Международният валутен фонд (МВФ) одобри кредитна линия от 5,3 млрд. долара за Ирак с цел да подкрепи финансите на страната, която е засегната от спада на цените на петрола и конфликта с "Ислямска държава", предаде AFP.
Багдад ще получи незабавно 634 млн. долара от тригодишния заем. Страната ще трябва да извърши икономически реформи, за да получи останалите траншове от заема.
Ирак ще се фокусира и върху поддържането на валутния борд на местната валута, която е обвързана с американския долар, като същевременно ще трябва постепенно да премахне някои ограничения при обмяната на валута.
Програмата ще включва фискална консолидация, насочена към намаляване на неефективните капиталови разходи. Успоредно с това обаче трябва да се защитят социалните разходи, посочват от МВФ.
Фондът отбелязва, че икономиката на Ирак се е свила с 2,4% миналата година въпреки 13-процентното увеличение на добива на петрол. Непетролният сектор се е свил с 19% заради конфликта с "Ислямска държава" и продължаващата фискална консолидация, посочват от МВФ.
"Ислямска държава" контролира част от територията на Ирак и пое отговорността за множество нападения в останалата част от страната, включително това от неделя в Багдад, което взе близо 300 жертви.
През юли 2015 г. МВФ вече отпусна на Ирак заем от 1,2 млрд. долара за стабилизиране на публичните му финанси.


Вдигат учителските заплати с 10 процента
Николай Младенов ще управлява изпълнителния комитет за Газа
Зверско убийство на сина на зам.-кмета на Харков във Виена
Тарикати продават стартови пакети евро от по 20 лева за 50
Мъж е в кома след тежък побой пред магазин
И. Шнабел от ЕЦБ подкрепя прогнозите за повишение на лихвите
САЩ създадоха новия си план за национална сигурност спрямо капризите на Тръмп
Deutsche Bank: Бумът на AI продължава, няма балон
Посланик Пъздър за глобите на ЕС, енергетиката и AI, част 3
Посланик Пъздър за глобите на ЕС, енергетиката и AI, част 2
Пет от най-странните жабки в серийни автомобили
Първото BMW M се продава
Опасно ли е поставянето на калъфи върху седалки с подгрев
Volkswagen вкарва три модела в сервизите заради проблеми с безопасността
Hyundai възражда един от най-забавните си модели
Размяна на "любезности" между Мъск и ЕС заради глоба от 120 млн. евро
Франция представи мощна нова система за борба с дронове
Откриха нови доказателства за селективен канибализъм сред неандерталците в Европа
Мутация на грипа във Великобритания може скоро да дойде у нас
преди 9 години Морковът на демокрацията :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар