IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Т. Петкова: Процесът на газовата диверсификация вече е необратим

Реформите в сектор енергетика са реални и трябва да продължат, смята енергийният министър

09:05 | 06.12.16 г.
<p>
	Снимка: <em>архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Процесът по газовата диверсификация вече е необратим, заяви в ефира на БНТ енергийният министър Теменужка Петкова. Тя визира въвеждането в експлоатация на интерконектора с Румъния, както и успешната процедура по реализацията на новата газова връзка с Гърция, която ще свърже Комотини и Стара Загора (ICGB).

Енергийният министър определи, че втората фаза на пазарния тест (за подаване на обвързващи оферти за капацитета - б.р) е успешна - ангажирани са 1,57 млрд. куб. метра от капацитета на връзката. Петкова обаче обясни, че има интерес от компании, които не са участвали в първата фаза на теста (за подаване на необвързващи оферти - б.р), което означава, че не са имали право да участват във втората фаза.

По тази причина и в енергийното министерство обмислят нов търг за разпределение на свободния капацитет на газопровода. По тази връзка България ще може да получава газ от Каспийския регион - през Трансадриатическия газопровод (TAP), част от Южния газов коридор, както и от терминалите за втечнен газ в Гърция.

До края на седмицата Националната електрическа компания (НЕК) трябва да плати задължението си към "Атомстройекспорт". След това руската страна вече няма да има претенции към централата. Пред Арбитражния съд България оспори част от лихвите и в крайна сметка искът е намален с още 21 млн. евро, припомни още енергийният министър.

След като се разплатим, оборудването ще стане собственост на НЕК. Това е актив - оборудване с дълъг цикъл на производството, каза още Петкова. Плановете на отиващото си правителство беше да отдели площадката и оборудването от активите на НЕК и да продаде проекта с открита приватизационна процедура.

Инвеститори са правили заявки към АЕЦ "Белене", но едва след старт на процедурата ще стане ясен реалният инвеститорски интерес. Петкова каза, че държавата няма ресурс за изграждане на нова ядрена мощност, въпреки че това ще доведе до оживление на икономиката и създаването на работни места. Такъв проект обаче не трябва да се реализира на всяка цена, а само ако е икономически обоснован и защитава интересите на страната. 

Реформите в сектор енергетика са реални, категорична беше Теменужка Петкова. Тя припомни, че към края на 2014 година парите на държавната енергетика в сметките на БЕХ са били едва 400 млн. лева. Към края на ноември парите в холдинга са 1,1 млрд. лева. Задълженията на НЕК намаляват и тя ритмично плаща на производителите на електроенергия.

Сега предизвикателството пред държавата в областта на енергетиката е либерализацията на електроенергийния и на газовия пазар. Теменужка Петкова заяви, че се надява на приемственост в областта.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:27 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още