IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Гърция може да не си плати вноските по траншовете към МВФ?

EK снижи прогнозата си за икономическия ръст на страната, а анализатори се опасяват, че Атина може да изпадне в рецесия

13:47 | 05.05.15 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Гърция може да не си плати вноските по траншовете  към МВФ?

Гърция може би няма да е в състояние да плати вноските си по траншовете към Международния валутен фонд (МВФ). Драматичното предупреждение е било отправено от гръцкия премиер Алексис Ципрас в негов телефонен разговор с управляващия директор на фонда Кристин Лагард, твърди атинският вестник Imerisia, цитиран от БТА. 

Ципрас и Лагарад са говорили половин час по телефона и според информации, които не са потвърдени от МВФ, гръцкият министър-председател е анализирал пред нея финансовото състояние на страната, което по думите му било трагично.

Той вероятно е казал на Лагард, че ако европейските институции не помогнат до сряда, гръцкото правителство може би няма да е в състояние да се издължи и да плати лихвите и  траншовете към МВФ, които страната трябва да погаси.

Двамата са обсъждали същността на проблема, който в този момент е липсата на ликвидност, както и евентуална невъзможност Гърция да изпълни задълженията си, посочва вестникът.

През април Гърция плати 450 млн. евро на МВФ. Тогава правителството накара местните власти да прехвърлят резервите си в търговските банки в Централната банка на Гърция,  посочвайки като причина "изключително неотложни и непредвидени нужди".

На 12 май пък Гърция трябва да плати 750 млн. евро на МВФ, а през юни - още 1,5 млрд. евро.

Алексис Ципрас е заявил, че в разговора с него Лагарад се е спряла на въпроса за гръцкия дълг, като е казала, че дългът не е устойчив и че е нужно драстично решение. 

Гръцкият вестник цитира съобщение на фонда, в което се казва, че Лагард и Ципрас са  разговаряли по телефона и са обсъждали сегашния ход на  преговорите между Гърция и трите институции - ЕК, ЕЦБ и МВФ, както и политическите приоритети, за да може тези преговори да напреднат още.

Междувременно според новите икономически прогнози на Европейската комисия икономическата ситуация в Гърция се е влошила силно от  началото на годината, като повечето от показателите са в червената зона. Очаква се икономическият растеж на страната да бъде едва 0,5 процента от брутния вътрешен продукт през тази година, което представлява явно понижение в сравнение с прогнозите от февруари на Европейскато комисия, които залагаха на растеж от 2,5 процента.

Гръцкото правителство на радикалната левица СИРИЗА, което е на власт от края на януари, залага на икономичечески растеж от 2,9% за тази година. Но гръцката икономика,  която се съживи към средата на миналата година, се сви отново в края на 2014 г.

Позитивното движение бе нарушено от несигурността след обявяването на предсрочни избори през декември, подчертава ЕН. Според нея "сегашното отсъствие на яснота" за политиката на правителство спрямо неговите кредитори /ЕС и МВФ/ "влошава ситуацията".  Икономическият растеж се очаква да бъде подпомогнат тази година от потреблението, туризма и морската индустрия, но инвестициите са в трудно положение в една атмосфера на спад на доверието, отбелязва комисията.

Ситуацията се влошава и в сферата на държавните финанси: ЕК предвижда дефицит от 2,1 процента за тази година, а след това 2,2 процента за 2016 г. Само преди три месеца тя залагаше на излишък от 1,1 процента за 2015 г. и 1,6 на сто за 2016 г.

Гръцкият дълг, който сега е най-висок в еврозоната, се  очаква да нарасне и да достигне 180,2 процента тази година, а през 2016 г. да се понижи леко до 173,5 процента. През февруари  ЕК прогнозираше за Гърция дълг от 170,2 на сто за 2015 г. и 159,2 процента за 2016 г.

Междувременно все повече анализатори считат, че връщането на гръцката икономика към рецесия се смята за почти сигурно, тъй като икономическата  активност в страната е подложена на силни удари от всеобщата несигурност, предизвикана от проточилите се преговори с кредиторите.

Климатът на несигурност се влошава не само от водените преговори, но и липсата на ликвидност, по отношение на безработицата се очертава силна тенденция за растеж, а туризмът подава тревожни сигнали заради все още пълната неяснота около  правителствените намерения във връзка с очакваните нови данъци, допълва Imerisia, цитирана от БТА.

Гърция е изправена пред несигурност, докато не бъде сключено споразумение с кредиторите, в резултат на която туризмът е подложен на удари, казва пред вестника президентът на Асоциацията на туристическите агенции Андреас Андреадис.  Той подчертава, че поставената цел за 25 млн. чужди туристи в Гърция за тази година се очаква да бъде
ревизирана.

Песимистичните прогнози на асоциацията са  продиктувани още и от значителния спад на резервациите в гръцките хотели през март. Все още има време да спасим годината, казва Андреадис, като споделя недоволството на туроператорите от "данък нощувка", който правителството смята да наложи на луксозните хотели.

След като преди две седмици рейтинговата агенция Standard & Poor's понижи още кредитния рейтинг на Гърция до клас ССС, в края на миналата седмица и Moody's намали рейтинга на Гърция до Caa2.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:53 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 20 rate down comment 2
Jorkata
преди 8 години
Да видим докога ще продължи фарса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 8 години
И тез агенции - да понижават рейтинга едновременно . Иначе ще имаме усещане за троен фалит .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 22 rate down comment 5
misanthrope
преди 8 години
пак си избирайте комунисти
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 18 rate down comment 2
Jorkata
преди 8 години
Мине не мине някакво време и маляките току сипнат някаква такава новина...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 1
vankata89
преди 8 години
И накрая UGZ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 2
Tyrista
преди 8 години
next is Caa3...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още