IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Турция се насочва към диктатура, но има още време избирателите да обърнат вота

Ердоган иска да отнеме на Турция всяка надежда да бъде светска демокрация и вместо това я превръща в религиозна диктатура, пише Джан Дюндар

08:44 | 29.03.17 г. 12
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Можете ли да си представите сутрешна акция в домовете на всички високопоставени служители на Guardian, пита от сайта на изданието Джан Дюндар. Главният редактор да бъде арестуван, както и главният изпълнителен директор, четирима коментатори, трима адвокати, репортер и карикатурист?

Именно това се случи на моя вестник миналия октомври.

Бях главен редактор на най-стария вестник в Турция – "Джумхуриет", до август – пост, който реших да напусна след опита за преврат на 15 юли. Мурат Сабунджу – новият главен редактор, и 10 други колеги са задържани вече над 100 дни – в строг тъмничен затвор, без да знаят пред какви обвинения са изправени.

Използвайки опита за преврат, за да засили властта си, президентът Реджеп Тайип Ердоган оттогава насам управлява страната все едно е във военно положение, но без армията.

Именно тази акция срещу справедливостта и опасенията за собствената ми сигурност, пише Дюндар, разкъсаха семейството ми. През септември реших, че ще бъда в по-голяма безопасност в Германия. Малко по-късно полицията отне паспорта на съпругата ми без никакви основания. В момента тя е заложник на държавата.

Преди опита за преврат имаше 30 журналисти в затвора. Сега са 150.

Пресата в Турция среща сериозни трудности. Основните медии са заглушени чрез политически и икономически репресии. Повечето опозиционни канали са закрити. Последните бастиони са задушават под цензурата.

Съвместните лидери и 10 депутати от втората по големина опозиционна партия в парламента са в затвора.

Десетки хиляди държавни служители са освободени. 4000 академици, включително подписалите петиция за мир, са уволнени.

При тези условия Турция се придвижва към най-важния си референдум в историята. Уверен, че има достатъчно сила, за да промени парламентарната демокрация, Ердоган изготви промени в конституцията, които ще му дадат едноличен контрол.

Ако поправките бъдат одобрени на 15 април, Ердоган ще получи всички парламентарни правомощия, включително правото да разпуска парламента. Той ще управлява съвета, който назначава прокурорите и съдиите, а това означава цялостен контрол над съдебната система.

С други думи, той иска да отнеме на Турция всяка надежда да бъде светска демокрация, като вместо това я превръща в религиозна диктатура, пише Дюндар.

Отрицателен вот може да ограничи необуздания му възход. Положителен резултат може да означава раждането на още един режим тип Путин в региона.

Потъпквайки конституцията, която се закле да защитава и отхвърляйки отговорността да бъде безпристрастен, Ердоган влезе в кампанията, подкрепен от бюрокрацията, медиите, академичните среди, армията и полицията. Всички, които водят кампания срещу референдума, са изправени пред уволнение от работата си и арест. Гъсти облаци страх се спускат над тихите земи.

И все пак социологическите проучвания сочат разделение почти наполовина. Резултатът ще бъде определен от онези 20%, които все още не са взели решение.

Заслужава си да си припомним също, че Ердоган получи само 52% от вота на последните президентски избори през 2014 г., а преди това видяхме най-големите в историята протести срещу статуквото в парк „Гези“.

Може и да са уплашени, да са притихнали, но тези хора, които се изправиха срещу Ердоган, все още са там и се нуждаят от нашата подкрепа.

Това е подкрепа, която не биха получили от международни лидери като Доналд Тръмп, който се хвали с това какъв добър приятел и съюзник е Анкара на Вашингтон.

Руският президент Владимир Путин предложи рамото си за подкрепа на Ердоган въпреки някои дипломатически предизвикателства по пътя.

А британският министър-председател Тереза Мей наскоро посети страната, за да подпише сделка за изтребители на стойност 100 млн. паунда. Всички, които очакваха министър-председателя от люлката на парламентарната демокрация да критикува Ердоган – който все повече се приближава към диктатура, бяха силно разочаровани от мълчанието ѝ.

