IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Атина връща на работа около 4000 държавни служители

Законопроектът е далеч от неолибералната логика, това е първият знак за реформа със социален характер, твърди гръцки зам. министър

10:48 | 06.05.15 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Съкратени държавни служителки протестират пред &nbsp;входа на Министерството на икономиката в Атина.<em> Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Съкратени държавни служителки протестират пред  входа на Министерството на икономиката в Атина. Снимка: архив Ройтерс

Гръцкият парламент прие късно във вторник закон, чиято цел е да "коригира несправедливостта" в държавните служби и да върне на работа около 4000 държавни служители, съкратени по време на прилагането на политиката на строги икономии, която бе наложена от международните кредитори на страната през последните години, предава Ройтерс, цитирана от БТА.

Законопроектът за "демократизиране на администрацията, борба срещу бюрокрацията и коригиране на несправедливостта", бе гласуван от 157 депутати от правителствената коалиция на СИРИЗА и малката националистическа партия "Независими гърци". В залата присъстваха 254 депутати.

"Законопроектът е далеч от неолибералната логика, това е първият знак за реформа със социален характер", подчерта заместник министърът на административната реформа Георгиос Катругалос.

Законът предвижда да бъдат върнати на работа общински  полицаи, училищни охранители, служители в администрацията и  преподаватели, които бяха временно отстранени от работа и след  това съкратени.

Документът предвижда освен това да бъдат назначени 6000  души, спечелили конкурси за държавна работа, но засегнати от "замразяването на назначенията в държавната сфера" при  драстичните мерки за ограничаване на държавните разходи.

Междувременно Гърция обвини кредиторите си за липсата на напредък в преговорите. Надеждите, че в продължаващите преговори е отбелязван напредък, се уталожиха във вторник, след като Атина посочи, че различията между Международния валутен фонд и Европейската комисия спъват прогреса.

Представител на правителството посочи различията между кредиторите след съобщение в британската преса, според което МВФ иска облекчаване на гръцкия дълг. Източникът подчерта, че „сериозните разногласия и контрастиращи мнения между МВФ и ЕК създават препятствия и огромни рискове в преговорите“, пише Kathemerini.

T.нар. „червени линии“, установени от МВФ и ЕК, си противоречат, смята източникът. Фондът поддържа строга позиция по отношение на пенсиите и реформите в трудовия сектор, а ЕК е по-твърда по темата за целите за първичен бюджетен излишък за Гърция. 

Повече за Гърция четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:15 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 1 rate down comment 0
abdul
преди 8 години
Аз не мисля, че което и да е правителство е "добро". ЕК СЪЗДАДЕ безизходицата още през 2013 (ако не и преди това).Ами да, само че не мисля, че ролята на Ципрас изобщо е европейска. Той в най-добрият случай, ще накара германците да се чудят защо изобщо са в този съюз..Не е случайно, че няма изход от ЕЗ/ЕС. Фактическата обстановка не го позволява. За да се приложи една забрана или закон е необходима сила. Това много трудно би станало в среда, в която вече няма физически граници, че дори и военни (с НАТО), ето затова напускане на Гърция от тези съюзи е напълно изключено, освен в случай на тотален разпад, което разбира се е целта на Путин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 0 rate down comment 2
Mesoiadess
преди 8 години
Ако предишното правителство е било толкова добро - защо реформите не са вървяли , защо от 50 милиарда Е от приватизация има само 2-3 .Склонен съм да мисля че ЕК е преценила безизходицата още 2013 , а Ципрас просто трябва да изпълни една роля . Не е лесно да наложиш принудителни реформи , да запазиш добрите отношение , като страничният ефект да е максимум излизане от ЕЗ , но не и от ЕС .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 5
abdul
преди 8 години
нобел, хвани си отвори някоя от последните НАТОвски политически карти на европа и кажи какво виждаш на балканския полуостров и ще разбереш защо гърция 1) беше приета в ЕС, 2) не беше изхвърлена от ЕС през 2012 и 3) Няма да бъде изхвърлена от ЕС скоро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 3
nobel
преди 8 години
Е, ако не друго, то поне си мисля, че в ЕС и ЕК вече дълбоко съжаляват, че не оставиха Гърция да фалира много по-рано. Когато всъщност му беше времето. Сега вече каквото и да направят данъкоплатците ще ги попитат: "А не го ли знаехте това по-рано" и "Защо трябваше да им наливате толкова пари".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 1
abdul
преди 8 години
Ципрас поведе народа и вдигна залога адски много. Искам да питам сега някой знае ли какво ще се случи в ЕС ако в Гърция получат заплати следващите 2 месеца.Следващия въпрос е колко ще струват на Гърция тези заплати :-).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 8 години
Явно всички държат да са на палубата когато потънат .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 30 rate down comment 1
MZ/X
преди 8 години
"Законопроектът за..... борба срещу бюрокрацията...предвижда да бъдат назначени 6000 души"----------------------------------------------------------------------------------------Да се смееш или да плачеш....Гръцка му работа...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 27 rate down comment 0
Jorkata
преди 8 години
Честито. Маляките буквално си скачат върху европейската здравна книжка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още