IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Анализират връзките със свързани лица в проверката на пенсионните дружества

От КФН се надяват процесът да покаже, че средствата в пенсионните фондове се управляват по най-добрия начин

16:31 | 29.06.16 г. 1
Анализират връзките със свързани лица в проверката на пенсионните дружества

Инвестициите в свързани лица са един от рисковете, който ще се проверява по време на прегледа на активите на управляваните от пенсионноосигурителните дружества пенсионни фондове.

Това стана ясно от първия ден на конференцията, посветена на проверката на активите на пенсионните фондове и счетоводните баланси на застрахователните дружества в България - първото по рода си упражнение не само в страната, но и в Европа. Форумът се организира от Комисията за финансов надзор (КФН), съвместно с Българската CFA Асоциация, в. „Банкер“ и асоциации в пенсионния и застрахователния сектор.

„За Комисията за финансов надзор като регулатор на сектора е изключително важно това упражнение да премине в стандартите на най-висока прозрачност, откритост и най-добрите практики, които не са толкова много досега, но са в унисон с международните стандарти“, коментира временно изпълняващият длъжността заместник-председател на КФН, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“, Владимир Савов.

„Преминаваме през тежък процес не защото това се прави за пръв път, а защото искаме да гарантираме най-високи стандарти“, заяви той и допълни: „Следващите месеци няма да са по-леки. Надявам се в края на процеса да излезем с по-голяма увереност, разбиране и вяра, че средствата на осигурените лица в пенсионноосигурителните дружества се управляват по най-добрия начин“.

По думите на представителите на EIOPA и проект мениджъра Консорциум EY за Управляващия комитет (УК) е важна правилната комуникация, тъй като времето за работа е кратко, а самата проверка ще протече стегнато.

Целта на проверката на сектора е да се провери дали активите на пенсионните фондове съществуват, каква е тяхната стойност, т.е. дали е в унисон с Международните стандарти за финансови отчети (МСФО) и регулациите. Това ще се случи основно чрез банките попечители, с които пенсионните дружества работят, но и които трябва да попадат в списъка на Българска народна банка (БНБ) за банките попечители по Кодекса за социално осигуряване.

Банките ще имат задължението да потвърдят наличието на активите, докато от пенсионните фондове ще се изисква информация за стойността на инвестициите, тъй като банките попечители нямат нито задължение да прави подобна оценка, нито да събира такава информация.

Независимите проверители ще трябва да съставят извадка на финансовите инструменти по вид инвестиционен клас, която да обхваща 90% от всеки клас.

Освен това ще се проверява връзката със свързани лица, корпоративното управление, инвестициите, процесите и счетоводните принципи.

Оценителите ще видят дали фондовете инвестират в свързани лица, ако да - дали експозициите в свързани лица са значително повече спрямо заложените ограничения в Кодекса за социално осигуряване (КСО), и ще дадат становище за тях, тъй като УК счита инвестициите в свързани лица за рискови за дейността на фондовете.

Последната фаза включва оценка на рисковете, пред които се изправя секторът.

Методологията ще провери за наличието на два вида риск - рискове, които вече са покрити от съществуващото законодателство, и рискове, които съществуват, но не са залегнали в законодателството.

Независимите външни оценители ще трябва да направят оценки на кредитния риск, ликвидния риск, лихвения риск, валутния риск, пред които се изправят пенсионните фондове, и анализ на чувствителността на база тези рискове. В крайна сметка EY и УК ще иска да се увери, че всички пенсионни фондове подхождат еднакво към инвестициите и рисковете.

В хода на дискусията главният изпълнителен директор на ПОК „ДСК-Родина“ Николай Марев постави въпроса дали УК не се притеснява, че от 8 независими външни оценители, кандидатстващи за прегледа на активите на пенсионните фондове, само три дружества са избрани да проверяват активите на деветте, опериращи на българския пазар пенсионни дружества. От УК увериха, че няма проблем три оценяващи компании да свършат тази работа.

Методологията беше одобрена от КФН на 13 май 2016 г. Тя служи за основа за прегледа на активите от страна на независимите външни експерти, която ще започне на 15 юли 2016 г. на база отчетите на пенсионните фондове към 30 юни 2016 г., които включват стойност на активите, детайлен анализ на инвестициите и др.

На 29 юли 2016 г. независимите оценители ще трябва да внесат работен план, а на два пъти в месеца ще внасят пред УК доклади за състоянието на напредъка и предложения за подобрения. На 30 септември 2016 г. трябва да се предадат проектодоклади със заключения от проверките, а финалните доклади трябва да са налични до 14 октомври 2016 г.

Крайният доклад трябва да съдържа стъпките, които са следвани, направените изводи на база проверката и предложения за промени или отправяне на препоръки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:01 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 0
misanthrope
преди 7 години
1) А то КТБ имаше всички отчети проверки, заверени от KPMG , по всички счетоводни стандарти2) А Кума и кумеца и балдъзата свързани лица ли са? Щото във винансовите среди, по тая линия върви - кума и кумеца и....3) А ще се проверяват ли свързаните лица, които не са в управлението, примерно, дали на шефа на ПОДа щерка му не работи като маркетинг меринджей някъде на заплата от 10 000 лева и на ежегодни бонуси от още 100 000
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още