IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

10 oт най-големите руски банки се нуждаят от 6 млрд. долара допълнителен капитал

Централната банка обмисля дали да ограничи размера на средствата, които частните пенсионни фондове могат да инвестират в държавни облигации и държат на депозити

15:26 | 03.09.15 г. 5
Автор - снимка
Създател
<p style="text-align: justify;">
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

До края на годината на 10 от най-големите руски банки, които се считат за системно важни, ще им трябва допълнителен капитал от близо 400 млрд. рубли (6,01 млрд. долара). Това коментира заместник-гуверньорът на Централната банка на Русия Михаил Сухов, цитиран от Ройтерс.

Агенцията пише още, че финансовата институция обмисля дали да ограничи размера на средствата, които частните пенсионни фондове могат да инвестират в държавни облигации. Това е коментирал другият заместник-гуверньор Сергей Швецов.

„Мисията на частните пенсионни фондове е да кредитират икономиката, а не бюджетния дефицит“, казва той по време на конференция, посветена на банковия сектор. Освен това банкерът заявява, че са налице планове за ограничаване на средствата, които пенсионните фондове могат да инвестират в банки.

По негови думи делът на активите, които пенсионните фондове могат да държат под формата на банкови депозити, трябва да бъде понижен на 40% от началото на 2016 г. от 60%, колкото е сега.

„В средносрочен план може да го свалим до 10%“, коментира Швецов.

Отделно, Сукхов разкри, че централната банка ще удължи действието на благоприятния валутен курс и по-хлабавите изисквания спрямо минималните задължителни резерви за банките до 1 януари 2016 г.

Икономическите данни, публикувани в четвъртък, пък показват, че през август активността в сектора на услугите се свива след краткотрайното съживяване. Това е факт, след като предизвикателната икономическа среда се отрази на новия бизнес в сектора.

PMI индексът в сектора на услугите на Русия се понижи до 49,1 пункта от 51,6 пункта, колкото бе през юли. Показателят е под ключовите 50 пункта, които разделят експанзията от контракцията.

Потребителското търсене – ключовият двигател за икономиката, пострада през август, след като рублата поевтиня до рекордни нива спрямо долара на фона на спадащите цени на петрола. Същевременно инфлацията не се забавя спрямо очакванията, а в икономиката сигналите за възстановяване далеч не са много.

Към 14:40 часа българско време един долар се заменя за 67,274 рубли, след като на 24 август курсът прехвърли 70 рубли за долар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:03 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 3 rate down comment 0
Nikola666
преди 8 години
Вярно думаш. А и японците са арабии и имат голямо желание да правят бизнес с добър и предвидим клиент като Русия. Връща им Путин Курилските острови и всичко е тип-топ. Путин вече има опит, нали подари едни островчета на Китай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 2
bgMan
преди 8 години
Нищо работа.6 милиарда са джобните дневни на ФСБ/ГРУ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 6
michaelis12
преди 8 години
въобще да им хвърлят доларите и да не се занимаат повече с тях ....ше минат на друга ракия, например на саке .... :))Japan Bank: US Sanctions Could Lead to Direct Ruble-Yen Swapshttp://sputniknews.com/business/20150903/1026525213.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 6
mick
преди 8 години
Как беше - забелязваш сламката в чуждото око, но не забелязваш кола в твоето.Та така с тия цели 6 милиарда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 11
dakl
преди 8 години
А финансовите деривати , т.е. балони ,са трилиони долари в 20- те най големи банки в САЩ, чийто бюджетен дефицит е 110% от БВП, на ЕС над 90%, а в Русия 19%!?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още