IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ярон Брук: Европейците ще станат жертва на количествените улеснения на ЕЦБ

САЩ трябва да стоят настрана от конфликта в Украйна, заявява пред Investor.bg израелският предприемач

09:21 | 18.04.15 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Ярон Брук, президент и изпълнителен директор на Института &quot;Айн Ранд&quot;.<em> Снимка:&nbsp;Личен архив</em></p>

Ярон Брук, президент и изпълнителен директор на Института "Айн Ранд". Снимка: Личен архив

Д-р Ярон Брук е предприемач, философ и академичен преподавател. Роден и израсъл в Израел. Служил е като сержант в израелското военно разузнаване, бакалавър по строително инженерство от Tехнологичния институт в Хайфа, Израел.

През 1987 г. Брук се премества в САЩ, където получава магистърска степен по бизнес администрация и защитава докторат по финанси в Университета Остин, Тексас.

Управляващ партньор е на компанията за инвестиционно консултиране BH Equity Research в Сан Хосе, Калифорния. Колумнист на Forbes. Негови статии са публикувани в авторитетни издания като Wall Street Journal, USA Today, Business Daily и други.

Изнася лекции на теми като причините за финансовата криза, морала на капитализма, ограничаване размера на държавата, както и външната политика на САЩ по цял свят. Председател и изпълнителен директор на Института "Айн Ранд" в Ъруин, Калифорния, от 2000 г.

– Г-н Брук, създадохте Lyceum International като обективистка организация, насърчаваща философията на Айн Ранд и сега сте президент и изпълнителен директор на Института "Айн Ранд". Какво Ви накара да изберете тази съвременна философия за нещото, на което да посветите работата си?

Книгите и идеите на Айн Ранд ме вдъхновиха откакто бях тийнейджър, растейки в Израел. Произведенията на Ранд ме окуражиха да поставя под въпрос традиционните идеи, които имах за морала, политиката и всичко останало. Възприех философията на обективизма, което е основата да се определи всичко погрешно в днешната култура. С тази цел ръководя Института "Айн Ранд" вече 15 години, повишавайки осведомеността и разбирането на идеите на Ранд сред възможно най-широка публика.

– След толкова много години на промотиране на работата на Айн Ранд, коя от нейните книги според Вас е най-важната? Тази, която има най-голямо влияние върху света.

Всички художествени и нехудожествени творби на Ранд ни предоставят дълбоки и уникални прозрения за света около нас. От гледна точка на цялостното въздействието, "Атлас изправи рамене" със сигурност е най-продаваният роман на Айн Ранд. Повече от 9 млн. копия са били продадени, откакто книгата е публикувана през 1957 г., като всяко следващо десетилетие отчита повече продажби от предишното. Милиони хора по целия свят – от бизнесмени до знаменитости и политици, изтъкват положителното влияние, което романът е имал върху живота и кариерата им.

"Атлас изправи рамене" изпраща послания към хората, не само защото те могат ясно да видят на страниците паралели към света днес, но и защото Ранд осигурява фундаментален отговор на проблемите, разяждащи нашата култура: че сме приели едно зло, антижитейска философия, и плащаме цената за това. В "Атлас изправи рамене" Ранд също така предвижда противоотрова: това, което тя нарича "Философия за живота на Земята".

– Една от най-дискутираните теми на пазарите в последните няколко месеца са спадащите цени на суровия петрол. Какво се случи в последните няколко месеца и какво очаквате, че най-вероятно ще се случи в близко бъдеще?

Има много фактори, които определят движението на цените на петрола на световния пазар. В Съединените щати вътрешното производство още се намира на най-високата си точка, благодарение на нововъведения като хидравличното разбиване (фракинга – бел. ред.) и хоризонталните сондажи. Това увеличаване на предлагането е един от факторите, които изпратиха надолу цените.

В допълнение световната икономика нараства с много по-ниски темпове от очакваното, по-специално в Азия и Европа, така че търсенето е по-слабо от прогнозите само отпреди няколко месеца.

И на последно място Саудитска Арабия, най-големият производител на петрол в света, реши да не намалява производството, както често прави, за да се понижат доставките.

Докато тези тенденции продължават, цената на петрола вероятно ще остане сравнително ниска. Въпреки това един неочакван шок за доставките, например заради конфликта в Близкия изток, може да провокира отново процес на повишения.

