в основите на управлението на благосъстоянието или паралелните банкови продукти.

Докладът на Moody’s излиза на фона на сезона на отчетите и малко след повторното въвеждане през миналата седмица на 14-дневни обратни репо-сделки за пръв път от шест месеца с цел инжектиране на ликвидност в системата.

Според Moody’s 13% от източниците на средства на малките и средни банки идват от междубанкови договори за пасиви и обратно изкупуване, което е с 4 пъти повече от това на големите четири банки – Agricultural Bank of China, Bank of China, China Construction Bank и Industrial and Commercial Bank of China.

11% от средствата в средноголемите и малките банки са разгърнати в междубанково кредитиране и обратни репо сделки, което е двойно повече от това на Големите четири.

Взаимосвързаността на банковата система обаче означава, че големите банки също може да са уязвими към негативни шокове, тъй като те са нетни доставчици на средства на междубанковия пазар в Китай.

„Предвид все повечето банки, които са по-активно ангажирани с междубанкови финансови продукти, те са станали по-чувствителни към риска от потенциален провал. Тази характеристика – плюс липсата на публични данни за повечето финансови институции в Китай, може да засили колективна реакция към негативни новини и да доведе до остро затягане на системната ликвидност“, добавя рейтинговата агенция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още