IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мадуро изгаси светлината

Най-богатата на петрол страна живее на тъмно, преживява огромна инфлация, недостиг на всякакви стоки и ужасяваща престъпност

08:45 | 04.05.16 г. 34
Автор - снимка
Създател
<p>
	Привърженици на задържания опозиционен лидер&nbsp;Леополдо Лопес. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Привърженици на задържания опозиционен лидер Леополдо Лопес. Снимка: Ройтерс

„Аз съм изпълнен с надежда, че иде промяна", пише Леополдо Лопес, който от оспорваното си арестуване през февруари 2014 г. е най-известният опозиционен лидер във Венецуела. На демонстрация в Каракас майка му - Антониета Мендоса, прочита посланието, което той е изпратил по нея: „Референдумът за оставката на президента Николас Мадуро е пътят към изход от кризата".

Над милион и половина венецуелци дадоха подписа си в полза на референдум за импийчмънт на президента. Лидерът на опозицията Лопес също е дал подписа си - чрез майка си, която тайно занесла в затвора подписката.

След този успех на опозицията, която спечели парламентарните избори през декември 2015 г., часовниците на Венецуела вече отброяват друго време. През следващите седмици списъкът с подписите ще бъде внесен за проверка в Националния избирателен съвет. Ако списъкът съдържа 4 млн. валидни подписи, референдумът може да бъде свикан, пише в свой коментар за Deutsche Welle Астрид Пранге.

Иначе казано -  времето работи срещу „Революцията на Боливар”, оповестена през декември 1998 г. от харизматичния бивш президент на Венецуела Уго Чавес. 17 години по-късно страната с най-големите резерви от природен газ в света е изправена пред икономическа и политическа пропаст. "Правителството на "чавистите" прилича на шоу на ужасите. Страната е управлявана от правителство, което не уважава законите, пречи на институциите, поощрява престъпността и е ужасно некомпетентно“, пише и Нахон Серфати в латиноамериканското издание на испанския всекидневник Еl Pais. 

Серфати е един от онези близо 1,5 млн. венецуелци, които напуснаха страната след идването на власт на Единната социалистическа партия на Венецуела. Той е специалист по информатика и преподавател в университета в Отава (Канада).

Правителството е превърнало живота на останалите в страната 30 млн. души в истински кошмар: "Плячкосване, публични убийства, растяща престъпност, контрабанда, черен пазар и висене на опашки за хранителни продукти и медикаменти - всичко това отдавна е част от дългия списък на ужасите", пише Серфати.

Във Венецуела има огромен недостиг на стоки, защото всички необходими продукти се внасят от чужбина. С падането на цената на петрола кризата се изостри допълнително. Правителството в Каракас вече не разполага с достатъчно валутни средства, за да осигури снабдяването на населението с основни продукти. Венецуелците ще трябва да се лишат занапред дори от любимата си бира, защото най-голямата пивоварна в страната Еmpresas Polar преустанови производството си на 29 април. В открито писмо фирмата обвини централната банка в Каракас, че не освобождава валута за внос на ечемик.

На всичко отгоре поради хроничния недостиг на енергия 30-те милиона жители на страната живеят и на тъмно. Нивото на язовира, захранващ най-голямата водноелектрическа централа Simón Bolívar, застрашително пада, поради което снабдяването с електроенергия е пред колапс. Последицата - редовно спиране на тока в цялата страна и драстични мерки за икономии. В десет от 24-те щата на страната електричеството спира за по няколко часа дневно. Обществените служби вече работят само по два дни в седмицата, а училищата са затворени всеки петък.

„Още от 2010 г. насам електроенергията се ограничава. Това е явен симптом за пълния провал на т.нар. боливарски социализъм на 21 век", казва в интервю за DW венецуелският писател Родриго Бланко Калдерон, който е написал книга на тази тема с показателното заглавие "Нощта".

