IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Циничният план на ЕС за Източна Европа

Грузия, Молдова и Украйна си тръгват с празни ръце след срещата на Източното партньорство в Рига

17:34 | 25.05.15 г. 37
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Двудневната среща на върха на Източното партньорство в Ригa приключи в петък със заключителна декларация от 13 страници и едно прозрение: Европейският съюз (ЕС) не може да предложи нещо особено на шестте бивши съветски републики на изток, коментира BloombergView. И все пак три от партньорските нации – Грузия, Молдова и Украйна, няма да се откажат от усилията си да се доближат до Европа, защото алтернативата е дори по-лоша: да приемат Русия на Владимир Путин. Другите три страни – Армения, Азербайджан и Беларус, така или иначе нямат големи очаквания от Европа.

Грузия, Молдова и Украйна не отбелязаха никакъв напредък за постигане на своята стратегическа цел за членство в ЕС. В заключителната декларация на срещата е включено само едно нещо по темата: "Участниците в срещата потвърждават целта на Източното партньорство за развитие на здрави, диференцирани отношения между ЕС и неговите шест суверенни, независими партньора. Обхватът и дълбочината на сътрудничество се определят от амбициите и нуждите на ЕС и на партньорите, както и от скоростта на реформи".

И все пак всички участници осъзнават, че ЕС не направи никакви конкретни обещания за срокове за възможно членство или дори за определяне на дата, след която гражданите на Грузия и Украйна да могат да влизат в Европа без визи. Само Молдова, с население от 3,5 млн. души, успя да задоволи инспекторите на ЕС и премахна изискванията за визи за краткосрочен престой.

Грузия и Украйна искаха да се придвижат напред по-бързо. През март украинският президент Петро Порошенко заяви през избирателите си, че страната му вероятно ще получи безвизов статут на срещата в Рига. Той бе принуден да отстъпи от това си обещание, след като Европейската комисия (ЕК) отсъди, че страната не отговаря на условията на ЕС. В петък Порошенко изрази съмнение, че форматът на Източното партньорство „може да доведе до европейско бъдеще за тези страни, които се стремят към него“.

Грузия показа подобно нетърпение. Тедо Джапаридзе, председател на Комисията по международни отношения в грузинския парламент, се оплака: „Да се прибереш вкъщи с празни ръце не е добре. Според проведена наскоро анкета на Националния демократически институт, демократично насочено НПО, 31% от грузинците подкрепят присъединяване към водената от Русия Евразийска икономическа общност – и това се случва в страна, в която поетата евроатлантическа посока се радва на политически консенсус. Европейската политика за съседство не е обречена, но явно й липсват рефлекси. Политиката не е само упражнение по нормативно сближаване. В Тбилиси има и очаквания за управление".

ЕС обаче няма нужда да се притеснява особено заради тревогите на Украйна и Грузия или да инвестира твърде много усилия в Европейското партньорство.

Армения вече се присъедини към водения от Русия Евразийски съюз, икономическият блок, с който Путин се опитва да се конкурира с ЕС. Беларус е сред основателите на организацията и е много зависима от природния газ, който Русия доставя на по-ниска от пазарната цена. Междувременно за Азербайджан е трудно да се включи в която и да е група, която включва Армения, заради тлеещия териториален спор. Във всеки случай Азербайджан е много по-заинтересуван от тясно сътрудничество с Турция заради износа на енергия към нея.

Колкото до страните, ориентирани към европейско партньорство, те могат просто да приемат скоростта, с която Европа се движи към интеграция. Порошенко и Путин се мразят един друг и нито един от двамата няма да направи отстъпки, за да спре войната в Източна Украйна. Ако Порошенко направи опит за сближаване с Русия, украинците ще го изгонят така, както направиха с предшественика му Виктор Янукович.

Грузия е в подобна ситуация. Въпреки че има силни икономически връзки с Русия, особено заради паричните преводи на мигрирали работници, правителството няма политически мандат за сближаване с Русия, която заграби парчета от грузинската територия, за да създаде страните марионетки Южна Осетия и Абхазия.

Молдова, която се възползва най-силно от Европейското партньорство – освен бизвизови пътувания, тя е получила милиони евро по програми, също е твърдо решена да продължи в същата посока. Проевропейските партии спечелиха парламентарните избори през миналата година въпреки силен отпор с подкрепата на Русия.

За да се запазят антируските настроения в Грузия, ЕС ще трябва да премахне визите за краткосрочен престой. Това е постижима цел с дългосрочен ефект. След няколко години нестабилната ситуация в региона може да се е променила, а европейските политици ще представят нови примамки.

Колкото до Украйна, тя няма накъде да поеме освен към запада. В нейния случай премахването на визи, може би по някое време пред следващата година, може да е достатъчно, за да гарантира лоялност. Русия вече се е превърнала в неприемлив вариант и това няма да се промени скоро: твърде много украинци загинаха по време на конфликта с Москва.

