IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Стив Ханке: Вероятността от фалит на Гърция е много висока

Страната е стигнала до момент, от който няма връщане назад, твърди професорът

10:46 | 03.05.15 г. 8
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Вероятността от фалит на гръцкото правителство е много висока, около 60%, защото се е стигнало до момент, в който няма връщане назад. Това заяви в интервю за RT.com проф. Стив Ханке.

По думите му във всяка криза трябва да се действа много внимателно. Според Ханке, въпреки че Гърция е направила големи икономии, тя е трябвало да направи още по-големи.

“Те допуснаха МВФ да им дадат твърде голям кредит. Това е грешка номер едно. Грешка номер 2 е свързана с първата.Те получиха два пъти външно финансиране от началото на кризата през 2010. Станаха ненадежден партньор. В резултат на това 85% от всички пари в Гърция не са от ЕЦБ, а са пари на банките”, коментира Ханке.

В интервюто той посочва още, че БВП се определя номинално от нивото и темповете на растеж, както и от общото парично предлагане.

“85% от парите са произведени от банките. Но те колабират. И сега колабират със скорост от 10% годишно. Така че в момента икономиката вече е изгубена. Срива се. Щеше да е също толкова зле, без значение какво правят”, допълва той.

Според професора сегашното правителство на Гърция е най-лошото досега, защото “играе Теория на играта”, или поне това прави министърът на финансите.

По думите на Ханке Гърция е изправена до стената, а в резултат на това банките са в състояние на колапс.

“Прогнозирам, че всички ще изпаднат в несъстоятелност. И четирите. Четирите най-големи, които отговарят за 90% от банковите активи в Гърция”, коментира още професорът.

Ханке твърди, че все още не е сигурно дали Гърция или Европа са готови за дефолт или Grexit. Според него сегашното гръцко правителство е създало хуманитарна криза, защото се е противопоставило на абсолютно всички в Европа на правителствено ниво, а това затруднява значително преговорите по каквато и да било сделка. На второ място професорът посочва, че правителството не се ползва с доверие.

Историята на гръцките правителства е такава, че те никога не са печелили доверието на никого. И затова никой не им вярва. Така че се оказват в много трудна ситуация. И понеже времето тече, дните минават, сега най-важното е фискални икономии. Ключът е един: монетарни икономии”, допълва той.

Ханке посочва, че банките печатат около 85% от парите в Гърция, а не ЕЦБ. Докато тези банки са поставени в тежки условия, както в момента, защото правителството създава толкова несигурност, то разбира се, всеки си тегли депозитите колкото се може по-бързо, разкрива още експертът.

Той твърди, че цените на четирите най-големи банки в Гърция са далеч под счетоводната стойност, което означава, че те не могат да излязат на пазара.

Според Ханке те не могат да получат повече финансова помощ от гръцкото правителство, защото то вече няма пари, а на европейците “толкова име писнало от гърците, че няма да пратят повече никакви пари за банките”.

