IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

БАН и Селскостопанската академия поискаха поне 750 лв. заплата за млад учен

Учените настояват заплатата на професорите да бъде поне 1800 лева

13:45 | 21.10.16 г. 5
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Ръководствата на Българската академия на науките (БАН) и на Селскостопанската академия (ССА), президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов и представители на КНСБ поискаха поне 750 лв. заплата за млад учен.

Председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров посочи на пресконференция, че от следващата година основната заплата на учител в началното училище ще е над 700 лева, което по думите му е много добре, но следва да се осигури подобна заплата и за началното стъпало в науката от следващата година, предаде БТА.

БАН, ССА и синдикатите настояват заплатата на професорите да бъде поне 1800 лева. Учените от двете академии и от изследователските университети са малко под 10 хил. души в момента. Според изчисленията на учените и синдикатите, за да се случи увеличението, са необходими само още 170 млн. лева, което според тях не е голяма сума.

Средната работна заплата (СРЗ) на учените изостава спрямо средната за страната за 2015 година - в БАН със 195 лева, в ССА с 254 лева. Изоставането спрямо СРЗ в държавния сектор за 2015 г. в БАН е 306 лева, а в ССА - 365 лева.

На професорите в БАН средната основна работна заплата към 31 декември 2015 г. е 756 лева, средната брутна работна заплата - 922 лева, на доценти - средната основна работна заплата е 636 лева, а средната брутна - 776 лева. Главните асистенти са със средна основна заплата - 526 лв., а средната им брутна работна заплата е 598 лева.

Учените предупредиха, че ако заплатите спешно не се увеличат, държавата рискува да загуби и малката, останала в страната, част от експертния потенциал на България, което ще е пагубно. 

Заместник-председателят на БАН акад. Дамян Дамянов посочи, че през последните 10-15 години в света има ясна тенденция броят на учените да расте. От 2001 до 2007 година учените са се увеличили от 5,1 на 7,3 на сто, след 2007 до 2015 година се увеличават още, а в момента са над 10 млн. души.

България обаче не се подчинява на тази закономерност. През 1989 година в данните на НСИ имало 34 хил. души в графата "хора, заети в науката". Сега според статистиката те са 13 хил. души.

Съставът на Селскостопанската академия е намалял четири или пет пъти, а БАН от 15-17 хил. души сега има 6800 души персонал, от които 2800 са учените. От тях към 2015 г. едва деветима са на възраст до 25 г., 12,9% от персонала са до 35-годишна възраст, а двойно повече са над 60-годишна възраст.

"Младият резерв го няма. След като в света расте броят на учените и се смята, че на всеки пет до седем години учените в една държава трябва да се удвояват, ние отиваме на катастрофа", заяви Дамянов.

Политиката за наука в България страда, политиката за научните кадри страда, обобщи академик Дамянов. Според него няма как да се задържи млад учен със заплата 450 лева. По думите му ентусиазмът на младите се изпарява след няколко години, когато започнат да сравняват заплащането с това на свои колеги от чужбина, както и условията на работа.

Междувременно вчера парламентът прие на първо четене Селскостопанската академия да има автономен бюджет. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:08 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 8 rate down comment 0
serafima
преди 7 години
Ето моето виждане на професор от БАН.Всички партии без изключение работят срещу БАН от 27 години. Колкото и да не се иска на някои, БАН е националният научен център. И всички приказки на управляващите за иновации и т.н. са плява, като се срещнат с отношението им към БАН и науката в него. С цялата си самокритичност казвам, че БАН удивително успява да се държи при положение, че е поставена в най-унизително положение. Една заплата на доцент в УНСС и Пловдивския университет например е 1700 лева, в БАН - няма и 600. За какво да говорим? Зная и самата аз нося славата на българската наука навън. От любов към науката и въпреки проклетията на управляващите. Единствено Станишев направи нещо и то излезе тъпо и на принципа с чужда пита помен прави. Даде големи възнаграждения на член-***. и академици, които са нито заплати, нито пенсии (Нека някой вещ да обясни.) И те са от общия бюджет на БАН. Аз съм за разтуряне на САЧК. Порочна и неефективна институция е това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 0
khao
преди 7 години
което е абсолчтно нормално. Зада станеш майстор, трябва да си чирак преди това.Виж, ако беше казал че част от проекта трябва да се раздели от ЦЕЛИЯ екип, тогава щеше да получиш друг отговор... но извинявай от къде на къде хората без опит ще визма повече от опитни такива, които даже са им ръководители .... и разглеждам идеалния варинат, преди някой да ми каже че в БАН са некадърници, с което също съм съгласениначе и аз си мисля че работя повече от шефа, ама той взима повече от мен, и те така :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 2
4i40
преди 7 години
Щом така мислиш....По принцип за да се спечели проект от ФНИ или от ЕС, или от който и да е институт по света, трябва да участват студенти, аспиранти, докторанти и т.н.И не само участват, но и те основно работят....Когато се отчете проекта, за тяхно най-голямо съжаление, са на края на таблицата с кинтите.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 7 години
точка 3 е доста безсмислена ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 1
4i40
преди 7 години
Напълно изпълнимо искане.Трябва да се изпълнят само 3 условия... 1. Премахват се пенсиите по 4000 лв на Академиците. 2. Пенсионират се всички професори и доценти на пенсионна възраст 3. Във всички проекти спечелени от БАН, задължително 30% от перото за възнаграждения се дават на млади учени до 35 г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още