Очаква се днес Европейската комисия да представи предложения за задълбочаване на Икономическия и паричен съюз, информира Франс прес.
Европейската комисия се стреми да направи приемането на еврото по-привлекателно за членките на Европейския съюз, които са извън валутното обединение, съобщи миналата седмица еврокомисарят за икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси, цитиран от Ройтерс.
Предложенията ще бъдат в проект за бъдещето на еврозоната, който е част от по-широк план, иницииран от Европейската комисия във връзка с това как да бъде реформиран съюзът след Брекзита и на фона на скока в евроскептичните нагласи.
"Ще се опитаме да изготвим рамка, която е достатъчно привлекателна, която е като, както казват във филмите, оферта, на която не можете да устоите", каза Московиси пред журналисти, попитали го за детайли по неговите предложения за "довършване на Икономическия и паричен съюз до 2025 година".
Страните от ЕС, с изключение на Великобритания и Дания, са задължени да въведат еврото, но няма краен срок за това, припомня Ройтерс.
Общественото мнение в държавите извън еврозоната често е срещу присъединяването към единната валута.
В Полша 57 процента от анкетираните са против еврото, сочат данни от Евробарометър, публикувани през декември.
Противопоставянето е силно и във Великобритания, Чехия, Швеция, Дания и България, докато унгарците, хърватите и румънците в по-голямата с част са благоразположени към валутния съюз, отбеляза Ройтерс.
Московиси, който говори на форум на европейския бизнес в Брюксел (European Business Summit), предупреди за "бунт" в еврозоната заради икономическите различия между юга и севера, които Еврокомисията иска да изглади.
Полша ще започне да дебатира дали да се присъедини към еврозоната едва когато блокът стане стабилна и прозрачна единица. Това заяви, също миналата седмица, на форум, посветен на инвестициите в Централна и Източна Европа, полският заместник-министър на външните работи Конрад Шимански, отговарящ за европейските въпроси.
Чешкият премиер Бохуслав Соботка обаче каза, че страната му трябва да определи дата за приемане на еврото и има "амбицията да принадлежи към най-развитите европейски държави".
На същия форум Кшищоф Шчерски, старши съветник на полския президент Анджей Дуда, коментира, че ако да бъдеш в групата с най-бърза скорост в Европа се изисква едновременно членуване в шенгенското пространство, еврозоната и участие в разговорите за нова политика на сигурността в блока, то само Словакия и Словения биха изпълнявали всички критерии.
Според него Румъния, България, Хърватия, Полша, Чехия и Унгария, както и балтийските страни, по различни причини, биха останали отвън.
Коментарите на Шчерски се прибавят към безпокойството, изразявано на изток в ЕС, във връзка с идеята за "Европа на скорости", която печели все по-голяма подкрепа в Германия, Франция и други страни членки, откакто Великобритания реши да напусне блока.
(БТА)


Благомир Коцев даде първо интервю след ареста (ВИДЕО)
Евакуираха с вертолет трима от бедстващите моряци край Ахтопол
Кубратската „Коледна топлина“ организира детско парти в клиника във Варна
Спартак загуби от Левски с 1:3 под дъжда на "Коритото"
Читалище "Васил Левски 1945 г." ще зарадва варненци с безплатен коледен спектакъл
Три години и 1 млн. долара приходи по-късно българската Team-GPT вече е Juma
Джей Ло се завръща в бившия СССР, след като Путин прогони звездите от Москва
Не можем да очакваме автоматични позитивни ефекти от еврозоната без усилия
Настоящият модел на поддържане на дефицити и дългове е към своя край
Нобелов лауреат за мир: Иран използва екзекуциите като „инструмент за репресии“
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Благомир Коцев: Свободата на духа и чистата съвест носят истинската свобода
Оля Ал-Ахмед: Историята може да се пише и в стихове
“ДПС-Ново Начало" организира митинг "НЕ на манипулациите!"
27-годишен е загинал при челен сблъсък между кола и бус край Велинград
Левски с убедителна победа като гост на Спартак Варна
преди 8 години Не трябваше ли тази седмица да се представят "неустоимите" предложения? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ако искат да намалят евроскептичните нагласи да спрат с противоестественото налагане на хомосексуални права, ценности и всичките им гаранции за какво ли не.В днешна застаряваща Европа класическото семейство състоящо се от местни, образовани, активни и работещи родители се нуждаяе от доста по-голяма подкрепа и закрила от яловите геьове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Предложенията са част от по-широк план, иницииран от ЕК във връзка с това как да бъде реформиран съюзът след Brexit и на фона на скока в евроскептичните нагласи..."Какво излиза, че ще борят евроскептичните нагласи, като увеличат дозата от причината за евроскиптичните нагласи! Еврогейоветее, залагат на поговорката: Клин клин избива! :)Дали? :))))))))))))))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Ще се опитаме да изготвим рамка, която е достатъчно привлекателна, която е като, както казват във филмите, оферта, на която не можете да устоите", каза МосковисиТакива оферти на които не може да се откаже , са придружени с доста брутални доводи...справка " Кръстникът ". отговор Сигнализирай за неуместен коментар