Държавен фонд „Земеделие“ изплати близо 17,5 млн. лева по биологичните мерки 10 и 11. Подпомагането е достигнало до 2800 земеделски стопани, съобщиха от фонда.
По направление „Биологично пчеларство“ от Мярка 11 „Биологично земеделие“ от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 и Мярка 214 „Агроекологични плащания“ от ПРСР 2007-2013 са преведени над 6,2 млн. лева.
По направление „Опазване на застрашени от изчезване местни породи, важни за селското стопанство“ от Мярка 10 „Агроекология и климат“ и Мярка 214 „Агроекологични плащания“ са платени над 11,2 млн. лв.
Според утвърдените правила 75% от средствата са осигурени от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и 25% от Националния бюджет.
Преди дни се разбра, че финансирането за биоземеделие и агроекология може да тръгне отново след като на среща при премиера бившото и настоящото ръководство на МЗХ постигнаха съгласие.
Мярка 10 „Агроекология и климат” и мярка 11 „Биологично земеделие“, които преди изборите предизвикаха протести на животновъдите, ще бъдат отворени и това на практика отпушва възможността за еврофинансиране по двете мерки на Програмата за развитие на селските райони, която беше блокирана със заповед на служебния министър на земеделието Христо Бозуков.
Земеделските производители недоволстват, че със закъснение от две години излизат официалните данни за заявления, площи, бенифициенти, след като са направени първите „кръстосани проверки“, които служат при подпомагане на земеделските стопани.
По думите на Веселина Ралчева, председател на Асоциация "Биопродукти", този повтарящ се „феномен“ в България го няма в Европейския съюз от седем години, когато действа Общата селскостопанска политика.
Тя напомни, че над 1500 биопроизводители ще бъдат засегнати, ако заповедта, забраняваща нови кандидати по мерките за биоземеделие, остане в сила.
"От години насам много от промените в наредбите и правилата за прилагането им се случват в последните дни преди новата кампания за подпомагане и заявяване на площи, което поставя всички земеделци в ситуация да са планирали и разчели по някакъв начин стопанската си година, която всъщност отдавна е започнала", посочи Ралчева.


Благомир Коцев даде първо интервю след ареста (ВИДЕО)
Евакуираха с вертолет трима от бедстващите моряци край Ахтопол
Кубратската „Коледна топлина“ организира детско парти в клиника във Варна
Спартак загуби от Левски с 1:3 под дъжда на "Коритото"
Читалище "Васил Левски 1945 г." ще зарадва варненци с безплатен коледен спектакъл
Три години и 1 млн. долара приходи по-късно българската Team-GPT вече е Juma
Джей Ло се завръща в бившия СССР, след като Путин прогони звездите от Москва
Не можем да очакваме автоматични позитивни ефекти от еврозоната без усилия
Настоящият модел на поддържане на дефицити и дългове е към своя край
Нобелов лауреат за мир: Иран използва екзекуциите като „инструмент за репресии“
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
“ДПС-Ново Начало" организира митинг "НЕ на манипулациите!"
27-годишен е загинал при челен сблъсък между кола и бус край Велинград
Левски с убедителна победа като гост на Спартак Варна
Трима души са евакуирани от танкера “Кайрос”
Наводнение в Лувъра е нанесло щети на документи и архиви