IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кой пази правата ни на свободния енергиен пазар?

Опитът показва, че само конкуренцията не е достатъчна - в защита от нелоялни практики са се намесели институциите и самите търговци

13:15 | 27.04.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: <em>Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Година след официалния масов старт на пълната либерализация на електроенергийния пазар процедурата цикли. Възможността всички да изберат свободно своя доставчик на ток беше дадена официално на 1 април 2016 година. Но конкретните модели, рамки и защитни механизми за потребителите липсват.

В същото време вече започват да се появяват нелоялни практики. В дните около Великден беше изключено захранването на 30 Диагностично-консултативен център (ДКЦ) в София. От електроразпределителното дружество ЧЕЗ уточниха за Investor.bg, че това е направено по искане на търговеца, който е сключил договор за доставка на електроенергия, а от лечебното заведение твърдят, че са платили своите задължения.

Случаят ще се изяснява, но той повдига доста въпросителни. 

Всъщност като цяло процесите при отварянето на пазара не протичат особено активно, а либерализацията е посочена като приоритет в управленските намерения за ГЕРБ и Обединените патриоти. Тепърва трябва да очакваме изработването на модел и на вече съвсем конкретните рамки, в които да влезе либерализирания пазар в България.

От гледна точка на пазара, свободната конкуренция разбира се е най-доброто, което може да се случи и на всички участници Изкривявания, породени от нелоялни практики или грешни решения, обаче съвсем не могат да бъдат изключени.

Една от първите промени за битовия потребител на свободния пазар е, че защитата от нелоялни практики вече ще идва не от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която ще остане да регулира дейността по разпределение на електроенергията, а от Комисията за защита на потребителите (КЗП). Институцията е отговорната за това договорите с всички търговци, не само на електроенергия, да не съдържат неравноправни клаузи, които да ощетят потребителя – битов или стопански.

Реално в момента дебатът по отношение на отварянето на пазара е съсредоточен основно как да бъдат защитени уязвимите потребители, а останалите домакинства остават малко на заден план. В масовия случай обаче те дори не знаят за какво да внимават в своите договори с потенциалния бъдещ доставчик на електроенергия.

Последна актуализация: 17:10 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още