В Рига президентът на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че Източното партньорство „не е конкурс за красота между Русия и ЕС“. Все пак той добави, че „ако Русия беше малко по-мека, по-чаровна, по-атрактивна, може би нямаше да има нужда да компенсира недостатъците си с унищожителни и агресивни тактики срещу съседите си“.

По ирония на съдбата поведението на Путин направи ненужно ЕС да засили ангажимента си към Украйна, Грузия и Молдова. Това би трябвало да е успокоение, защото и в трите страни има замразени конфликтни зони (Приднестровието в Молдова е най-старата и най-стабилна такава). Това означава, че тези страни се превръщат в класически буферни държави. Може би дори ще се научат да оценяват този статус и да намират търговските предимства в него.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:18 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

36
rate up comment 2 rate down comment 0
STRAHO
преди 8 години
https://***.youtube.com/watch?v=HBtJarjVQ90
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 14 rate down comment 0
lilivan
преди 8 години
Някои самозабравили се, забравят, че Б-ия е в Източна Европа.Циничният план се отнася и за нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 11 rate down comment 4
george353
преди 8 години
След като Вашингтон подпали чергата на укрите с 5 млрд. от черната каса, сега да се бръкнат да им платят борчовете... хе хе хе по-скоро иракската демокрация ще заработи. От Ройтерс: Русия тайно внася алуминеви тръби за ребелите на изток. Алуминиеви тръби и йелоу кейк! Интела е на небезизвестния дръг картел ЦРУ след поредната дръг е нд секс оргия спонсорирана от техните колумбийски "колеги".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 1 rate down comment 8
honaniga
преди 8 години
Много си ме подценил. Никога не съм бил със леви социални възгледи та да играя баскет. По-скоро цъкаме голфче с републиканците.След като нямаме абсолютно никаква допирна точка не знам за какво плагиатство говориш.Виждам, че оценяваш познанията ми за щатите. Това го приемам за комплимент. Чета някои от тамошните им вестничета и играя на тяхната борса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 23 rate down comment 2
Forester
преди 8 години
ЕС стартира като икономически съюз(ЕИО), но постепенно се трансформира в политически и естествено политическата целесъобразност взе връх над икономическите критерии за членство. Споменатите шест страни са част от плановете за разширяване на ЕС на изток, но грешната посока на развитието на взаимоотношенията ЕС-Русия през последните години поставя тези страни буферната зона помежду им. От една страна ЕС само им маже ските и никога няма да ги приеме за пълноправни членки, а от друга страна Русия ги чака да помечтаят на воля и като им писне да ги приеме в ЕАС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 24 rate down comment 4
Сините камъни
преди 8 години
"Реална демокрация" е клише!Иначе си прав! Не могат всички да крадат!А западните държави, бивши колонианлни, с една поговорка да ги опишем:....вълкът козината си мени, но не и нрава!Когато краденето е затруднено, те се отказват до идването на по-добри условия. А за помощ, Ти Луд Ли си?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 6 rate down comment 13
динамо
преди 8 години
Няма нищо цинично.Просто обективна оценка на реалната ситуация от ЕС. Това са бивши съветски републики, които никога не са живяли в реална демокрация и поради тази причина, (а и не само) ще бъде много трудно (за да не кажем невъзможно)да се изпълнят изискванията за приемане в общността. Едно нещо са желанията,съвсем друго реалностите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 12 rate down comment 3
Сините камъни
преди 8 години
Я пак!Носеха на гръб открадното от България!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 5 rate down comment 3
Сините камъни
преди 8 години
Пак плагиатстваш и повтаряш едно обръщение към Теб,, като те пратих да правиш подписка Обама да ни стане президент!И да обръщаш думите ни, и да си въобразявате, че като напишеш това, което някои чувстват със сърцето си, полза няма!Но си е истинско удовлетворение да видя, че някой е жегнат дотолкова от истината, че копира думите на опонента си и се опитва да му ги върне!И така силата им става двойна!!!!Айде, докъде стигна с подписката Обама да ни стене президент? Играеш ли баскетбол, трябва да имаш допирна точка с американците!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 19 rate down comment 2
honaniga
преди 8 години
Какво. Не ви ли харесва. Къде сме тръгнали да се сравняваме с Холандия например. По-скоро с Молдова,Киргистан. За нас е по характерно да имаме чорбаджии, газди, олигарси. Което си е вярно. Искате да ме убедите, че БГ не се управлява от такива. Хайде какво чакате събирайте подписка и отивайте при президента. Тези с финансовата подкрепа ще ви намерят.Нас ни приемат в разни общности за да ни командват независимо запад или изток. Нещо по този въпрос да кажетеБългария е загубила идентичността с след падането на второто българско царство. От тогава сме никой. И като гледам мнозинството във форума няма даима промяна в статуковото
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още