Положителен вот на тази референдум ще бъде победа за тях: популистите, продавачите на оръжия и взимащите заложници.

Отрицателен вот обаче може да е единственото нещо, което да ни дръпне назад от ръба, освобождавайки страната и колегите ни, завършва Дюндар.

Ето защо не съм песимистично настроен за бъдещето на страната ми и ще продължа да се боря, за да си я получа обратно. В крайна сметка – миналото ми, бъдещето ми, съпругата ми и вестникът ми все още са там.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:38 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 8 rate down comment 1
bertram
преди 6 години
този (реджеп) трябваше да успеят да го докопат метежниците и да го приключат по бързата процедура. Сега духът е изпуснат от бутилката и става страшно. Жалко, че сме им съседи на тия неандерталци. И този ще праща автобуси на *** лютви.... направо да му взимаме на лютви българския паспорт и прав му път при султана.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 2
comet
преди 6 години
В началото човек сам се защитава (себе си и семейството си), но се появяват тарикатите-мутри (които искат да им плаща такса да не го пребият), след тях пък държавната мафия измества мутрите (да й плаща данъци да се грижи за него), и накрая международната мафия измества държавната мафия (пак да се грижи за човека като му осигури демокрация/свобода). Тази еволюция я видяхме на бърза лента у нас през последните 25 години. А организациите са коренно различни (като разликата се засилват с еволюцията): диктаторство (сред редиците на управляващите); и демокрация (за управляваните). И това е критерий за разпознаване дали виждаме истинският управляващ (собственик), или наблюдаваме по-ниско ниво от организацията (където нещата са размити според нуждите да се замаскират според нуждите с политици, мениджъри, администрация, ...). Когато управляващият е скрит (западната банково-корпоративна мафия е скрита зад политици и бизнесмени), това е тактическо предимство в битките с нескритите лидери (конкуренти) като Ердоган (например). Еволюция, какво да правиш, но помага човек винаги да гледа на светлата страна на нещата! :) Always Look on the Bright Side of Life - Monty Python's Life of Brianhttps://***.youtube.com/watch?v=WlBiLNN1NhQ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 3
majnata
преди 6 години
"...извинявам се че останах неразбран :):) "Тебе въобще няма нужда да те чете човек , толкова са малко нещета дето коментираш , че всеки ти знае мнението ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 5
0pk
преди 6 години
Би било метафора, ако не беше вярно :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 4
khao
преди 6 години
това беше метафора, резервирана за хора с по висок интелект ... извинявам се че останах неразбран :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 6
AlexN
преди 6 години
Има видим съюз между Америка,Русия,Великобритания в подкрепа на Ердоган.Аналогията с 30-те-40-те години на 20 век е очевидна-първо великите сили се опитват да се договорят с Хитлер,след това,като се вижда,че не е управляем,всички са срещу него.В момента подкрепата е с цел да се отслаби максимално ЕС,да се раздели отново-север-юг,Брекзит,скорости,шантажи и пр.Нищо ново под слънцето.Просто куклите се менят,кукловодите са същите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 10
0pk
преди 6 години
A! Именно куцо и сакато. Радвам се че си го проумял най-сетне. Който нищо не може - бяга в ЕС, щото там цоциалката я бива и може и без да работиш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 2
bgMan
преди 6 години
Много хубава и достойна позиция на този Джан Дюндар.За жалост от това, което се видя дотук не мисля, че Ердоган повече е способен на какъвто и да било разум. Ще върви докрай дори това да означава фалшифициране на резултатите от вота. Той е на възраст а е и болен от нещо и като гледам се надбягва с вреемто и съдбата за да осъществи ***.ите си мечти и имперски амбиции. Много лошо е и че Русия е на негова страна и съвсем очевидно са сключили някаква сделка помежду си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 8
khao
преди 6 години
разбира се че само Европа знае, иначе защо куцо и сакото бяга натам а не към расия примерно или северна корея :):):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още