IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Алексис Ципрас: Гърция ще остане в еврозоната

Според гръцкия министър-председател кредиторите не искат да плащат високата цена от евентуален Grexit

23:38 | 29.06.15 г. 16
Алексис Ципрас: Гърция ще остане в еврозоната

Гръцкият министър-председател Алексис Ципрас заяви по време на телевизионно интервю в понеделник вечерта, че Гърция ще остане в еврозоната, съобщава Guardian. Според него кредиторите не планират да изхвърлят страната от валутния съюз, тъй като цената, която трябва да платят за Grexit, е твърде висока за тях.

Предстоят обаче сериозни затруднения. Спасителната програма на страната приключва във вторник и Гърция вероятно няма да успее да плати вноската си към Международния валутен фонд. Ципрас обаче заяви, че Атина може да успее да погаси задълженията си от 1,5 млрд. евро, ако кредиторите предложат добра сделка в най-кратки срокове. Подобна перспектива обаче засега не се вижда.

Междувременно Bloomberg съобщи, че според Ципрас гърците ще оцелеят и без спасителна програма, а страната няма да се откаже от демокрацията само защото спасителната програма приключва.

Правителството ще продължи напред така, както решат гръцките граждани на референдума в неделя. Ако избирателите отхвърлят офертата на кредиторите, това ще ни предостави силна позиция за преговори, допълни той. В изказването му се долови и намек, че ако избирателите обаче одобрят предложените от международните институции условия, министър-председателят ще подаде оставка.

Ципрас заяви още, че гръцките банки са затворени за седмицата заради липсата на удължаване на спасителната програма, но ще отворят веднага след референдума. Новината обаче, че дневният лимит за теглене за пенсионерите ще бъде увеличен от 60 евро на 120 евро, а 850 банкови клона ще бъдат отворени в сряда, за да бъдат изплатени пенсиите, беше приветствана с одобрение.

Кредиторите на Гърция дадоха ултиматум на правителството и предпочитат да няма референдум, продължи Ципрас. Той повтори твърденията си, че Гърция е направила всичко по силите си, за да постигне компромис с кредиторите си през последните пет месеца и обвини международните институции, че не са предоставили на гърците никакви решения на проблема.

Според министър-председателя представителите на еврогрупата, а не Гърция, са напуснали масата за преговори. Той разкритикува председателя на Европейския съюз Жан-Клод Юнкер за това, че не е предложил мерки, които да са в тон с европейските ценности.

Още по темата четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

16
rate up comment 14 rate down comment 13
dr.5rov
преди 8 години
Че Гърция ще остане в еврозоната е (почти) сигурно. Тука разправията е за условията на това оставане. Гърците имат с какво да покрият задълженията си, но виждат възможност да не го направят и затова влизат в тази игра. Дали е морално или не е много дълъг (и широк) разговор. Всеки си има доводите. Въпросът за мен е, че на техния фон, ние с това, което правим и мислим и като елит и като обикновенните хора не изглеждаме никак добре.Получава се така, че вече четвърт век ние стоим на дъното и вече не ни пука от това.Приели сме го за нормално и естествено и когато други не искат да слязат на това ниво, ги обвиняваме в каквото ни дойде на ум.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 20 rate down comment 7
system_foult
преди 8 години
Преди го харесвах мъничко но сега си мисля че е опасен.Този човек е луд и ще закопае Гърците.А с тази риторика -Или ми помагате или ви завличам с мен едва ли ще пожъне успех...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 3
Grosss
преди 8 години
Аз пък гледах друго изказване на Ципрас в ,което той поставя въпросът какво избират самите гърци досегашната икономическа политика или съвършенно новаполитика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 14 rate down comment 12
tonino
преди 8 години
Мисля,че коментарите по темата са излишни.......Споразумение ще има,но какво следва след това ?След всички компромиси,които бяха/ще бъдат направени в името на това Германия да не взриви Европа за трети път,вече всяка една държава ще може да прави каквото си поиска и да поставя всякакви условия за членството си в ЕС.....Дали пък Гърция няма да постави началото на неговия край ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 26 rate down comment 11
bgMan
преди 8 години
Ципрас - що са оставате бе, не ви искаме?Махайте се от ЕС и ЕЗ и сами си създайте така бленуваното благоденствие без никой да ви пречи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 28 rate down comment 12
bgMan
преди 8 години
Абе разбира се, че Гърция няма да се справи ако излезе от ЕС но не виждаш ли, че на русофилите и троловете много им се иска. Ден и нощ само бленуват как това е началото на края на ЕС и ЕЗ.Доколкото виждам никой грък не смее и да си помисли да излиза от Хранилката наречена ЕС и ЕЗ. Само плямпат и не искат да плащат за лъжите, фалшификациите и гадорията си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 20 rate down comment 6
Stoynov1
преди 8 години
Ок, съгласявам се частично. Но защо Гърция стигна до финансиране отвън? Явно с начина на живот и ръководене досега, не се справя с разходите. Мислите ли, че ако излезе от ЕС и спре финансирането, с този си начин на мислене и без реформи, Гърция ще оцелее? Ще е временно решение и след период Х, Гърция ще цъфне пак, но тогава няма кой да дава заеми. А може би ще се съюзят с Русия, но не мисля, че Путин ще им търпи номерата, колкото Съюзът. За възможностите на държавата, вероятно сте прав. Но условието е да се спре източването на средства, защото в момента не знам как ще стане, при положение, че разходите на администрацията се покриват трудно. Вървим по пътя на Гърция. Надявам се да не стигаме до там.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 16
STRAHO
преди 8 години
Колкото до това дали има възможности за споменатите от теб доходи държавата ни, разбира се че има. Дори за по високи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 17 rate down comment 15
STRAHO
преди 8 години
"Държавните кредитори могат да бъдат както други държави, така и банки, корпорации, включително физически лица приносители на държавни ценни книжа. В случай на провал на преговорите за връщане на заемите, кредиторите губят капититаловложенията си, т.е парите си, носейки за своя сметка риска от инвестицията.С обявяването на фалит, държавата се освобождава от голяма част от старите си финансови зависимости и облекчава държавния си бюджет от плащанията по обслужването на държавния дълг. По този начин, отпада основното бреме върху публичните финанси, но остават редица изключително неблагоприятни последващи странични ефекти върху икономиката на страната."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 19 rate down comment 15
STRAHO
преди 8 години
Разбира се че ще оцелеят. Тук в БГ постоянно набиват в главите на хората колко е безсилна държавата. Едва ли не вредна. За разлика от корпоративната, т.е. търговската несъстоятелност, при държавния банкрут не съществува правен механизъм, който да вкара една банкрутирала държава в процедура по несъстоятелност. Не съществува и международен съд, който да налага подобни процедури спрямо държави. Имало е няколко опита от страна на Международния валутен фонд да прокара подобен механизъм, но безуспешно, още повече, че това противоречи на международното право - държавата се ползва със суверенитет за разлика от субектите на частното право. При държавен банкрут, държавните кредитори за да си върнат вложенията трябва сами да се организират и да влязат в преговори със съответната държава. Държавните кредитори могат да бъдат както други държави, така и банки, корпорации, включително физически лица приносители на държавни ценни книжа. "
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още