IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България е 14-та от 33 държави, предпочитани за аутсорсинг

В Европа сме трети по привлечени инвестиции и работни места в сектора

16:23 | 22.10.14 г.
България е 14-та от 33 държави, предпочитани за аутсорсинг

България е 14-та от 33 държави по преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в сектора на изнесените бизнес услуги през петте години до третото тримесечие на 2013 г., както и по създаден брой работни места в аутсорсинг индустрията, сочат данни на консултантската компания Cushman&Wakefield.

Компанията е изготвила специален индекс за най-желаните дестинации за инвестиции в аутсорсинг индустрията. В него попадат 33 страни по целия свят, които се оценяват по разходите, рисковете и условията за бизнеса.

Най-лоша е оценката на страната ни по отношение на рисковете пред бизнеса, като компанията ни нарежда сред държави като Филипините, Виетнам, Хондурас, Шри Ланка, Индия и Турция по този показател.

Лидер в класацията на консултантската компания е северната ни съседка Румъния, следвана от Тайланд, Филипините, Индонезия, Виетнам, Ел Салвадор, Перу, Хондурас, Шри Ланка и Китай.

От останалите държави от Европейския съюз (ЕС) преди нас е само Чехия, а Полша заема 16-то място, т. е. в Европа сме на практика трети по привлечени инвестиции и работни места в сектора. Следват Унгария (17-та позиция), Испания, Великобритания, Германия и Португалия (от 27-мо до 30 място) и Ирландия (33-то място).

Най-нискорисковите държави за инвестиции в аутсорсинг индустрията са Канада, Малайзия и Германия, а най-високорисковите – Мароко, Шри Ланка и Хондурас. По отношение на разходите най-благоприятни са условията във Филипините, Тайланд и Виетнам, а най-неблагоприятни – в Португалия, Канада и Ирландия. Що се отнася за условията за бизнес, най-добри са те във Великобритания, Португалия и Румъния, а най-лоши – в Шри Ланка, Ел Салвадор и Индия.

Досега Индия беше на фокус в ВРО (Business process outsourcing) сектора, но страната постепенно отстъпва на по-атрактивни локации за аутсорсване на дейности и услуги. Тя обаче ще остане доминантен играч със заплати с около 20 на сто по-ниски в сравнение с локациите от развития свят. Качеството на образованието и езиковите умения, както и достъпът до работна ръка, със сигурност ще работят в полза на Индия и ще подкрепят ключовата й роля на този пазар.

Дълбоката глобална рецесия, икономическата несигурност заради дълговата криза в еврозоната и въздействието на напрежението в Близкия изток и Северна Африка показаха необходимостта от намирането на рамки и географски локации, които най-добре да оптимизират разходите на компаниите от аутсорсинг индустрията, но и да гарантират ефективността им, посочва се в доклада.

Индустрията се разширява средногодишно с 12-15%, а традиционните за нея дестинации не удовлетворяват напълно изискванията й заради нарастващите разходи за труд и други оперативни разходи. Затова и популярността на ключови за сектора дестинации – като Индия и Мексико например, намалява. За сметка на това на пазара се засилват страни като Румъния, Чехия и Филипините, както и Виетнам и Индонезия.

Подобен сценарий се развива и във вече утвърдени дестинации, каквато е Полша. Страната рекламира градове като Познан и Лодз като алтернатива на вече сравнително скъпата за бизнеса Варшава.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още