IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Fitch снижи рейтингите на гръцките банки до този на държавния дълг

Агенцията се опасява от банкови фалити, ако натискът върху финансите и ликвидността на системата продължи

10:23 | 02.04.15 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	Отливът на депозити от гръцките банки достига 28 млрд. евро.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Отливът на депозити от гръцките банки достига 28 млрд. евро. Снимка: Ройтерс

Агенция Fitch Ratings понижи дългосрочните кредитни рейтинги на гръцките банки до силно спекулативния клас „ССС“. На практика компанията приравнява кредитните оценки на National Bank of Greece, Piraeus Bank, Eurobank Ergasias и Alpha Bank до рейтинга на гръцкия държавен дълг, който бе свален на 27 март, предава Ройтерс.

Агенцията пише и че късно в сряда Европейската централна банка (ЕЦБ) е увеличила тавана на спешната ликвидна помощ за гръцките трезори със 700 млн. евро. По този начин горната граница по линия на програмата ELA достига 71,8 млрд. евро.

Същевременно Fitch Ratings премахва негативната перспектива пред гръцките банки. Като цяло решението на компанията е обвързано със сваления държавен рейтинг и отразява слабите перспективи пред икономиката на Гърция, което поставя качеството на активите и платежоспособността на банките под допълнителен риск.

В становището си от Fitch отбелязват, че понижението се базира и на натиска върху финансите и ликвидността и очакват отливът на депозити да продължи, докато не бъде постигнат компромис между Атина и нейните кредитори.

Fitch оценява риска от фалит на банките като реален, имайки предвид натиска върху техните финанси, ликвидност и платежоспособност в контекста на изключително предизвикателната вътрешна оперативна среда. Компанията счита, че качеството на кредитите ще се влоши още. Неблагоприятната оперативна среда увеличава допълнително риска за влошените финанси и ликвидност на гръцките банки поради отлива на депозити, докато същевременно пазарът за обратни изкупувания остава затворен.

От ноември 2014 г. насам частният сектор е изтеглил спестявания за 24 млрд. евро, което представлява 15% от общата депозитна база, изчисляват от Fitch. Bloomberg добавя, че през март банките са напуснали 3 млрд. евро, а общата сума на отливите от октомври до края на март е вече 28 млрд. евро. В резултат на това към края на февруари финансирането от централната банка скача до 104 млрд. евро, което е 26% от общите активи на банковата система, 63% от които са по линия на ELA, изчислява Fitch.

В становището си агенцията отбелязва, че помощта по линия на ELA е възможна само за платежоспособни банки и тъй като нейният капацитет подлежи на одобрение от ЕЦБ, това прави достъпът до средства за гръцките банки изключително чувствителен към всякакви промени в решенията на надзорните органи на ЕЦБ относно платежоспособността на гръцките трезори.

От Fitch отбелязват, че могат да последват нови понижения на банковите рейтинги, ако рисковете пред Гърция се увеличат или ако ЕЦБ промени оценката си за платежоспособността им или ако откаже да предоставя още средства по линия на ELA. Според Fitch това би предизвикало банкови фалити.

Снощи за пореден път ЕЦБ увеличи ликвидната подкрепа за гръцките банки. Този път със 700 млн. евро до 71,8 млрд. евро. На фона на отлива на депозити, опасността от банкова криза и риска от държавен фалит ЕЦБ иска да гарантира, че гръцките банки разполагат с достатъчно ликвидност, за да оперират. Същевременно ЕЦБ ги държи изкъсо, като не им позволява да финансират правителството, отбелязва Bloomberg

От Fitch се опасяват, че неуспехът на правителството да постигне компромис с кредиторите си ще има допълнителни негативни последици за банковия сектор.

Всичко по темата четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:54 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още