IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Банките с втората най-висока печалба за 2015 г.

През октомври 28-те кредитни институции, които оперират в България, спечелиха нови 111,5 млн. лв.

08:06 | 01.12.15 г. 14
Автор - снимка
Създател
Банките с втората най-висока печалба за 2015 г.

През октомври банките спечелиха нови 111,5 млн. лв. Положителният финансов резултат на 28-те кредитни институции, които оперират в България, е вторият най-голям за 2015 г. Печалбата скача с 35,6% на месечна и 85,8% на годишна база, показват изчисленията на Investor.bg на база данните на Българска народна банка (БНБ).

За сравнение – през септември трезорите спечелиха 82,2 млн. лв., а през януари, когато бе отчетена и най-високата печалба до момента – 121 млн. лв. Акумулираният финансов резултат до 31 октомври 2015 г. вече е 906,5 млн. лв., като е с 34,7% повече спрямо десетмесечието на 2014 г.

Печалба на банковата система по месеци (в млн. лв.)


Графика: Investor.bg по данни на БНБ (без КТБ от септември)

Спрямо септември размерът на активите на банковата система се запазва близък до 85,5 млрд. лв. Делът на петте най-големи банки в общите активи се повишава до 57,2% от 56,7% преди месец, отбелязва БНБ в прессъобщението, придружаващо финансовите резултати.

В края на десетмесечието петте най-големи банки по размер на активите са УниКредит Булбанк, Банка ДСК, Първа инвестиционна банка, Обединена българска банка и Райфайзенбанк България. През октомври няма промяна при тях, след като през август ОББ отстъпи на Райфайзенбанк четвъртото място, но само за да си го върне през септември.

Възможно е до края на годината да станем свидетели и на други промени – най-малко след заявката на Пощенска банка да се превърне в четвъртата по големина у нас, след като затвори сделката за клоновата мрежа на Алфа банка. Към 31 октомври 2015 г. Пощенска банка е шеста по размер на активите.

През месеца се увеличават инвестициите на търговските банки в български държавни ценни книжа, а кредитите и авансите намаляват до 54,49 млрд. лв. Същевременно делът на дълговите и на капиталовите инструменти в общите активи на системата нараства до 13,3%. Свободните парични средства на банките почти не търпят промени и в края на октомври са за 16,2 млрд. лв., докато само парите при БНБ са за 12,54 млрд. лв.

Кредитите на сектор „Държавно управление“ нарастват с 46 млн. лв. спрямо септември, докато заемите за други финансови предприятия намаляват с 67 млн. лв. Лек спад БНБ отчита и при кредитите за нефинансови предприятия (с 23 млн. лв.) и за домакинства (с 44 млн. лв.).

През октомври банките са начислили допълнителна обезценка на кредитите и вземанията за 49 млн. лв., с което натрупаният размер от началото на 2015 г. достига 653 млн. лв. Това е значително по-малко спрямо акумулираната обезценка за 911 млн. лв. за януари-октомври миналата година. Спадът е от близо една трета на годишна база, показват изчисленията на Investor.bg.

Към 31 октомври 2015 г. депозитите в системата възлизат на 72,4 млрд. лв., което е намаление от 2,5% на месечна база. Нарастването на депозитите от домакинства с 372 млн. лв. компенсира понижението при привлечените средства от кредитни институции (с 371 млн. лв.), голяма част от което е отчетено в т.нар. трета група банки.

Същевременно депозитите на нефинансовите предприятия се увеличават с 46 млн. лв., а тези на други финансови предприятия – с 32 млн. лв. спрямо септември. Привлечените средства от сектор „Държавно управление“ спадат с 39 млн. лв. за месец до 2,34 млрд. лв.

В края на октомври балансовият капитал на банковата система нараства със 165 млн. лв. до 11,3 млрд. лв. спрямо септември, посочва още БНБ. Освен това съотношенията за капиталова адекватност остават значително над минимално изискуемите нива. Към края на септември съотношенията на обща капиталова адекватност и на капитала от първи ред са, съответно – 22,28% и 20,5%. Съотношението на базовия собствен капитал от първи ред е 20,03%.

През месеца ликвидните активи на банките се увеличават с 91 млн. лв. до 25,2 млрд. лв. Коефициентът на ликвидност, изчисляван по Наредба №11 на БНБ, се повишава до 34,17% от 34,02%, колкото бе в края на септември 2015 г.

През десетмесечието нетният лихвен доход на банките расте със 7,7% на годишна база до 2,298 млрд. лв., или със 165 млн. лв., показват още изчисленията на Investor.bg. Приходите от лихви са за 3,06 млрд. лв. при 3,297 млрд. лв., а разходите за лихви – 762,8 млн. лв. при 1,164 млрд. лв. преди година.

