IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Британската икономика избягва негативните ефекти от Brexit. Засега

В някои британски медии вече се появи и оптимизъм за икономически подем на страната след излизането от ЕС

20:56 | 26.08.16 г. 5
<p>
	Снимка: <em>Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Засега британската икономика не усеща негативни ефекти от предстоящото си излизане от ЕС – търговците на дребно отчитат ръст на продажбите, подкрепени от ниската стойност на паунда, големите компании съобщават за слаби признаци за нестабилност, а някои медии в страната започнаха да говорят за икономически бум след Brexit, пише EurActiv.

Икономистите обаче предупреждават, че все още е прекалено рано да се прогнозира как ще се отрази излизането на Великобритания от ЕС. И все пак много от тях са оптимисти, че страната ще успее да избегне рецесията. Този позитивизъм е в контраст с предупрежденията на бившия вече премиер Дейвид Камерън, който каза преди референдума, че Brexit ще бъде „тиктакаща бомба в британската  икономика“.

Официалните данни обаче показват друго – ниската стойност на паунда привлича повече купувачи, особено от чужбина, молбите за безработица пък неочаквано намаляват през юли. Решението на Английската централна банка да намали основната лихва пък подкрепи капиталовите пазари в страната.

Това стана причина за Daily Express да прогнозира ръст на икономиката след Brexit.

Данните може би се дължат на краткосрочен ефект, предупреждават наблюдатели. За тях ситуацията не е розова, защото предстоят няколко години на несигурност преди Лондон да напусне ЕС.

Самото правителство проявява признаци на несигурност – премиерът Тереза Мей заяви, че няма да активира чл. 50 от Договора за ЕС, който касае излизането на държава от общността, до края на годината. Властта се опитва да се възползва от всяка възможност и да започне разговорите за напускане във възможно най-подходящия момент.

„Фактът, че за момента избегнахме кризата, не означава нищо“, коментира Холгър Шмийдинг, икономист в Berenberg Bank. Вероятно страната все пак ще избегне техническа рецесия, смята още той. Проучвания сред бизнеса и данните за инфлацията сякаш потвърждават тази прогноза.

Икономистите обаче следят капиталовите пазари, за да преценят настроенията сред бизнеса. Инвеститорите чакаха глобален икономически шок след референдума, но стойността на един от водещите индекси на Лондонската фондова борса – FTSE 100, е с 8% по-висока спрямо края на юни. В състава на индекса са включени някои от големите чужди инвеститори и вероятно този ръст може да бъде обяснен от по-ниската стойност на паунда, която подкрепя инвестициите в страната. Слабата национална валута е в полза и на износителите.

Но и „домашно ориентирания“ FTSE 250, в който участват повече средни британски компании също расте – с 5%.

Големите компании съобщават за слаби сътресения след решението на британците. Те са категорични, че позицията им ще зависи от това как протичат преговорите за излизане от ЕС. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:41 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

5
rate up comment 3 rate down comment 0
Nathan
преди 7 години
FTCE 100 и 250 ръстат не заради работеща икономика, а заради интервенциите на АЦБ. В момента , а и незабавно след вота за излизане не може да се очаква рязък срив, тъй като Великобритания все още търгува на общия европейски пазар. Лошите дни за Великобритания ще започнат, когато Шотландия насрочи референдум за независимост, а Северна Ирландия се присъедини към Ирландия и разбира се, когато започнат официалните проговори за договаряне на излизането с ЕС. След оттеглянето на Обама вероятно ТТИП ще бъде преустановен, което окончателно ще превърне Великобритания в една държава с геополитическа тежест, население и територия, съпоставими с България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 9
studioaa
преди 7 години
САЩ в момента са наложили икономически санкции на Венецуела и те са причината за хиперинфлацията, не е нито сушата, нито петрола. Санкциите бяха въведени от човекоподобното в Белия дом на 09.03.2015 точно преди началото на кризата. В момента почти целия внос на петрол от Венецуела в САЩ е спрян, а това е най-важния пазар реално.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 2
Jorkata
преди 7 години
Ми са ако мъгливите албионци дръпнат прилично до края на годината и влязат със засилка в следващия - какво ще си изсмукват европ.е.д.а.л.и.т.е от пръстите да се оправдават? "Що англетата могат, а ние не?"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 4
Lucifer
преди 7 години
Всички извън ЕС, но с достъп до пазара му, винаги ще усещат положителния ефект а отрицателния остава за стадото в ЕС. Въпросът е кога на стадото ще му писне от *** номера?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 4
nobel
преди 7 години
Британската икономика избягва негативните ефекти от Brexit. Засега----------------------------------------------------Британската икономика явно усеща положителните ефекти от Brexit. Засега. А за в бъдеще може да започне да ги усеща и още повече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още