IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС става по-солидарен в защитата на своите граждани в чужбина

Правата на гражданите от общността в чужбина ще могат да бъдат защитавани от дипломатическите мисии на всички държави в Евросъюза

21:56 | 20.04.15 г.
Автор - снимка
Създател
ЕС става по-солидарен в защитата на своите граждани в чужбина

Европеец, изпаднал в затруднение в трета страна, ще може да се възползва от консулска и дипломатическа помощ от друга страна членка на Европейския съюз, все едно че е неин гражданин, предвижда нова директива, приета днес в ЕС, предаде БТА, като се позовава на информация на Франс прес.

Директивата, резултат от тригодишни преговори, например трябва да позволи на малтиец, чиито документи са откраднати в Джакарта, където Малта няма посолство, да се обърне към френското или британското представителство, уточнява Европейската комисия.

Директивата цели и подобряване на координацията при евакуацията на европейски граждани в случай на конфликт или природно бедствие в трета страна.

Мярката се отнася до около 7 милиона европейски граждани, пътуващи или живеещи в държави, където техните родни държави нямат нито посолство, нито консулство. Според Комисията само в САЩ, Русия, Китай и Индия има представителства на всичките 28 страни членки на ЕС.

"Директивата укрепва правото на гражданите на ЕС на равна консулска защита и допринася за засилването на европейската солидарност в трети страни", изрази задоволството си еврокомисарят по правосъдието Вера Юрова.

Директивата налага на страните членки да осигурят на молителите същата помощ, каквато биха оказали на собствените си граждани, и на същата цена. Страната, от която е потърсена помощ, трябва да действа, консултирайки се със страната, от която произхожда молителят. На сайта на Латвийското председателство е записано, че държавите от ЕС имат срок до 1 май 2018 година да имплементират директивата в своите национални законодателства. 

В зависимост от страната, където са базирани, посолствата могат също така да се споразумеят да си разпределят непредставените европейци.

Европейският парламент се прозинесе през 2012 година с голямо мнозинство за подобни правила, като посочи като пример трудностите, които са срещнали европейски граждани при избухването на либийската криза или по време на катастрофалните цунами в Япония.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:38 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още