Нетният доход от такси и комисиони също е нагоре – със 7,3% на годишна база до 733,054 млн. лв., след като към 31 октомври 2015 г. приходите на банките от такси и комисиони се равняват на 845,4 млн. лв., а разходите – на 112,3 млн. лв.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:28 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 2 rate down comment 1
Ironhorse
преди 8 години
Абсолютно съгласен, ако споменеш, че статистиката е за ФИЗИЧЕСКИ лица.Да, наистина физическите лица са изтеглили под 1% кредити в чужда валута.НО НЯМА статистика, която да покаже фирмените кредити в каква валута са !По мои косвени методи го оценям на между 35 до 40% от всички фирмени кредити.Ето един метод за косвени сметки:Общо фирмените кредити са за 26 млрд. лева през 2014г. Колко от тях са в $ не се дава информация. Но като сметнем, ще освен в ЕС, навсякъде другаде се плаща $, и като сметнем, че около 65 % от износа ни е за ЕС, а вноса ни е около 55-60%, остават едни 35-40 % за бизнес разплащан в $.Няма как да теглиш кредит в различна валута от която бизнеса ти се разплаща !Та предвиждам голям зор, за всички.И не се радвам !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 0
SimeonAtanasov
преди 8 години
Не си прав за валутирането на кредити в България. Огромната част от кредитите в България са в лева и евро, тъй като е по-безрисково. Този процент е около 99. Останалото е за кредити в долари и швейцарски франкове най-вече.http://***.economymagazine.bg/bg/news/4/balgarite-predpochitat-stabilnite-valuti-za-kredit.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 0
SS-23
преди 8 години
В крайна сметка истината е да не се задлъжнява---А още по-голямата истина е - дюшека да е добре напъкан и зашит ... всичко друго е ... вятър!! :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 0
Ironhorse
преди 8 години
Всички кредити в евро са по еуробор, а в останалите валутипо Либор.Има маса кредити в долари и швейцарски франкове.И да, песимист съм за банките, а що се отнася за НИ, ще видим ...В крайна сметка истината е да не се задлъжнява, ама е много лесно да се каже, и много трудно да се изпълни по ред причини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 0
SimeonAtanasov
преди 8 години
Масово лихвите по кредитите са обвързани с ЮРИБОР, много по рядко с ЛИБОР или други индекси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 3
SimeonAtanasov
преди 8 години
Мисля, че си прекален песимист за състоянието на банките - капиталова адекватност, ликвидност, лоши кредити и т.н.От там ставаш прекален оптимист за пазара на НИ, които няма да се обезценят рязко. Да, от 2008 г. насам имаше сериозно отрезвяване, но не мисля, че ще има срив в цените на имотите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 0
needtoknowmore
преди 8 години
Кога ще е стрес теста и кога ще обявят резултатите?Съгласен съм с теб, аз не съм видял банките нито да провизират нито да преоценяват ударно, така че доста солидна дупка може има.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 1
Ironhorse
преди 8 години
Виждаме краят на банковият (финансов) олигопол, управлявал света активно от 80-те на миналия век до ден днешен. Не знам какво ще дойде, но този модел на развитие, вече е изчерпан.Сега се правят планини пари от безсмислени банкови трансакции, както описаната по-долу. Сега, някои хора се стремят тези електронни пари да превърнат в реални активи, като разорят колкото се може повече население.Цялата картина ми прилича на онази, когато е възниквал феодалния строй. Така са поставени правилата, че селячеството да загуби икономическата си свобода и да премине под феодална зависимост.Само че сега нещата са много рафинирани. А за германците е подготвено и омешване със "свежа" кръв.Финансовият капитал, желае смъртта на националните държави, а иска държави съставени само от консуматори
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 1
Ironhorse
преди 8 години
Да не говорим, че ФЕД е под ЖЕСТОК натиск да вдигне лихвата. Вдигне ли лихвата ФЕД, ЕЦБ ще не ще няма да се бави. Тогава, цената на кредитите се оскъпява автоматично, защото винаги е включена компонентата Еуролибор, т.е. предстоят още грандиозни фалити.Централните банки нямат изход и вече ще вдигнат лихвата, защото който ще фалира, ще фалира. Всякакви гимнастики вече са опитани, обаче кредитната задлъжнялост така и си остава, само дето държавите са задлъжнели с още пари.Ето как: ФЕД и подобните, дават пари с почти нулева лихва, а тези пари се отпускат като заеми на държави, чрез изкупуване на ДЦК. Това е толкова порочна практика, че да не кажа престъпна. Обаче, толкова пари са излети на пазара, а държавите са се овъртяли в дългове до уши, че за някои ще бъде по-лесно да обявят фалит.Ето защо МВФ се разбърза да приеме юана, в кошницата от резервни валути.Засега пазара се крепи на косъм и се поддава на управление, но при едно или някакво неконтролирано събитие, може да се срути
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 0
Mito Karamitov
преди 8 години
Евала, най-накрая един умен човек!!!!Колокото повече го стискат КУРса (фалита) толкова по НАТУПорчен става:))Към днешна дата според мен е 1/8.79
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още