Същевременно има и нарастващо антифракинг движение в САЩ и Европа, водено от еколозите. Ако те успеят в желанията си фракингът да бъде забранен или ограничен, цените на петрола вероятно няма да останат ниски.

– Наскоро Европейската централна банка (ЕЦБ) реши да започне своя собствена програма за количествени улеснения. Как мислите, тази политика ще стимулира ли еврозоната? Какви ефекти ще има за страните, които имат обвързани към еврото валути, като България?

Целта на количествените улеснения е да се направи кредитирането изкуствено евтино и да се позволи на правителствата да продължат да раздават значителни поощрения, намалявайки разходите. Тази програма рискува поевтиняването на еврото в краткосрочен и дългосрочен план, като по този начин жертва стават европейците, които спестяват пари и планират бъдещето си.

– Как ще коментирате Япония и амбициозната ѝ програма "Абеномика"?

Подобно на кейнсианството Абеномиката е просто още един вариант на икономическия интервенционизъм. Вместо да оставят пазара да решава от само себеси, правителствените служители ще се опитват да управляват движението на парите в икономиката чрез сложна смес от манипулиране на лихвените проценти, данъчни облагания и щедри публични проекти.

Но като всяка форма на икономическа намеса това просто означава, че правителството ще прехвърли повече пари от производствените предприятия към непродуктивни такива, ще причини повече проблеми на хората, които не ги заслужават, ще пропилее повече пари за политика и бюрокрация и ще намали още спестяванията на гражданите.

– Какво е мнението Ви за ситуацията в Украйна? Има огромна дискусия сред хората какво се случва там и това е особено видимо в базираните на либертарианството общности – както онлайн, така и офлайн.

Действията на Путин в Украйна, които засегнаха хиляди украински животи, са ужасни и трябва да бъдат осъдени морално от всички народи. Не е работа на САЩ обаче да се включат в този конфликт, обучавайки украински войски. Правилното е правителството да защитава живота и свободата на своите граждани. Ситуацията в Украйна не излага в опасност живота или свободата на американците. Ето защо Америка трябва да стои настрана от конфликта, осъждайки действията на Путин.

Д-р Ярон Брук е в България по покана на Институт за свободен капитализъм "Атлас" и Институт за дясна политика. На 21 април от 18:00 часа в Аулата на Софийския университет той ще изнесе лекция на тема "Справедливо ли е неравенството".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:59 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
бай Промо
преди 8 години
Г-н Докторът защо не вземе да обясни какви асиметрични врати има заложени в опер. системи и в стандартите по криптография и кой, кога, как и защо се е възползвал. Как напр. се провежда един супер-честен електронен търг, при който някои имат неограничен достъп до кибер-пространството, и защо темата за 'честни електронни избори' изобщо не е за започване.Дотук с кибер-вратите, а какво да кажем за финансовите врати, като например финансовата асиметрия (която всъщност е свободно зеещ полеви портал) наречена Съвременната механика на парите. Комбинацията между асиметрична врата от криптографията и финансовата съвременна механика на парите се нарича високочестотна търговия (High-Frequency Trading), която представлява най-голямата 'справедливост' и най-честният 'равен старт' по всички показатели и за всички времена. Основната идея е, че след като не може да убедиш хората да ги рекетираш офлайн най-добре е да ги 'изравниш' с високочестотна търговия и неограничен достъп до киберпространството.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 4
Ewiak Ryszard
преди 8 години
Къде отиваме? В Библията се казва: "И [северният цар = Русия] ще се върне в своята земя с голямо богатство [1945] и ще насочи сърцето си срещу светия договор [враждебност към християните]. И ще действа [висока активност на международната сцена] и ще се върне в своята земя [разпадането на Съветския съюз и Варшавския договор. Руски войски се завърнаха в страната си]. В определеното време ще се върне [финансово-икономическо и геополитическо земетресение, разпадането на еврозоната, Европейския съюз и НАТО. Много страни от бившия Източен блок ще се върнат в зоната на влияние на Русия]. И ще влезе на юг, но няма да бъде както първия път [2008 - Грузия], или като втори път [и сега Украйна]." (Даниил 11:28,29) На третия път ще бъде американската намеса и глобална ядрена война. (Даниил 11:30а; Матей 24:7; Откровение 6:4) Обама не е луд и следователно можем да спим спокойно, все още.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още