IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Британското правителство изгуби битката за Brexit пред Върховния съд

Съдът отсъди, че решението за излизането на Великобритания от ЕС трябва да бъде подложено на гласуване в парламента

12:17 | 24.01.17 г. 3
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Върховният съд на Великобритания потвърди отсъждането на Висшия съд на Лондон, че правителството трябва да подложи на гласуване в парламента решението за излизане на Великобритания от Европейския съюз, преди официално да бъде стартиран процесът по Brexit. 

С 8 гласа "за" срещу три "против" съдът е взел решението, че правителството не може да задейства Член 50 от Лисабонския договор, без да има одобрението на парламента за това.

Председателят на Върховния съд лорд Нюбергер заяви, че "правителството като цяло има прерогативна власт да променя договори, но не може да го прави, ако това ще се отрази върху правата на хората".

Той допълни, че излизането от Европейския съюз ще доведе до фундаментална промяна, прекъсвайки източника на правото на ЕС и отразявайки се върху правата на гражданите.

Нюбергер обяви още, че съдиите единодушни са решили, че правителството на Обединеното кралство няма нужда да се консултира с регионалните правителства, преди да стартира Член 50, като това решение се отнася за правителствата на Шотландия, Уелс и Северна Ирландия.

Извън съда главният прукорор Джереми Райт благодари на съдиите за решението им, съобщава Guardian. Той заяви, че със сигурност е "разочарован", но че "имаме добрия късмет да живеем в страна, където всички трябва да се подчиняват на закона. Затова, разбира се, и правителството ще се съобрази".

В началото на ноември Висшият съд на Лондон отсъди, че решението за стартиране на процеса по Brexit трябва да се с гласува от парламента.

"Ако бъде стартиран Член 50, това неизбежно ще доведе до промяна на вътрешните закони", каза тогава съдия Джон Томас, представяйки решението на съда.

Министър-председателят Тереза Мей заяви, че ще активира Член 50, официално уведомявайки ЕС за намерението на Великобритания да напусне, до края на март 2017 г. На референдума през юни британците гласуваха с 51,9% в подкрепа на Brexit.
 
Останалите 27 страни членки на ЕС заявиха, че преговорите около условията за излизането на Великобритания, които ще се проточат две години, няма да започнат, преди да бъде активиран Член 50.
 
Темата за Brexit може да следите тук
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:20 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 2
Иван Митев
преди 7 години
Великобритания не страда фатално от това дали е или не е в Европейския съюз.Сега Великобритания фатално страда и е с болезнени стопански трудности, защото прилага грешно управление на парична система. Тази държавна грешка е водещият причинител за нарастване на потенциал за актуални стопански кризи със съпътстващи злини.При запазено грешно управление на парична система стопанските злини нарастват.За обществен просперитет на Великобритания е необходимо да прилага подобрено управление на парична система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 10
aristotel
преди 7 години
И сега какво света свършва заради англичаните ЧУДО невиждано. Колониите след вековно обиране получиха някаква независимост и империята падна върху нея се издигна нова Англо-саксонска империя ШАШ и какво очакват да плачем за тях ли. И тея като хамериканците се мислят за най великите. Айде стига де това го слушахме и от Хитлер за арийската раса. И сега пак старото чудо. Англичаните били аристократи, Гърците върха на демокрацията а американците са УНИКАЛНИ и неповторими. Я пийнете по една боза и чупката на МАРС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 11
ratten
преди 7 години
айде стига *** постановки, бре!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още