IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Dow Jones и Nasdaq излязоха от зоната на корекция

На фондовия пазар в САЩ ще му трябват 2-3 седмици, за да се възстанови, смята анализатор

23:16 | 27.08.15 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Водещите индекси отвъд Океана се покачиха с над 2% и се възстановяват във втори пореден ден след масовите разпродажби на световните пазари в началото на седмицата. Това се случва на фона рязкото поскъпване на петрола и продължаващите сигнали относно силата на американската икономика, отбелязва CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се покачи с 360,46 пункта, или с 2,27%, до 16 654,97 пункта. Широкият индекс Standard & Poor's 500 отбеляза ръст от 2,43% до 1 987,66 пункта. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite се повиши с 2,45% до 4 812,71 пункта.

Само за два дни Dow Jones добави над 1 000 пункта към стойността си, но това не е еднократно събитие, смята главният дилър на Convergex Питър Колман. Според него най-вероятно ще минат 2-3 седмици, след които акциите ще се възстановят от масовите разпродажби.

Dow Jones и Nasdaq Composite затвориха в четвъртък извън зоната на корекция, в която навлязоха след срива на борсите по света, чиято кулминация бе в понеделник.

Фючърсите върху суровия петрол с доставка през октомври поскъпнаха рязко – с 10,3%, като по този начин регистрираха най-доброто си еднодневно представяне от март 2009 г. насам. Петролът се върна над 42 долара за барел, след като контрактите поскъпнаха с 3,96 долара до 42,56 долара за барел.

На корпоративния фронт акциите на Apple поскъпнаха с 2,88% до 112,84 долара. Технологичният гигант обяви корпоративно събитие на 9 септември, на което се очакват нови модели iPhone.

Tiffany публикува разочароващ тримесечен отчет, след който акциите на компанията поевтиняха с 2,1% до 83,29 долара.

Икономиката на САЩ се е разраснала с по-бърз темп от очакванията през второто тримесечие заради стабилното вътрешно търсене, показвайки сравнително силна инерция, която все пак може да позволи на Федералния резерв (Фед) да повиши лихвените проценти през тази година, съобщава Ройтерс.

Брутният вътрешен продукт на САЩ се е разширил с 3,7% на годишна база вместо с 2,3%, както бе заявено през миналия месец, стана ясно от втората поред ревизирана оценка на Министерството на търговията.

Също така американското Министерство на труда обяви, че броят на американците, потърсили обезщетение за безработица за пръв път, се е понижил през миналата седмица, което предполага, че пазарът на труда остава стабилен.

Първоначалните молби за помощи при безработица са се понижили с 6 000 до сезонно коригираните 271 000 през седмицата, приключила на 22 август. Спадът идва след ръст на молбите в продължение на четири поредни седмици.

Други данни от деня показват, че висящите продажби на жилища през юли растат с 0,5%, като остават без промяна след ревизираното повишение до 0,5% през юни.

Освен това инвеститорите очакват началото на срещата на централните банкери в Джаксън Хол, Уайоминг. Годишната среща по проблемите на икономическата политика започва днес.

Преди началото й президентът на Фед в Канзас Сити Естер Джордж каза, че централната банка трябва да нормализира лихвените проценти. По нейни думи за Фед е важно да разбере екстремната волатилност на фондовите пазари, но поясни, че пазарите се фокусират върху близкото бъдеще.

Президентът на Фед в Ню Йорк Уилям Дъдли коментира, че на заседанието си през септември банката ще преразгледа данните и състоянието на пазарите, но не отхвърли категорично намерението Фед да отложи вдигането на лихвите.

Повече за политиката на Фед можете да научите от видеото на Bloomberg

Още видеа гледайте на сайта на ТВ Bulgaria ON AIR

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:37 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още