Банките вървят надолу, обобщава още Ханке. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:28 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 10 rate down comment 15
Stefan--L
преди 8 години
Гърция е членка на ЕС от 1981 г в Еврозоната е от 2001 г и е пред фалит ! Ами ние след 8 години членство в ЕС вече имаме 50% от населението ни което живее под прага на бедноста ! Нямаме енергитика, заобиколиха ни всякакви видове потоци и на газ и на нефт ,селското стопанство е тотално разбито ядем вносни полски и холански домати, армията ни неможе да осигури охрана не само на въздушното ни пространство но и на целоста на страната защото е преднамерено унищожена от НАТО и ЕС, президентът ни и министър председателят са послушковци на Брюксел и на Меркел козируват викат слушам и изпълняват безпрекусловно всички заповеди на Брюкселските *** а външният ни и военният ни министър са пряко подчинени на пентагона ! Не Гърция а ние ще фалираме и то много скоро
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 8
крас
преди 8 години
Можем да благодарим за изнесените в статията факти.КАКВИ СА ФАКТИТЕ : 1/ "..банките печатат около 85% от парите в Гърция, а не ЕЦБ"2/ 85% от парите са произведени от банките. Но те колабират"ТЕ ДОКАЗВАТ, ЧЕ КРИЗАТА Е НА ЧАСТНИТЕ ГРЪЦКИ БАНКИ , А НЕ НА ДЪРЖАВАТА!!КОЙ Е СОБСТВЕНИКА НА ТЕЗИ ЧАСТНИ БАНКИ ПРЕВЪРНАЛИ СЕ ВЪВ ФИНАНСОВИ ПИРАМИДИ ?!КАКВА ЧАСТ от брутния външен дълг на Гърция е ЧАСТЕН?!ИЗЛИЗА, ЧЕ Е 85% !ИМА ЛИ СИ НА ПРЕДСТАВА НЯКОЙ КОЛКО Е БРУТНИЯ ВЪНШЕН ДЪЛГ НА БЪЛГАРИЯ И КАКВА ЧАСТ ОТ НЕГО Е ЧАСТЕН?В края на февруари 2015 г. БВД е 38 669.9 млн. евро (90.6% от БВП)Брутният външен дълг на сектор Държавно управление в края на февруари 2015 г. е 5576.3 млн. евро!ЧАСТНИЯ НИ ВЪНШЕН ДЪЛГ Е 33093 мил. ? !!Вижте колко е бил ЧВД преди "ЦАРЯ" да поеме управлението и колко е скочил сега!!ЧВД също се плаща от нас, защото той е заложен като разходно перо от ЧУЖДИТЕ ИНВЕСТИТОРИ към техните фирми /банки/ МАЙКИ.СЕЩАЙТЕ СЕ КОЛКО ОТ ТОЗИ ДЪЛГ Е РЕАЛЕН И КОЛКО НЕ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 2
Nathan
преди 8 години
,, да се даде урок на наглите и нахалните индивиди, които си мислят че се нещо повече от това, което са способни да произведат със собствен труд."Ами то цялата еврозона е свръхзадлъжняла,а европейският отличник Великобритания е абсолютен рекордьор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 1
Nathan
преди 8 години
Ако направим рекапитулация на прогнозируемите очаквания за ръст на БВП в държавите в Европа ясно ще се види, че България не е някакво особено изключение и очакванията за ръст около 1% от БВП са като цяло общи за всички европейски държави; засега с единствено изключение Великобритания. На някой в България може да му се иска ръст от 8-9% , като индикация за функционираща държава, но в Европа държава с подобен ръст няма. В случай, че критерий за функционираща държава е изравняването на доходите между България и развитите европейски държави, то България няма да може да се задоволи със средноевропейско нарастване на БВП, а ще трябва да осигури поне 10 години нарастване на БВП с азиатски темпове - поне 7-8% годишно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 5
deBill
преди 8 години
лошото е че ни са едни от най големия ни търговски партньор и при техен фалит и ний също ще го отнесем
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 2
bgMan
преди 8 години
Проблемите са си проблеми но защо ЕС или ЕЗ да спре да функционира заради дребни семейни разправии?Това което ще стане е, което и беше крайно наложително, да се даде урок на наглите и нахалните индивиди, които си мислят че се нещо повече от това, което са способни да произведат със собствен труд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 4
Mesoiadess
преди 8 години
Но кой може да допусне ,че държава в ЕС няма да функционира .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 16
Nathan
преди 8 години
Ханке твърдеше, че и българската банкова система е стабилна; ,, казусът КТБ бил изключение", *** и останалите ,,гнили ябълки" ,вероятно, също. Банковата система съдържа банките и институциите, които ги регулират, а критерият - независимост на последните е демаркационната линия между стабилните банкови системи и нестабилните или мафиотизираните банкови системи. Колко са независими държавните регулатори видяхме от клипа на Цв. Василев и Искров. Ханке, бащата на българския валутен борд, в миналото имаше и много други твърдения, които също не се оказаха факти. Пример за такова е, че валутният борд ще стабилизира банковата система в България и в близките години българите ще имат достъп до съвременни финансови инструменти и кредит при приемливи условия. Повече от 15 години след въвеждането на валутния борд това в никаква степен не е факт. Опериращите в България банки, въпреки рекордно ниските лихви на ЕЦБ продължават да поддържат най- високите лихви в Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още