Венецуела живее на тъмно, това няма да се промени и от въведения нов часови пояс. Затова пък е явно, че oбратното броене за политическата ера на боливарския социализъм вече започна. Последният дори не е нужно да гаси лампата. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:04 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

34
rate up comment 5 rate down comment 2
SSIW
преди 7 години
( ... ) ако зад този елит не седи здраво общество/нация ? Нали тази шепа хора (управленски елит) ще бъдат пометени от всяка организирана сила, която се изправи на пътя им, а народа ще гледа тази сцена с празен овнешки поглед. Ето защо , аз по-скоро съм привърженик на тезата, че съзрялото общество, ражда лидерите, които да го поведат. Ето защо, първото с което се захванаха нашите настоящи партньори, беше да втълпят и възпитат новите поколения в идеята, че обществото и държавата са непотребна, ако не и вредна абстракция ... важен е индивидуума, раийш ли ... щото им требеха индивидууми, а не общество т.е. конкуренция и съпротива от какъвто и да било характер.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 4 rate down comment 1
SSIW
преди 7 години
Иначе-централизирана система с читави управници ... Появата единствено на читави управници не е достатъчно условие, за да стартира устойчив, държаво-творчески процес. Ако нивото на еволюция на индивидуалното съзнание, ценностна база и виталността като цяло на обществения организъм, е такова, че не е в състояние да генерира подкрепа за начертаните политики, ползата и от най-читавите управници по-скоро ще е нищожна. Ако приемем една такава констатация, че същността на битието на гео-политически субект като нация или държава, се заключава във воденето на конкурентна борба и работа за реализиране на собствените интереси, то очевидно това се случва в ущърб на интересите или част от интересите на нашите конкуренти, противници или врагове. При това положение, как хипотетично, един читав управленски елит, може да води про-национална политика и да влезе в конкурентната борба със съперниците и обстоятелствата, с които Твореца и историческото настояще е отредило да се срещнем, ако ( ...)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 5 rate down comment 1
data
преди 7 години
Добре де ако по ти харесва тоталитарни системи :) по са ефикасни до т.н. капан на средните доходи . След това тоталитаризма се проваля защото скока е технологичен а за него трябва млади образовани и жертвоготовни хора а това е възможно само в сравнително малки частни фирми :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 7 rate down comment 5
kalendar
преди 7 години
Франко е фашист и има разлика между соц-а и фашизмът. То даже разликите са повече от приликите. Основно в преразпределянето на печалбата. Иначе-централизирана система с читави управници е най-доброто управление, проблема е, ако не са читави. Но за САЩ си прав-те си управляват двете Америки, все едно са техни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 4 rate down comment 3
data
преди 7 години
Американосите няма да допуснат пробив в Южна Америка - който се опита да клинчи го чака глад и въшки едри .п.п.Социализма (тоталитаризма) стига да не е в някакъв *** вариант е по добра система за управление за бедни и изостанали държави . Мога да ви дам като пример Франко и Испания :) да не говорим за Англия преди има няма 100 г. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 2 rate down comment 1
kalendar
преди 7 години
написал съм го, все едно българският ми е втори език, за което се извинявам на четящите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 6 rate down comment 3
kalendar
преди 7 години
http://***.tradingeconomics.com/venezuela/gdpА бе..ако това е верно, тоя комунист Чавес добре си е свършил работата. И излиза, че проблемите им не идват от системата, а от САЩ.... Има и един рейтинг-за крайна бедност. Там го беше Чавес го беше смъкнал в пъти. И един друг-за образованост. Сред младите го беше приближил до нашият по време на соц-а.Тия комунисти винаги осРИат нещата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 6 rate down comment 1
kalendar
преди 7 години
:) Да...и все повече си мисля, че никой няма да дойде да го прибере...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 4 rate down comment 3
ing5rov
преди 7 години
Ми да ето ти го резултата от демократичното здравеопазване Duty Free и компанийката му...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 6 rate down comment 4
kalendar
преди 7 години
хахаха:)да...добре, че се махнаха гадните ***. Сега и здравеопазването ни живна и нивото на образованост се връща постепенно в годините на Княжеството...всичко си идва по местата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още