IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

FT: Гръцките банки може да задържат поне 30% от депозитите над 8000 евро

Ако се стигне до този план, той няма да се случи незабавно и ще бъде консултиран с ЕС, ЕЦБ и МВФ

00:24 | 04.07.15 г. 32
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Гръцките банки готвят планове за непредвидени ситуации и за евентуално "спасяване на вложителите“ на фона на опасенията, че страната се отправя към финансов колапс, пише Financial Times, като се позовава на банкери и предприемачи, които са запознати с мерките.

В плана се призовавало за т.нар. подстрижка от поне 30% за всички депозити над 8000 евро и този сценарий е изключително вероятен за поне една банка, пише изданието. 

Един гръцки спасителен план може да прилича на плана за оздравяване, договорен от Кипър през 2013 г., когато средствата на клиентите над гарантираните депозити от 100 000 евро бяха конфискувани, за да се укрепят банките.

В Гърция влоговете са гарантирани също до 100 000 евро, както изискват и директивите на ЕС, но фондът за гарантиране в момента имал едва 3 млрд. евро - твърде малко в случай на банков колапс.

FT твърди, че след половин година ликвидиране на депозити (гърците изтеглиха само през тази година над 35 млрд. евро) са останали малко сметки с над 100 000 евро. Анализатор посочва, че звучи разумно да се вземат пари на малките вложители, което дори може да се оформи като еднократна такса. 

FT изрично предупреждава, че планът, ако изобщо се стигне до него, е нещо, което няма да се случи незабавно и ще бъде част от сделка за рекапитализиране на банките, договорена с кредиторите от ЕС, ЕЦБ и МВФ. Задействане на плана може да стане, след като ЕЦБ обяви банките за изпаднали в несъстоятелност или ако спре отпускането на спешната ликвидност.

В  момента въпросът за платежоспособността на банките не стои на дневен ред, но очевидно той зависи от това колко бързо след референдума страната ще влезе в нова помощна програма, казва банкер, цитиран от FT.

Междувременно гръцкият финансов министър Янис Варуфакис нарече статията на Financial Times за спешен план за банките „грозен слух“.

Гръцките банки са затворени от понеделник, когато бе наложен капиталов контрол за предотвратяване на банковото източване след като воденото от Сириза правителство реши да  проведе референдум за условията по спасителния план, който то по-рано отхвърли. Върховният съд на Гърция отхвърли жалба на двама граждани в петък, които искаха референдумът да бъде обявен за противоконституционен. 

По-рано днес председателят на банковата асоциация на страната Лука Кацели заяви, че в банковата система е останал "ликвиден буфер" от само 1 милиард евро и това са средства, които стигат само за един ден. "Ликвидността е осигурена до понделник, след това всичко зависи от решението на Европейската централна банка", каза Лука Кацели, която е директор на NBG - най-голямата частна банкова група в страната.

Късно в четвъртък рейтинговата агенция Fitch публикува анализ, според който четирите най-големи гръцки банки щяха да фалират, ако в самото начало на седмицата не беше наложен капиталов контрол. Това щеше да бъде факт заради масовото теглене на депозити и решението на Европейската централна банка (ЕЦБ) да не увеличава паричната подкрепа по линия на Програмата за спешна ликвидност (ELA).  

Съотношенията на собствения капитал към активите на четирите най-големи гръцки банки варират от 8% до 10% към края на първото тримесечие на 2015 г., но инкасираните загуби след това най-вероятно са свалили цифрите.

Гръцките банки са емитирали ограничен обем облигации, така че правилата на EСМ теоретично правят негарантираните депозанти уязвими, ако банка трябва да бъде спасявана със собствени средства. Така при този сценарий трезорите ще изпитат недостиг на собствени средства преди да настъпи моментът за тяхното преструктуриране, гласи анализът на Fitch. Но участието на негарантираните вложители ще бъде политическо неприемливо за гръцкото правителство и за международните кредитори на Атина, тъй като защитените депозанти са участниците в реалната икономика – домакинства и малки и средни предприятия. Така Fitch достигат до извода, че ще е нужно друго по-креативно алтернативно решение за преструктуриране или рекапитализиране на гръцките банки. Това ще зависи от политическата воля и развоя на преговорите с кредиторите, чийто изход все още е неясен.

