IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Държавният дълг нараства до 23,2% от БВП през септември

Повишението е в резултат на емисиите съкровищни облигации на вътрешния пазар

08:50 | 01.11.14 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Държавният дълг нараства до 23,2% от БВП през септември

Държавният дълг продължава да се покачва. През септември той нараства с 85,1 млн. евро спрямо август до 9,572 млрд. евро. Така в края на месеца делът му се равнява на 23,2% от брутния вътрешен продукт (БВП). Покачването е в резултат на емисиите съкровищни облигации на вътрешния пазар и на фона на разширяващия се бюджетен дефицит.

През деветия месец на годината вътрешният дълг се увеличава с 67,4 млн. евро за месец до 4,044 млрд. евро, разкриват последните данни на Министерството на финансите (МФ). Към 30 септември делът на вътрешния дълг възлиза на 9,8% от БВП. Външните задължения се увеличават със 17,7 млн. евро до 5,528 млрд. евро, като пропорцията остава 13,4%, колкото бе и към края на август.

Графика: МФ

Плащанията по държавния дълг само през септември възлизат на 369,1 млн. лв. От началото на годината само по външния дълг МФ е осъществило плащания в размер на 458,3 млн. лв., в това число 194,5 млн. лв. по главници и лихви за 263,8 млн. лв.

Към края на септември извършените погашения са по държавни инвестиционни заеми (96,839 млн лв.), по кредити от Световната банка (72,418 млн. лв.), по задължения към Парижкия клуб (24,629 млн. лв.) и по активирани държавни гаранции - 607,9 хил. лв.

Платените лихви са предимно по облигации (207,4 млн. лв.), по държавни инвестиционни заеми (36,1 млн. лв.), по задължения към Европейския съюз (12,963 млн. лв.), по заеми от СБ (3,37 млн. лв.) и по кредити от Парижкия клуб (3,97 млн. лв.), показват още данните на МФ.

Във валутната структура на държавния дълг в края на септември делът на дълга, деноминиран в евро, достигна 58%, този в левове – 31,5%, в щатски долари – 9,6%, а в други валути е 0,9%.

Финансирането чрез държавни ценни книжа (ДЦК) на вътрешния пазар през септември е с 83,5 млн. лв. повече в сравнение със същия период на 2013 г., отбелязват от ведомството в своя редовен месечен бюлетин.

В резултат от емитираните през месеца съкровищни облигации на вътрешния пазар делът на дългосрочните ДЦК нараства до 58,8%. Намаление бележи делът на краткосрочните и средносрочните ДЦК, който достига до 24,4% и 16,8%, съответно.

Държавногарантираният дълг намалява с приблизително 12,3 млн. евро спрямо август и през деветия месец на годината достига до 351,5 млн. лв. евро. 22,7 млн. евро от тях са вътрешните държавни гаранции. Понижението се дължи на извършените погашения по външни и вътрешни държавногарантирани заеми през месеца. Съотношението държавногарантиран дълг към БВП остава на нивото от юли, а именно - 0,9%, показват още данните на МФ.

По силата на чл. 18 от Закона за държавния дълг държавногарантираният дълг представлява всички финансови задължения, за които Министерският съвет е издал гаранции от името и за сметка на държавата при спазване изискванията на Конституцията.

Tака към края на септември по отношение на отрасловата структура най-много държавни гаранции са предоставени на компаниите в сектор енергетика (61,4%), следвани от тези в сектор транспорт (24,6%). На вътрешния пазар държавата дава гаранции по силата на Закона за студентското кредитиране, а по външните задължения – за проекти към СБ, ЕИБ, ЕБВР и други.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:17 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 36 rate down comment 3
bgMan
преди 9 години
Глобалните управляващи изглежда искат малко по малко да доведат всяка една страна до фалит. Повода, методите и инструментите затова са без значение.Държа да отбележа че злоупотребите, кражбите и националните предателства в България не са дело само на бившите комунисти и ченгета от ДС а и новите управляващи България масони. Вижте какво направиха и какво продължават да правят за България видни масони като Милен Велчев, Симеон Сакскобургготски, Георги Гергов, Красимир Гергов. Освен тях почти всеки български политик е изнудван да се присъедини към една от трите конкуриращи се и воюващи помежду си масонски ложи. Преди комуниситте крадоха и източваха държавата сега масоните го правят. Резултата е един и същ - поробен народ, на който му се налагат отвън политики, правила и ценности.Цацаров, Плевнелиев, Борисов и особено Цветанов също са масони. Ако някой много им е повярвал някога нека да го има предвид че накрая ще остане разочарован и от тяхното управление и политико-икономически дейст
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 32 rate down comment 2
dani de vito
преди 9 години
Според мен може и преди 2020 да се мине в опасната зона от 50 процента дълг към БВП.Току изреве друга банка ,и нали спасяваме тази ,защо не и другата.А и има добър ръст на социални ангажименти ,т.е. още харчове.Тежеста върху средната класа ще се увеличи с намалени заплати ,ръст на данъци и такси ,скрити лихви за риск и оздравяване при кредит и още сума ти нещица....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 51 rate down comment 6
studioaa
преди 9 години
Преди 6 години прогнозирах, че България ще фалира до 2025г отново и ето, че стъпка по стъпка прогнозата ми се материализира. Фалитът ни е неизбежен по редица причини, но няма да ми стигне времето/мястото да ги обясня. България вече трайно няма да може да обслужва дълга си, ако той премине 50-60% от БВП. С оглед на непрестанно спадащите приходи финасовото министерство ще бъде принудено да тегли все повече нови дългове, за да погасява старите и да покрива самогенериращия се дефицит. Тази тенденция е с предизвестен край...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 38 rate down comment 11
novak li sam
преди 9 години
И по време на управление на комунисти с техния служебен кабинет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 40 rate down comment 16
kurta007
преди 9 години
след управление на комунисти с техния "експертен" кабинет е така....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 53 rate down comment 2
MZ/X
преди 9 години
За края на 2015 година направо смятайте дълга като 30% от БВП! Дупката в енергетиката, загубите от КТБ и намаления БВП от фалита КТБ ще са сред основните причини за допълнителното увеличение на дълга.30% дълг не е много, но увеличението на дълга за покритие на загуби, не е добра тенденция. Ако бяха увеличили дълга за да се строи инфраструктура или друга полезелна инвестиция нямаше да е чак толкова проблематично увеличението на дълга..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още