IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Интересът към професионалното образование расте

Това е първи избор при кандидатстване при над 62% от учениците, записани в такива паралелки

15:57 | 21.08.17 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Професионалното образование е първи избор при кандидатстване при над 62% от учениците, записани в такива паралелки и училища. Това показват първоначалните данни за приема през тази година, съобщават от просветното министерство.

От 21 966 ученици в професионални гимназии и паралелки 13 810 са записани след 7 клас по първо желание в първо класиране. Общо 17 993, или почти 82% осмокласници, са приети по първо и второ желание в професионална гимназия или паралелка. Тези данни, според заместник-министъра на образованието и науката Таня Михайлова, говорят за повишаване не интереса към професионалното образование. 

В трите етапа на класиранията за кандидатстване след 7 клас има данни за участвали 47 356 ученици. 46% от тях са записани след първите два етапа на класирането и са класирани за трети етап в паралелки за придобиване на професионална квалификация.

Най-търсените специалности са: Компютърна техника и технологии, Икономическа информатика, Автотранспортна техника, Икономика и мениджмънт, Механизация на селското стопанство, Производство на кулинарни изделия и напитки, Кетъринг, Производство и обслужване в заведенията за хранене и развлечения, Системно програмиране, Организация на хотелиерството, Организация на туризма и свободното време, Строителство и архитектура, Приложно програмиране, Оперативно счетоводство и Банково дело.

515 ученици са записани вече в паралелките по новата професия „Приложно програмиране“.

До началото на учебната година ще бъдат готови типовите и училищни планове и учебни програми по всички специалности, по които е реализиран прием за учебната 2017-2018 г., уточняват от МОН. Те са разработени с помощта на учители, университетски преподаватели и партньори от бизнеса.

Това е само част от предвидените за разработване и внедряване над 2800 типови учебни планове, 6000 учебни програми по учебните предмети от професионалната подготовка и 320 изпитни програми за държавните изпити за придобиване на професионална квалификация. Тази учебна документация ще бъде постоянно актуализирана и осъвременявана в сътрудничество с бизнеса, за да бъде адекватна на неговите потребности.


 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:03 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 1
Веск
преди 6 години
Късно е. Сега няма деца. Плащаме днес за мутризма от преди 20 години с липсата на деца. Днешните грехове със съсипаното в последните години професионално образование ще се плащат сериозно чак след 20 години, когато отидат в пенсия сегашните 35-45 годишни кадри. Сам познавам проблемите и съсипията в професионалното образование покрай познати и роднини работещи в техникумите. Няма лесна оправия при това, защото тече и тенденция на сливане на училища поради липса на деца. Системно прогрмирне в техникуми - малко излишно ми иде ама някой е много умен. Между другото нуждата от птограмисти трудно ще се покрие от техникумите - нямат кадри и капацитет за целта. Доста работа ще трябва и време. Резултат ако има след 5 години ще е чудо даже. Социалните сфери са тежки - лесно се разбиват с мутри и калинки, а после чакайте същите да ги възстановят. Хахахахаха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още