Всичко за Гърция четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:29 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

24
rate up comment 6 rate down comment 1
iivanoff
преди 8 години
продължение:Което прави всъщност и самия ЕС - виж субсидиите за земеделие например!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 8 rate down comment 1
iivanoff
преди 8 години
Обезценката не еврото е процес, също в корелация с процеса в Гърция! /не си противоречат/Затова и ти виждаш, че ЕЦБ "няма нищо против"!От обезценката на еврото не се заличават кредитите в евро, защото си остават пак в евро.Сега и златото пада, така че подчинените ЦБ-и дори и да го продадат, няма да спечелят повече в евроА подчинените ЦБ-и не държат златото си сами, именно за да нямат възможност да се заиграватАко ЕЦБ искаше кредитите да се заличат, можеше да предоговори и НАМАЛИ на всички лихвата по раздадените кредити! А ТЯ НЕ ГО ПРАВИ, => "тя" иска всички да продължават да имат различни високи лихви и съответно различен влошен стандарт и условия за бизнес, което на маймуните се обяснява, че всъщност се дължи на разликата в качествата на маймуните, което е в противоречие с фактите, че всички маймуни са маймуни и че повечето "качествени" маймуни, не могат да се адаптират в средата на некачествените маймуни, а обратно. => ЕЦБ не е независима, щом определя постоянно зависимости!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 0 rate down comment 3
Атанасио
преди 8 години
Въпроса в защо си позволяват да публикуват такава информация - за сензация или умишлено с замисли които целят сплашване или нещо голямоФинасовата олигархия се чуди какво да направи за да прикрие следите си или по-точно да прехвърли голяма част от вината на държават и гражданите ЕK за първи път посочи открито Банките като първопричина и разпространител на криза - http://***.draftis.com/***/ek-za-purvi-put-posochi-otkrito-bankite-kato-purvoprichina-i-razprostranitel-na-kriza.htmlсенч. банкиране е 60-100 трилиона а дериватите са 600-1000 трилиона Положението е повече от страшно меко казано и защото не може да има растеж ба БВП освен инфлационен което задълбочава неравенството Тоест така наречените кризи на капитализма ''бизнес кризи'' са просто кражба през банки ,инфлация и т.н. ''методи'' , и съм обяснил всичко - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 2
iivanoff
преди 8 години
Според мен, освен корелация сега със процеса "маймуните да теглят за да инвестират", имаме и друга - стартиране на БанковияСъюз на 1.януари.2016.Та в момента подгряват маймуните да теглят, съответно рекламират това и на останалите маймуни от ЕС /като сега тук - виж скептика *** как своевременно се обади/, и отделно ще покажат колко е важен Банковия съюз за общността! /общ за 28 държави членки/ А той се създава официално "основно за предотвратяване на кризи"! => трябва да има кризи, за да е необходим и в момента изграждат предпоставка за необходимост.По настоящите правила ЕЦБ е длъжна да осигури ликвидност за депозити до Е100к не по-късно от 20 раб. дни от деня, в който не са налични - директива 2014/49/ЕС - 7 раб. дни, 2009/14/ЕО - 20 раб. дни.Обратно - ако направят някакъв прецедент за НЕспасяване в Гърция, ще се срине доверието в Зоната, което е в обратна корелация с очакваните референдуми на няколко места...За изгонването от ЕС - няма да коментирам :)))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 8 rate down comment 8
rover
преди 8 години
ЕС e като бившия СССР.По-скоро Германия е като СССР, копираха модела.И има по-близки "сателити".И ще видите, че ще свърши като СССР...Започва се. ========================================================================Те тук е болката на червената болшевишка ***. Не им пука нито за Гърция, нито за България... Пречи им силата на Европейския съюз. Ако могат да го разбият по какъвто и да било начин, ще настане празник за русопутоагентите. Затова обясняват как може да вземеш назаем, пък после да не връщаш. Ясно и просто.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 10 rate down comment 1
al64ad
преди 8 години
Явно са пресметнали и размера на сметките -едва ли са гадали на боб за цифрата от 8000
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 14 rate down comment 1
al64ad
преди 8 години
"Гласувайте с ДА ,за да не ви вземе ципрас париците" ...че и в подходящ вестник . Натиска върви по всички фронтове
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 9 rate down comment 0
iivanoff
преди 8 години
не, но трябва първо да променят правилата :)))))"В Гърция влоговете са гарантирани също до 100 000 евро, както изискват и директивите на ЕС."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 2
tonino
преди 8 години
Що ? Какво ще стане,ако "пипнат" ? Ще бъдат наказани ли ? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 12 rate down comment 1
iivanoff
преди 8 години
Под Е100к не се "пипа" чрез правилата на спускащите правилата!Идеята на плашенето е съвсем друга...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още