IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Лагард: Глобализацията трябва да приеме нов облик и да приобщи хората

Според управляващия директор на МВФ трябва да се разработи нов начин за насърчаване на отворените пазари

13:01 | 03.12.16 г. 8
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Привържениците на глобализацията трябва да разработят нов начин за насърчаване на отворените пазари, който разчита на по-малки търговски сделки и помага на хората, които се чувстват изоставени, заяви управляващият директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард.

Определено се надявам, че не се движим към деглобализация“, каза Лагард в петък в интервю за главния редактор на Bloomberg News Джон Микълуейт. „Също толкова силно вярвам, че трябва да се придвижим към глобализация, която има различен облик и която не изключва хората по пътя“.

В широко интервю, засягащо теми от проблеми на жените до Brexit, Лагард представя и предизвикателствата, пред които са изправени централните банкери в свят, обзет от муден растеж и натрупване на напрежение срещу търговията. Предвид слабата перспектива за постигане на глобална търговска сделка, глобализацията „очевидно приема различна форма“ от предполаганата, каза тя.

Трябва да бъде създадена нова рамка“, каза тя. „Надявам се, че тя може да бъде предложена по привлекателен начин, който да е в съответствие с регионалните или двустранните споразумения“.

Акциите на борсите в САЩ отчитат ръст от победата на Доналд Тръмп на изборите за президент миналия месец, тъй като инвеститорите залагат, че администрацията му ще засили растежа, като намали данъците и увеличи разходите за инфраструктура като пътища и мостове. Лагард приветства сигналите за по-голям бюджет за инфраструктура, но предупреди, че е „твърде рано“ да се прогнозира как ще се представи най-голямата икономика в света при управлението на Тръмп.

Лагард изрази и все по-големите си тревоги от посоката на Великобритания към „твърдо излизане“ от Европейския съюз (ЕС). „Целият този шум, всички тези коментари, цялото това позьорство тук и там явно целят да сигнализират, че все още ще има твърд Brexit”, каза тя.

Има вероятност преговорите за нови отношения с Европа да отнемат повече от две години, заяви тя, допълвайки, че несигурността около разговорите виси върху британската икономика и най-вече върху финансовия сектор.

Някои страни трябва да останат фокусирани и върху собствените си двигатели към реформи у дома, каза тя. Независимо от това как гласуват италианците на референдума в неделя за промяна на политическата система на страната, Италия се нуждае от съществени промени, за да съживи растежа, включително мерки за повишаване на производителността и намиране на решение за лошите заеми в банковия сектор, добави Лагард.

Който и да спечели на изборите за президент на Франция следващата година ще трябва да се справи с дълбоките проблеми в икономиката, включително скованите пазари на труда и производителността, каза тя. Франция „трябва сериозно да продължи със задълбочените реформи на икономиката си“.

Прогнозите на МВФ за глобалната икономика са за разширяване от 3,1% тази година и ускоряване до 3,4% през 2017 г. Въпреки това Лагард предупреди, че засилването на политическите напрежения заради глобализацията заплашват да провалят световното възстановяване, което все още няма надежден двигател на растежа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:44 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 13 rate down comment 0
ing5rov
преди 7 години
Слава Богу , че глобализацията показа първо истинския си лик , та се порадвахме на прелестите и . Сега колкото и да гримират Меркел , Лагард или Йелън все тая...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 0
bgMan
преди 7 години
Добре. Но преди това:1. Спрете да лъжете, да налагате фалшиви теории + хомосексуализъм, спрете и да дискриминирате НЕхомосексуалистите.2. Спрете да ограбвате хората чрез нарочни кризи и чрез прекалено надуване на инфлацията.3. Оставете повече национална независимост и суверенитет на различните нации.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 1
studioaa
преди 7 години
Тая песен вече сме я чували в миналото многократно глобализация с човешко лице = комунизъм с човешко лице... И двете твърдения са чиста фантазия...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 3
supertrader
преди 7 години
С развитието на транспорта няма начин Света да не стане едно цяло, напротив усилията вече трябва да бъдат към запазване на отделтите му части.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 1
nobel
преди 7 години
А, освен това се разпадна и бивша Югославия. Чехословакия също се разпадна на Чехия и Словакия, което пък съвсем не можах да разбера защо трябваше да се случва. Едно време древните римляни са имали едно правило - разделяй и владей. И вероятно точно нещо такова се опитват да направят някои. А призивите за "глобализация" са всъщност призиви да се осъществи и втората част от посланието.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 1
nobel
преди 7 години
Е хайде отще веднъж да поставим на грамофона отдавна изтърканата и омръзнала ни плоча с "глобализацията". Човешката история през последните хилядолетия е един безкраен списък от разпадания. Като започнем, от империята на Чингис хан, която се е простирала от река Дунав до Китайско море. След това е имало Римска империя, Византийска империя, имало е Испания и Португалия, които са били толкова могъщи, че са си поделяли по половин Земно кълбо. После е дошла Великата Британска империя, която е владеела 1/3 от сушата на планетата и над територията на Нейно величество слънцето никога не е залязвало. После имаше и един Трети райх, който обхващаше за известно време цяла континентална Европа, с изключение на Испания и Швейцария, но и от него вече не е останало много. След това се появи "социалистическият блок", но в исторически план и той не просъществува дълго. Сега имаме един ЕС, в който също ВЕЧЕ има доста центробежни сили
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 0
majnata
преди 7 години
Също толкова силно вярвам, че трябва да се придвижим към глобализация, която има различен облик и която не изключва хората по пътя.Хаха , глобализация с хуманен лик ! Или как да изпързаляме тревопасните , тъй че да им хареса !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още