IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕЦБ вече притежава облигации на стойност близо 1 трлн. евро

Държавните ценни книжа продължават да са привлекателни заради спекулациите, че икономистите в ЕЦБ ще разширят плана за стимули

16:00 | 30.08.16 г. 37
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Доходността по държавните облигации в еврозоната се задържа около исторически ниски нива, a програмата на Европейската централна банка (ЕЦБ) за стимули е напът да достигне вододел, който държи инвеститорите заинтересовани, пише Bloomberg.

Публичният дълг, който банката притежава в рамките на програмата за количествени облекчения, нараства до 990,8 млрд. евро, сочат официални данни от понеделник. Държавните ценни книжа продължават да са привлекателни заради спекулациите, че икономистите в ЕЦБ ще разширят плана за стимули, особено предвид инфлацията, която е далеч под целевото ниво от 2%. Планът за изкупуване на активи се очаква да продължи поне до март 2017 г.

Доходността по 10-годишните германски държавни облигации предстои да изпрати трети пореден месец, през който е под нулата. Испанските ценни книжа със сходен матуритет са близо до исторически най-ниското си ниво, достигнато по-рано през август, въпреки че страната вече осми пореден месец се затруднява да формира правителство.

“Вероятно все още има известен шанс да разширят програмата за количествени облекчения в някакъв момент догодина”, казва Ричард Кели, председател на звеното за глобални стратегии в Toronto Dominion Bank в Лондон. „От гледна точка на ЕЦБ инфлацията като цяло е или в унисон с прогнозите, или по-висока. Въпреки това те няма да постигнат целевото ниво през идните 12 месеца“, допълва той.

Към 15:10 часа българско време 10-годишните германски облигации са с доходност -0,093%. Тя падна под нулата за пръв път през юни и се задържа под това ниво вече шест седмици.

Доходността по испанските 10-годишни ценни книжа се повишава до 0,937%. На 18 август тя достигна рекордно дъно от 0,910%.

Следващото заседание на ЕЦБ за паричната политика е на 8 септември, посочва Bloomberg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 02:43 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

35
rate up comment 2 rate down comment 3
emilioner
преди 7 години
И това е а то на простите деривати после следват б в г д е и така нататък някои се търгуват само на вторичен пазар други само между специализирани дилъри няма ги обяснявам поименно просто тези инструменти освобождават банките от ДЦК ипотеки заеми за кратко на определена цена и ги превръщат все едно са истински пари с които банките си правят сделки от които печелят
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 3 rate down comment 3
emilioner
преди 7 години
А дериватите са много повече отколкото си мислиш,един пример аз съм комерцбанк германия купил съм ДЦК за 50милиарда евро кога еврото е било евтино спрямо долара и поскъпва още. идва при мен търговска банка или валутен спекулант които няма милиарди а милиони и е сигурен в посоката на еврото и сключва с мен договор да използва като гаранция моите милиарди в определен ценови прозорец. От договора аз лапам че ми е наел ДЦК за гаранция, а дали тои печели или губи не ме интересува доходността си ми идва всяка година до падежа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 3 rate down comment 0
abdul
преди 7 години
Сега остава да обясниш:1. защо понякога се случва хиперинфлация и2. защо сега тя не се случва. :-)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 1 rate down comment 4
emilioner
преди 7 години
Е като вземе парите това правителство какво прави с тях според теб?може би ги дава за развитието на исляма в източен пакистан?раздава ги на хората по някакъв начин,къде като заплати на чиновници къде като облекчаване от данъци къде по програми итн.хората вземат тия пари и си купуват стоки и услуги те пък биват облагани с данъци после тия данъци пак се раздава и харчат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 6 rate down comment 0
QUANTUM
преди 7 години
Нещо не си в час. Дериватите са инструмент за прехвърляне на риск и не са стока. БВП на една държава представлява стойността на произведените крайни стоки и услуги за период от 1 година. ДЦК е заем от държавата за покриване на нуждите на правителството. Малко се осведоми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 6 rate down comment 0
QUANTUM
преди 7 години
Не ЕЦБ държи тези ценни книжа, ами вие и аз - ако сте спестители имам предвид де. Живеем във времето на най-голямото разграбване в човешката история. Какво ни очаква, не ми се мисли.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 1 rate down comment 3
emilioner
преди 7 години
Боновете акциите дериватите имотите и земитв не са пари в брой това са стоки. За които някой е платил пари и за които някои друг е готов да плати нещо държателите им държат просто някаква стойност как оперират с нея е съвсем друг въпрос идеята ДЦК е да вземат парите натрупани някаде си от някой си и да ги вкарат в икономиката където да се въртят и превъртат колкотото се може повече. По този начин се формира БВП на дадена държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 3 rate down comment 1
nobel
преди 7 години
Не просто всяко правителство е готово да продаде бондове за 100 милиарда само за 20 милиарда ...-------------------------------------------------Тук ти поставяш един проблем, който мнозина от хората, които разбират или се правят, че разбират от пари непрекъснато забравят. Или се правят, че го забравят, което е пак същото. Проблемът, че всяка ценна книга - независимо каква е има освен номинал и курс, по който се купува и продава. И това, че някой притежава толкова и толкова от нещо, изразено в номинал изобщо не означава, че е платил толкова за него. И естествено е напълно възможно някои хора с повечко парички да връткат далаверки дори с книжа с отрицателна доходност. Предоставяйки ги като гаранция срещу заем например. Защото ЕЦБ няма как да ти откаже заем, ако заложиш срещу него Германски, Френски, Италиански, Български и дори Гръцки ДЦК и никой никога няма да те попита за колко пари си ги купил. Така, че емилионера може и да е прав, че е доволен от притежаването на ДЦК.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 1 rate down comment 1
supertrader
преди 7 години
Не просто всяко правителство е готово да продаде бондове за 100 милиарда за само 20 милиарда, и един фонд по този начин може да бъде безкостен от мениджърите си, създателите си. По този начин публичните финанси се превръщат в измама. На всичко отгоре ЕЦБ ги купува тези книги по почти номинал, да са и честити. Тези хора са криминали.Затова икономиката я няма , активите които хората притежават нищо не струват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 4 rate down comment 0
supertrader
преди 7 години
Пак води до обезценка на парите, но тя се отлага във времето и ще бъде много силна и изненадващо ще се случи. Законът не случайно забранява банката да финанисира правителства и да бъде техен кредитор от последна инстанция.Ако това бе продължило година - две добре, но те вече натрупаха голям потенциал, който неизбежно ще колабира системата.Какъв е смисъла да се финансират правителстава извънредно ? Пир по време на чума.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още