IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бундесбанк: Brexit ще коства реално достъп до ЕС

Ясен разрив с Европейския съюз би сложил край на ролята на Лондон като врата към финансовите пазари в Европа, смята Aндреас Домбрет

15:06 | 27.02.17 г. 12
Автор - снимка
Създател
<p>
	Aндреас Домбрет, член на Изпълнителния съвет на Бундесбанк. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Aндреас Домбрет, член на Изпълнителния съвет на Бундесбанк. Снимка: Ройтерс

Водещ член на германската централна банка Бундесбанк счита за малко вероятно Великобритания да запази пълния си достъп до вътрешния пазар на ЕС за финансовите компании след излизането си от съюза.

„Много компании се надяват за еквивалентно споразумение като заместник на т. нар. европейски паспорт, но това е малко вероятно да се случи“, заяви в Лондон пред Ройтерс Aндреас Домбрет, член на Изпълнителния съвет на Бундесбанк.

Той предупреди, че един преходен период за трансферa на банкови операции от Лондон навън може да бъде политически трудно постижим, дори ако в това би имало икономически смисъл. „Въпреки че икономическата политика ще играе важна роля в преговорите, ние не трябва да се доверяваме на това, че икономическият разум ще е водещият принцип на преговорите“, поясни още Домбрет.

Освен това финансистът, който е работил за големи международни кредитори като Deutsche Bank и JPMorgan, бил скептично настроен за това дали едно еквивалентно споразумение би било основа за дългосрочно решение за компаниите за това къде би трябвало да бъде седалището им. „Еквивалент е нещо различно от достъп до общия пазар“, подчерта той.

Под еквивалентност се разбира взаимно признаване на съответните регламенти за надзор и регулации на банките между ЕС и трети страни.

Ясен разрив с ЕС би сложил край на ролята на Лондон като врата към финансовите пазари в Европа, каза още Домбрет. Според него много банки вече обмислят преместването на седалищата си в ЕС. Евентуалните договорени преходни периоди биха могли да помогнат на финансовите компании, но това е политически чувствителен въпрос в преговорите, смята още той.

По-рано британският премиер Тереза Мей обяви, че Великобритания възнамерява да излезе от вътрешния пазар и митническия съюз и вместо това да договори споразумение за свободна търговия с ЕС.

Oще по темата вижте тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:35 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

9
rate up comment 7 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 7 години
"Ясен разрив с Европейския съюз би сложил край на ролята на Лондон като врата към финансовите пазари в Европа, смята Aндреас Домбрет"Така е, само че никой не коментира какво бъдеще се очертава за финансовите пазари в Европа... Щото има една гледна точка, че британците проведоха животоспасяваща за себе си операция - като стари и опитни морски вълци, може и точно както корабните плъхове, да са надушили катастрофата на кораба бая преди неговия пиян или дрогиран капитан... хихи..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 1
georgi_shum
преди 7 години
Предвид, кое време е писал - най вероятно е "чел" 3-4та ракия ;)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 2
khao
преди 7 години
това са отношения между ЕС и ЮК .....какво общо има глобализацията и икономическите ни отношения със сащ, канада или друг с брекзит ? ... камо ли па бежанците ... ти коя статия четеш, бре ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 7
ing5rov
преди 7 години
Аристокрацията ше е вън от съюза...вътре сме селяците...даже и ние !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 3
makama
преди 7 години
Бих искал да споделя своето мнение....Стига толкова отстъпки на хитреци.....Европа наистина трябва да стане единие пазар, но само за своите членове...Не искат гражданите на Великобритания някой да им налага правила. Добре.Тогава няма какво да искат от европа. *** ред. индулгенции само за този които е в евросъюза.Мита, визи и чакаш на съответната опашка.Същото се отнася за Швейцария и Норвегия.За да влезеш в чужд дом, първо трябва да почукаш на вратата.А не да смяташ, че може да влизаш, преминаваш и излизаш без последствия.... и после да твърдиш колко е лошо да си член на евросъюза и еврозоната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 6
ing5rov
преди 7 години
По чия кратуна...:)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 2
khao
преди 7 години
Брекзит вече е политически въпрос, а не икономически !!! Разберете го, никакви отстъпки пред Англичаните и само бой по кратуната
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 2
StraightForward
преди 7 години
Ами, ЕТФ фонда на НИКЕНЦЕТО !????? ТЕПЪРВА ОТИВА В ЛОНДОН, КАКВИ ЛИ АЛТЕРНАТИВНИ ЗАГУБИ И ПРИХОДИ ЩЕ ПРОПУСНЕ, И БЕЗ ТОВА НА ТАЗИ ИНФРАСТРУКТУРА НА КАПИТАЛОВ ПАЗАР НЕ МОГАТ ДА СЕ ОПРАВЯТ В РАМКИТЕ НА ЗАКОНА !??? А КОЙ ТИ СЛЕДИ ЗАКОН ВЪВ ФИНАНСОВОТО ПОСРЕДНИЧЕСТВО В БЪЛГАРИЯ ??? ХАХАХА ВЪВ МАЗНА БАНАНОВА РЕПУБЛИКА ЗАВИСИМА НА 80% ОТ РУСИЯ ?? А НЕ ОТ НЕЩО ДРУГО!??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 3
StraightForward
преди 7 години
Така е, ОГРОМНА ЛЪЖА, БЕШЕ ТОЯ РЕФЕРЕНДУМ И ПО ТОЯ НАЧИН ПОЧВАТ И ТУКА!!! ????/ ОГРОМНИ НЕ ЖЕЛАНИ ЕФЕКТИ И И АНТИКОНМИЧЕСКИ !! Може ли от нищо нещо, все кризи да предизвикват тия популисти и невежи???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още